رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

32 هزار هکتار به اراضی آبی کردستان افزوده می‌شود/تسريع در اجرای پهنه‌بندی ۱۸۰ روستای استان - نمایش محتوای خبر

 

 

32 هزار هکتار به اراضی آبی کردستان افزوده می‌شود/تسريع در اجرای پهنه‌بندی ۱۸۰ روستای استان

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان بیان کرد:

32 هزار هکتار به اراضی آبی کردستان افزوده می‌شود/تسريع در اجرای پهنه‌بندی ۱۸۰ روستای استان

مصطفی جلیلی ، با عنوان اینکه استان کردستان در مقایسه با استان‌های همجوار از اراضی کشاورزی بیشتری برخوردار است، اظهار کرد: ۱۳۳ هزارو ۶۳۰ بهره‌بردار در استان کردستان در ١٦٣هزار واحد بهره‌برداری فعالیت می‌کنند.

وی افزود: از ٢ میلیون و٢٠٠ هزار تن تولیدات بخش زراعی و باغی استان کردستان در سال گذشته، ۳۲۰ هزار تن محصولات باغی در سطح ۳۹ هزارو ۹۰۰ هکتار باغ تولید شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در حوزه حفظ نباتات در راستای مبارزه با آفات ۲۱۳ هزار هکتار مبارزه با علف هرز در ۱۲۰ هزار هکتار انجام شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر از طریق  واحدهای مرغداری و دامداری‌هایی که در استان کردستان در حال فعالیت هستند، سالانه ۲۶ هزار تن گوشت مرغ، ۷۳ هزار تن گوشت قرمز و ۲۲۶ هزار تن شیر تولید می‌شود.

جلیلی خاطرنشان کرد: ضریب مکانیزاسیون استان کردستان ۱/۹ اسب بخار است.

معاون توسعه و مدیریت انسانی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به وجود ۸ درصد از منابع آبی در کردستان، گفت: دو مجتمع بزرگ پرورش ماهی کشور در استان کردستان وجود دارد و سال گذشته ۹ هزار تن گوشت ماهی در این استان تولید شده است.

جلیلی همچنین با یادآوری اینکه ۱۰ درصد اراضی کشاورزی استان آبی است افزود: با اجرای طرح‌ها از محل اعتبارات حوزه رودخانه‌های مرزی و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در آینده، نزدیک ۳۲ هزار هکتار به ۱۰ درصد اراضی آبی موجود استان افزوده می‌شود که انقلاب بزرگی در بخش کشاورزی کردستان رخ خواهد داد.

وی خواستار افزایش مراکز در دهستان‌ها شد و تاکید کرد:۱۸۰ روستا در استان فاقد پهنه‌بندی هستند که در راستای انجام پهنه‌بندی در این روستاها باید مراکز جهاد کشاورزی را گسترش داد در حال حاضر ۲۹ مرکز کد دار و ۸ مرکز بدونه کد در حال فعالیت است.

به گفته این مسوول، استان کردستان با ۳۵ درصد یعنی دو برابر میانگین کشوری در افزایش راندمان آبی مجهز به سیستم‌های آبیاری است.

جلیلی تصریح کرد: جهاد کشاورزی استان کردستان همچنین در کشور رتبه‌دار تولید بسیاری از محصولات کشاورزی است.

وی در پایان گفت: در راستای پرداخت طلب بازنشستگان بخش کشاورزی پیگیری‌های لازم برای تامین اعتبار در حال انجام است و امیدواریم با پیگیری‌های مراجع ذیربط استانی و وزارتخانه مطالبات این عزیزان بیش از این به تاخیر نیفتد.

 

منبع خبرگزاری: فارس