جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

80 درصد موقوفات کردستان دارای سند هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

80 درصد موقوفات کردستان دارای سند هستند

80 درصد موقوفات کردستان دارای سند هستند


مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان:

80 درصد موقوفات کردستان دارای سند هستند

سلمان روحی در دیدار سه تن از نمایندگان مردم کردستان در مجلس با مجموعه اوقاف و امور خیریه استان کردستان اظهار کرد: ایجاد تعامل دوسویه بین مسؤولان و نمایندگان مردم در مجلس می‌تواند بستر عملیاتی شدن اهداف و خدمات‌رسانی هرچه شایسته‌تر به مردم را فراهم سازد.

وی با اشاره به اینکه قوانین اوقاف با گذشت چندین دهه از پیروزی انقلاب هنوز هم جامعیت لازم را ندارد، گفت: امروز کردستان به عنوان استانی موقوفه‌محور در بین مسؤولان کشوری شناخته شده است که واقعا ارزشمند است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان خاطرنشان کرد: تاکنون 17 هزار رقبه و یک‌هزار و 700 موقوفه در استان کردستان به ثبت رسیده که واقعا از نظر کمی تعداد قابل‌توجهی است.

روحی با بیان اینکه مردم کردستان روحیه وقف‌کردن دارند و فرهنگ وقف در بین آنان نهادینه شده است، اظهار کرد: وجود 2 هزار و 50 مسجد در استان از دیگر ظرفیت‌های بالای کردستان است که نشان از تدین مردم این دارد.

وی با بیان اینکه اعتبارات مساجد به صورت 100 درصد از ناحیه دولت در اختیار اوقاف قرار می‌گیرد، اضافه کرد: این اعتبارات بر اساس رایزنی‌های لازم با نمایندگان و فرمانداران در بین مساجد استان تقسیم می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان خاطرنشان کرد: در سال گذشته 2 میلیارد و 800 میلیون تومان به مساجد استان اختصاص یافت که براساس اولویت‌بندی و با توجه به نیاز به مساجد تزریق شد.

روحی تصریح کرد: 100 میلیارد تومان اعتبار نیز از محل اعتبارت سازمانی که با انجام رایزنی‌های لازم جذب شد، در کنار اعتبارات استانی به مساجد کردستان تزریق شده است.

به گفته وی، در استان کردستان40 بقعه امامزاده و 60 مکان مذهبی و زیارتی مانند قرآن نگل، قرآن مولان‌آباد و خضر زنده وجود دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان با بیان اینکه بیشترین موقوفه در استان مربوط به قروه است که یک چهارم کل شهرستان را شامل می‌شود، گفت: وسیع‌ترین موقوفه استان نیز موقوفه میرمحمود حسینی شامل 11 روستا در کامیاران است.

روحی در ادامه به برخی اقدامات اداره‌کل اوقاف در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در 9 ماهه سال 94 بیش از 2 هزار و 400 سند اجاره تجدید شده است.

به گفته وی، صدور 70 سند تک برگ برای موقوفات، صدور 55 حکم دادگاه به نفع اوقاف و صدور سند تک برگ برای 150 هکتار زمین موقوفه در شهر سنندج از دیگر اقدامات ارزشمندی بود که در سال گذشته در استان انجام گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان با بیان اینکه 80 درصد از موقوفات استان کردستان دارای سند است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته یک‌میلیارد و 400 میلیون تومان در استان اجرای نیت موقوفات را داشته‌ایم.

روحی با اشاره به اینکه 95 درصد از موقوفات استان مربوط به مساجد است، اظهار کرد: موقوفات در سایر بخش‌ها همچون موقوفات فرهنگی، علمی و فناوری، درمانی و غیره نداریم که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی‌های لازم صورت بگیرد.

وی در ادامه در زمینه اقدامات اوقاف در حوزه قرآن نیز اظهار داشت: بیش از 10 هزار نفر در مسابقات قرانی در سال گذشته در سطح استان شرکت کرده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان از بکارگیری 180 مربی توانمند در راستای اجرای طرح حفظ قرآن در استان خبر داد و افزود: در طرح تربیت و حفظ 2 تا 7 جزء قرآن بیش از 7 هزار نفر در استان شرکت کرده‌اند.

روحی در پایان با بیان اینکه شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی در مورد برنامه‌ها و درآمدهای موقوفات استان همواره مورد تاکید و توجه ما بوده است، گفت: اقداماتی بسیار خوبی در این راستا انجام گرفته است به نحوی که از 11 وقف در سال 91 به 28 وقف جدید در سال 93 رسیده‌ایم و این نشان از اعتماد مردم است.

منبع: خبرگزاری فارس

آدرس کوتاه :