رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

250میلیارد ریال خسارت به کشاورزان کردستان پرداخت می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

250میلیارد ریال خسارت به کشاورزان کردستان پرداخت می شود

مدیر گروه صندوق بیمه محصولات کشاورزی کردستان گفت:

250میلیارد ریال خسارت به کشاورزان کردستان پرداخت می شود

سلیمان حریری در کارگروه بیمه محصولات کشاورزی استان افزود: 35 میلیارد ریال از این میزان به محصولات زراعی، 65میلیارد ریال بخش دام و طیور، 150میلیارد ریال نیز محصولات باغی به بیمه شدگان پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه تاکنون 35 میلیارد ریال غرامت در بخش دام و طیور به متقاضیان پرداخت شده اضافه کرد: 250 میلیارد ریال میزان پیش بینی شده کارشناسان بیمه این استان است و با تخصیص اعتباراهای دولتی در چند نوبت به کشاورزان پرداخت می شود.
به گفته حریری، در سال زراعی گذشته حدود 338 هزار هکتار محصول گندم، پنج هزار و 794 هکتار انواع محصولات باغی، پنج هزار و 794 اصله گردو، 75 هزار و 961 راس دام سبک و سنگین و 24 هزار و 937 کلنی زنبور عسل در این استان بیمه شده بود.
مدیر گروه بیمه محصولات کشاورزی کردستان افزود: در سال زراعی 95 – 94 به علت مساعد بودن شرایط جوی میزان خسارت وارده به کشاوران پایین بود.

** احتمال افزایش خسارت ها در سال زراعی جاری (96 – 95) وجود دارد
مدیر گروه بیمه محصولات کشاورزی کردستان با بیان اینکه هواشناسی بارندگی کمتری را در سال زراعی جاری پیش بینی می کند افزود: کشاورزان به منظور تحمل کم مشکلات خسارت حوادث طبیعی هرچه سریعتر اقدام به بیمه محصولات خود کنند.
حریری گفت: صندوق بیمه به علت تخصیص نیافتن اعتبارهای دولتی غرامت سال زراعی 94 – 93 مقداری با تاخیر پرداخت شده و کاهش خسارت در سال زراعی 95 – 94 باعث شده کشاورزان رغبت کمتری به بیمه محصولات داشته باشند اما بیمه محصولات کشاورزی باعث جبران خسارت ها و تقویت تولید را منجر می شود.
به گفته وی، محصولات کشاورزی کمترین سود را به بیمه دارد و به همین دلیل دولت برای حمایت از کشاورزان این بیمه را دولتی قرار داده تا با استفاده از یارانه های دولتی خسارت های کشاورزان را جبران کند.
وی افزود: در سال زراعی 94 – 93 میزان حق بیمه دریافت شده از کشاورزان استان 119 میلیارد ریال بود و 617 میلیارد ریال خسارت به کشاورزان پرداخت شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان نیز در این آیین با اشاره به اینکه 85 درصد از اراضی این استان به صورت دیم کشت می شود گفت: کشت دیم همیشه شاهد استرس های تحمیلی از شرایط جوی است و بیمه محصولات کشاورزی می تواند این خطرات را کاهش دهد.
کمال الدین رشادت افزود: کشاورزی موفق با 2حوزه مدیریت مزرعه و بیمه حاصل می شود و با توجه به پیش بینی های انجام یافته چشم انداز بارش های سال زراعی جاری در اواخر پاییز و همزمان با آن کاهش دما را داریم.
به گفته وی در این صورت احتمال رشد کم تولیدات گیاهی وجود دارد که این مساله موجب بروز برخی نارسایی ها در تولید محصولات می شود و اگر میزان خسارت بیشتر از حد باشد می توان برای برخورداری از حمایت های دولتی از صندوق بیمه استفاده کرد.
استان کردستان به دلیل داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود.

منبع خبرگزاری: ایرنا