جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

18 هزار مترمربع از جاده آرامگاه خضر زنده سنندج تسطیح، رگلاژ و خاکبرداری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

18 هزار مترمربع از جاده آرامگاه خضر زنده سنندج تسطیح، رگلاژ و خاکبرداری شد

18 هزار مترمربع از جاده آرامگاه خضر زنده سنندج تسطیح، رگلاژ و خاکبرداری شد


به منظور رفاه حال شهروندان

شاهو شاهویی اظهار کرد: زیارتگاه خضر زنده که به زبان کردی به آن « خیرزنه» گفته می‌شود، یکی از اماکن سیاحتی زیارتی در دامنه کوه آبیدر است که علاوه بر منظری زیبا از جایگاه بسیار والایی در نزد شهروندان سنندجی برخوردار است.

وی اضافه کرد: مسیر اصلی این نظرگاه در سمت راست میدان گاز واقع شده که جاده آن بسیار نامناسب و در زمان بارندگی تردد در این مسیر به سختی امکان پذیر بود.

وی خاطرنشان کرد: با هدف سهولت در تردد و دسترسی آسان شهروندان به این آرامگاه عملیات تسطیع و رگلاژ آن در ستور کار این شهرداری قرار گرفت.

شاهویی از تسطیح، رگلاژ و خاکبرداری جاده دسترسی خضر زنده به طول 18 هزار مترمربع خبر داد و گفت: با اتمام عملیات تسطیع و رگلاژ تردد شهروندان در این آرامگاه به آسانی  صورت خواهد گرفت. 

مدیر شهرداری منطقه یک شهرداری سنندج در تشریح عملکرد سال گذشته این منطقه خاطرنشان کرد: طی یک سال گذشته بیش از 60 هزار متر مربع از محلات، خیابان‌ها و معابر اصلی و فرعی سطح شهرداری منطقه یک تسطیح، رگلاژ، بهسازی و آسفالت شد.

شاهوی اجرای  10 هزار و 255 متر مربع کف فرش و سنگ فرش، 3210 متر تخریب جدول و برداشت، ۶ هزار و ۸۷۰ متر جدول گذاری، یک‌هزار و ۲۲۰ متر احداث کانیوا، 282 متر ترمیم پیاده روهای سطح منطقه  را از جمله مهم ترین فعالیت‌های عمرانی در سال گذشته برشمرد.

 وی  در ادامه افزود: بهسازی و آسفالت خیابان‌ها سطح منطقه در سال‌جاری آغاز شده و  عملیات روکش آسفالت یک‌هزار و ۳۰۰ مترمربع از میدان ظفریه، تخریب و روکش آسفالت چهار راه ظفریه به متراژ 300 متر مربع، لکه‌گیری و آسفالت خیابان دانشمند، محله حاجی‌آباد 300 مترمربع و تخریب و روکش آسفالت معبر اصلی به میزان 600 مترمربع اجرا شد.

گفتنی است؛ نظرگاه خضرزنده که به زبان کردی به آن «خیرزنه» می‌گویند، یکی از اماکن زیارتی سیاحتی در دامنه آبیدر بزرگ است که از جایگاه بسیار والایی در نزد مردم این دیار برخوردار است.

خضر کسی است که خودش از دار مجرمین دوری گزید و بخاطر دینش از محل فاسقین تبعید شد و هیچکس مکان زندگی او را نمی‌داند و هیچ انسانی تاکنون مدعی ملاقات با وی نشده است.

حضرت خضر از زمان موسی پیامبر زنده است و این سخن متفق‌القول اهل نقل و اصحاب سیر و اخبار است که ایشان همچنان زنده‌اند و در زمین گردش می‌کند ولی هیچکس محل استقرار او را نمی‌داند و کسی مدعی مصاحبت با وی نیست. مگر آنچه که از وی در قرآن در داستان او با موسی آمده و یا آنچه که برخی از مردم نقل کرده‌اند.

 

آدرس کوتاه :