سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

474 میلیون دلار کالا از مرزهای کردستان به خارج از کشور صادر شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

474 میلیون دلار کالا از مرزهای کردستان به خارج از کشور صادر شده است

474 میلیون دلار کالا از مرزهای کردستان به خارج از کشور صادر شده است


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت:

474 میلیون دلار کالا از مرزهای کردستان به خارج از کشور صادر شده است

محمد دره‌وزمی با اشاره به وجود 227 کیلومتر مرز در کردستان،اظهار کرد: در سال گذشته 474 میلیون دلار صادرات از طریق مبادی مرزی در استان انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: ارزش ریالی این میزان صادرات نسبت به سال قبل از آن حدود یک درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه ظرفیت صادرات در استان کردستان بسیار بالاتر از این میزان است، گفت: برخی مشکلات مانع از افزایش صادرات از کردستان بوده که رفع آن به تنهایی در استان امکان پذیر نیست.

دره‌وزمی گفت: حمایت و تقویت صادرکنندگان، رفع موانع صادرات، تهیه بسته‌های حمایتی برای صادرکنندگان که در این راستا اقداماتی انجام گرفته و امیدواریم شاهد توسعه بیش از پیش صادرات در استان باشیم.

وی نبود سایت نمایشگاه بین‌المللی در استان را یکی از مهم‌ترین مشکلات در کردستان دانست و خاطرنشان کرد: سایت موجود که گاها در آن نمایشگاه برپا می‌شود، در خور شان نظام و مردم و سرمایه‌گذاران نیست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: تصمیماتی در راستای ایجاد چنین سایتی در استان گرفته شود و قرار است، اتاق بازرگانی بعد از واگذاری زمین و صدور مجوز اقدامات لازم را در راستای راه‌اندازی این سایت انجام و در کوتاه‌ترین زمان این مهم را تحقق بخشد.

دره‌وزمی در ادامه با بیان اینکه توسعه مهم‌ترین نیاز کردستان است و این مهم بدون ایجاد عزم جمعی محقق نخواهد شد، افزود: توسعه این استان بیش از هر چیزی نیاز به همدلی، هم‌افزایی و همراهی احاد جامعه است.

وی با بیان اینکه جزیره‌ای عمل کردن مسیر توسعه کردستان را کند خواهد کرد، گفت: دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ظرفیت‌هایی هستند که اگر با هم همفکری، تعامل و هم‌افزایی داشته باشند گام‌های اساسی در مسیر توسعه کردستان برداشته خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان خاطرنشان کرد: کردستان باید به توسعه برسد چون این حق مردم است و همه مولفه‌های تاثیرگذار باید تمام قدرت و توان خود را برای تحقق این مهم بکار ببندند.

دره‌وزمی در ادامه با اشاره به وجود دو معدن طلا در کردستان گفت: معدن طلای ساریگونی قروه به بهره‌برداری رسیده و معدن طلای سقز نیز حال سرمایه‌گذاری است.

وی با بیان اینکه هیچکدام از این معادن در دولت فعلی واگذار نشده است، افزود: به منظور جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و ایجاد ذهنیت منفی نسبت به حوزه معدن لیست بهره‌برداران معادن در آینده نزدیک از طریق رسانه‌های استان اطلاع‌رسانی خواهد شد.

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :