رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

803 موقوفه در کردستان درآمدزا است - نمایش محتوای خبر

 

 

803 موقوفه در کردستان درآمدزا است

مدیرکل، اوقاف و امور خیریه کردستان:

803 موقوفه در کردستان درآمدزا است

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجت‌الاسلام مصطفی نوروزی در هشتمین همایش وقف و رسانه اقدام و عمل که در سینما بهمن سنندج برگزار شد، اظهار کرد: در زمینه ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف هیچ ابزاری کارسازتر از رسانه‌ها نیست.

وی خاطرنشان کرد:  مباحث و مبانی فرهنگ وقف باید توسط اصحاب رسانه برای همگان تدوین شود و اجرای امینانه نیات واقفین نیز از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شود.

مدیرکل، اوقاف و امور خیریه کردستان با بیان اینکه شفاف‌سازی در زمینه اجرای نیات واقفین و همچنین نحوه هزینه درآمد موقوفات موجب افزایش اعتماد در بین مردم می‌شود، تصریح کرد: این کار مردم را به وقف اموالشان در راه خدا ترغیب در نتیجه شاهد افزایش موقوفات در حوزه‌های مختلف در استان خواهیم بود.

به گفته نوروزی، از طریق درآمد موقوفات می‌توان بسیاری از مشکلات جامعه را حل و زمینه حذف شکاف‌های اقتصادی را فراهم کرد.

وی با تاکید براینکه تاثیرگذاری وقف در زندگی فقرا باید از طریق رسانه‌ها به نحو احسن اطلاع‌رسانی شود، تصریح کرد: ترویج و نهادینه کردن فرهنگ وقف باید به اولویتی مهم در بین رسانه‌ها تبدیل شود.

*راه‌اندازی ایستگاه همه واقف باشیم

وی از راه‌اندازی ایستگاه همه واقف باشیم در سطح استان خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این ایستگاه سعی داریم این فرهنگ ارزشی را در بین اصناف مختلف نهادینه کنیم.

مدیرکل، اوقاف و امور خیریه کردستان با بیان اینکه بیش از 93 درصد از نیات واقفین در استان کردستان مربوط به مسجدسازی است، اضافه کرد: ظرفیت مسجدسازی در استان تکمیل شده است و به اندازه نیاز مساجد در شهرها و روستاهای استان وجود دارد از این رو باید با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی لازم واقفین را به سمت سایر نیات در وقف کردن ترغیب کنیم.

نوروزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک وقف قرآنی در استان داریم که قرار است بعد از پرداخت تسهیلاتی که گرفته کمک به حوزه مباحث و برنامه‌های قرآنی را از محل آن داشته باشیم.

وی از نواخته شدن زنگ وقف در مدارس استان خبر داد و گفت: زنگ وقف امروز در سطح مدارس استان و با هدف ترویج و نهادینه کردن فرهنگ وقف در بین دانش‌آموزان به عنوان آینده‌سازان کشور نواخته خواهد شد.

*وجود 1819 موقوفه در کردستان

وی با اشاره به وجود یک‌هزار و 819 موقوفه و 19 هزار رقبه در سطح استان خاطرنشان کرد: 803 موقوفه از یک‌هزار و 819 موقوفه استان منفعتی و درآمدزا و یک‌هزار و 116  موقوفه دیگر انتفاعی است.

وی به وجود 74 بقعه و 41 آرامگاه در استان اشاره کرد و افزود: 220 میلیون تومان اعتبار توسط خیرین و اداره‌کل راه و شهرسازی کردستان برای نصب تابلوهای راهنما برای اماکن زیارتی و بقاع استان هزینه شده است.

وی از برگزاری جشنواره وقف چشمه همیشه جاری در استان خبر داد و اظهار داشت: این همایش پنجمین گام خود را بر می‌دارد که با توجه به اینکه در همایش قبلی استان کردستان 15 نفر برتر در این همایش داشت امسال استان ما به عنوان استان برگزار کننده جشنواره انتخاب شده است.

نوروزی خاطرنشان کرد: ما در استان حدود 20 هزار رقبه داریم که باید به گونه‌ای آنها را مدیریت کنیم که جزء استان‌های برتر در این زمینه قرار بگیریم.