جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

30 درصد تاسیسات جمع آوری فاضلاب کردستان فرسوده است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

30 درصد تاسیسات جمع آوری فاضلاب کردستان فرسوده است

30 درصد تاسیسات جمع آوری فاضلاب کردستان فرسوده است


کردستان

محمدحسین محمدی شامگاه شنبه در نشست شورای برنامه ریزی استان کردستان که با حضور دکتر ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، افزود: به روز رسانی و تغییر این تاسیسات نیاز به 326 میلیارد ریال اعتبار دارد.
وی با اشاره به اینکه 79 میلیون متر مکعب پساب در سال در کردستان تولید می شود، اظهار کرد: 18 شهر از طریق هزار و 876 کیلومتر خطوط در استان تحت پوشش جمع آوری فاضلاب هستند.
محمدی ادامه داد: یک میلیون و 396 هزار نفر معادل 92 درصد جمعیت استان کردستان تحت پوشش خدمات شبکه جمع آوری فاضلاب قرار دارد.
وی اظهار کرد: 802 هزار نفر معادل 71 درصد جمعیت استان کردستان نیز از سیستم تصفیه فاضلاب بهره می برند که میانگین کشوری 28 درصد است.
وی افزود: پنج تصفیه خانه در دست احداث قرار دارند که تا کنون بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و 13.5 میلیون مترمکعب ظرفیت این تصفیه خانه ها است.
محمدی گفت: پس از اتمام ساخت این تصفیه خانه ها جمعیتی که از تصفیه فاضلاب بهره می برند از 71 درصد به 92 درصد افزایش پیدا می کند.
وی ادامه داد: 16 شهر با جمعیت 56 هزار و 500 نفر خارج از پوشش تصفیه خانه ها هستند که پنج درصد جمعیت استان کردستان است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان گفت: یک میلیون و 130 هزار نفر از جمعیت شهری استان کردستان 73 میلیون مترمکعب آب در سال مصرف می کنند.
مدیرکل جهادکشاورزی کردستان نیز در این نشست گفت: میزان اراضی کشاورزی که در آنها سیستم های آبیاری نوین اجرایی شده 2 برابر کشوری است.
کریم ذوالفقاری با بیان اینکه میزان تولید در هکتار در اکثر محصولات بیشتر از میانگین کشوری است، افزود: میزان تولید محصول به ازای یک مترمکعب آب در دشت های کردستان 2.1 کیلو است که این میزان در کشور زیر 1.5 کیلو است.
وی با اشاره به اینکه کشت مستقیم نخود برای تثبیت خاک را آزمایش کرده ایم اظهار کرد: نیاز آبی را کاهش دادیم و کشت بهاره را به پائیزه منتقل کرده ایم
وی گفت: منطقه شاهو و کوسالان بهترین منطقه برای ایجاد جنگل های مثمر در مناطق از بین رفته است که سه هزار و 400 هکتار مستعد در این منطقه وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز در این نشست گفت: بخش HSE در این سازمان تشکیل و پایش هایی انجام شده است.
محمد دره وزمی افزود: واحدهای تولیدی دارای بیش از 25 نفر را مقرر کرده ایم که واحد HSE ایجاد کنند که در این زمینه رتبه هفتم در کشور را کسب کرده ایم.
وی از رئیس سازمان محیط زیست خواست تا در ارزیابی های زیست محیطی نتایج زودتر مورد بررسی قرار گیرد.
وی گفت: 12 شهرک صنعتی استان کردستان مجهز به تصفیه خانه است و پسماندها به شهرداری تحویل داده می شود و یا در محل مشخص شده توسط شهرداری دفع می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نیز در این نشست گفت: در راستای ترویج طبیعت گردی، تور طبیعت گردی برای کارشناسان این سازمان، نخستین همایش اکوتوریسم در مریوان، سه نمایشگاه تنوع زیستی پرندگان، کلاس آموزش پرنده نگری در مریوان و سنندج برگزار شده است.
محسن علوی افزود: استان کردستان به عنوان استان پایلوت پرنده نگری در کشور انتخاب شده است.

 

آدرس کوتاه :