جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

73 مرکز خرید گندم در کردستان گندم کشاورزان را خریداری می‌کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

73 مرکز خرید گندم در کردستان گندم کشاورزان را خریداری می‌کنند

73 مرکز خرید گندم در کردستان گندم کشاورزان را خریداری می‌کنند


مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان خبرداد:

73 مرکز خرید گندم در کردستان گندم کشاورزان را خریداری می‌کنند

جمال صالحی صبح امروز در جلسه کمیته خرید گندم در فرمانداری شهرستان سقز، اظهار کرد: برای سال زراعی 96-95 بر اساس مصوبه شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی گندم یک هزار و 300 تومان، با چهار درصد افت مفید و 2 درصد غیرمفید منظور شده است.

وی با اشاره به آمادگی 94 مراکز خرید گندم در سال جاری در کردستان، افزود: از این تعداد 73 مرکز مربوط به اتحادیه شرکت‌های تعاونی و سایر مراکز مربوط به سیلوهای بخش خصوصی و دولتی و انبارهای بخش خصوصی است.

وی همچنین عنوان کرد: در سال جاری 556 هزار و 500 هکتار از اراضی زراعی کردستان به کشت گندم اختصاص یافته است که پیش‌بینی می‌شود 650 هزار تن گندم برداشت و 500 هزار تن گندم مازاد نیاز کشاورزان هم خریداری می‌شود.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان افزود: سال گذشته یک میلیون تُن گندم در کردستان تولید و 856 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد.

صالحی افزود: امسال بانک عامل، بانک کشاورزی است که بر اساس سامانه‌ای تعریف شده امیدواریم دولت منابع و تامین اعتبارات لازم در اختیار بانک کشاورزی قرار دهد تا در کمترین زمان پول واریز حساب کشاورزان شود.

وی گندم را یکی از شاخص‌های امنیت غذایی دانست و گفت: یکی از سیاست‌های دولت ایجاد امنیت پایدار غذایی است.

کرایه حمل برای سیلوهای دولتی در سال جاری حذف شده و خرید هم براساس وب و اینترنت است و با اینترنتی‌شدن خرید گندم دست دلالان و حضور افراد سودجو در این زمینه کوتاه می شود.

شهریار حنیفی مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان کردستان هم بر جلوگیری از ورود گندم خارجی، آمادگی برای خرید اینترنتی، استاندارد‌سازی کمباین‌ها و ضدعفونی کردن کمباین‌های غیربومی تاکید کرد.

رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سقز هم بیان کرد: 85 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در سال زراعی 96 -95 به کشت گندم اختصاص پیدا کرده، است.

عبدالله کریمی اضافه کرد: برای آماده‌سازی مناسب زیرساخت‌ها، ضروری است اعتبارات مناسب تخصیص یابد.

فرماندار سقز هم گفت: ابلاغ به موقع قیمت تضمینی خرید گندم از اقدامات ارزشمند دولت در حوزه جهاد کشاورزی بوده است.

علی‌اکبر ورمقانی با اشاره به اهمیت امنیت و سلامت غذایی و اهمیت گندم به عنوان یک محصول راهبردی در کشور، تصریح کرد: مراکز خرید باید گندم‌های کهنه و خارجی خریداری نکنند.

وی با عنوان اینکه باید برنامه‌ریزی دقیق برای خرید گندم در سقز اتخاذ شود، تاکید کرد: گندم نباید در مراکز خرید، در بستر خاک، ذخیره و تخلیه شود.

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :