جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

34 اداره شهر بانه برای معلولین مناسب سازی نشده است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

34 اداره شهر بانه برای معلولین مناسب سازی نشده است

34 اداره شهر بانه برای معلولین مناسب سازی نشده است


رئیس اداره بهزیستی بانه

34 اداره شهر بانه برای معلولین مناسب سازی نشده است

امید مهتاب ، در جلسه مناسب سازی معابر شهر برای معلولین، نابینایان و سالمندان بانه که در سالن جلسات فرمانداری بانه برگزار شد افزود: طی بازدیدهایی که کارشناسان بهزیستی از ادارات انجام دادند به این نتایج رسیدند.
وی اظهار کرد: مصوباتی که در جلسات گذشته در بحث مناسب سازی فضا برای معلولین، نابینایان و سالمندان مطرح شده تاکنون اجرایی نشده است.
وی به نامناسب بودن فضای پارک های شهر بانه اشاره کرد و گفت: در ورودی پارک های شهر، شهرداری زنجیر نصب کرده که این زنجیر برای مانعت از عبور و مرور دوچرخه سواران نصب شده که برای عبور و مرور معلولین و سالمندان نیز مانعی شده است.
مهتاب با بیان اینکه معلولین و سالمندان از نامناسب بودن فضای مساجد گلایه مند هستند، ادامه داد: تعدادی از مساجد هم برای معلولین مناسب سازی نشده بود که با توجه به نیاز و ضرورت این امر برای سالمندان، نابینایان و معلولین از اداره اوقاف و امور خیریه درخواست می کنیم در این زمینه اقدام کنند.
وی گفت: هم اکنون شهرداری بانه خیابان ها را آسفالت می کند اما هیچگونه مناسب سازی برای معلولین در نظر گرفته نشده و معلولین حتی با ویلچر هم نمی توانند در خیابان ها عبور کنند.
وی به فضای نامناسب پهنه تجاری بانه اشاره کرد و ادامه داد: پهنه تجاری بانه مانند دیگر مکان های عمومی شهر مناسب سازی نشده و معلولین برای تردد در این مسیرها نیز مشکل دارند که با وجود پیگیری ها و نامه نگاری های زیاد در این زمینه اقدام نشده است.
**نقاط نامناسب شهر بانه شناسایی شود
در ادامه جلسه معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بانه گفت: نقاطی که برای معلولین و سالمندان مناسب سازی نشده باید شناسایی و در نقاطی که شهرداری اقدامات مناسب سازی انجام داده باید در نظر گرفته شود و بررسی میدانی از وضعیت سازمان ها و نهادهای دولتی و عمومی انجام شود.
نژاد شهیدی افزود: استاندار کردستان طی مکاتبه ای توصیه اکید کردند که هیاتی از نمایندگان بهزیستی، فرمانداری و شهرداری بازدیدی از معابر عمومی شهر و ادارات انجام دهند و گزارش مفصل از وضعیت معابر عمومی و ساماندهی برای سالمندان و معلولین را به استانداری گزارش دهند.
وی اظهار کرد: انجام اقدامات لازم برای مناسب سازی فضای معلولین و سالمندان نیاز به آگاه سازی و فرهنگ سازی دارد و همکاری معتمدین محل و هیات امنای مساجد در این زمینه نقش مهمی ایفا می کند.
شهیدی تاکید کرد: باید مناسب سازی فضای عمومی برای سالمندان و معلولین انجام شود و این قشر از جامعه هم مانند سایر اقشار جامعه از فضای های عمومی استفاده کنند.
در ادامه این جلسه رئیس نظام مهندسی ساختمان بانه گفت: بر اساس تعاریف پایه منطبق بر اصول شهرسازی مناسب سازی شامل ساختمان های عمومی و معابر است.
فریدون علی محمدی افزود: در بخش ساختمان های عمومی آسانسورها، بالابرها، تلفن های عمومی و خودپردازها با توجه به اینکه مکان عمومی هستند باید مناسب سازی متناسب با فضا و در چهارچوب تعریف معماری و شهرسازی انجام شود.
وی اظهار کرد: در ساختمان هایی که در آینده احداث می شوند باید مناسب سازی به عنوان یک ضرورت دیده شود و در ساختمان های موجود هم مناسب سازی انجام شود.
وی افزود: باید ضرورت مناسب سازی فضای های عمومی در پارک ها، تقاطع و مکان های عمومی مورد توجه قرار بگیرد.
بانه با 116 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج واقع شده است.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :