رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

17 هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در باغات گردو فعالیت دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

17 هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در باغات گردو فعالیت دارند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کُردستان؛

17 هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در باغات گردو فعالیت دارند

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستــــان، کریم ذوالفقاری ظهر امروز در همایش بین‌المللی باغات گردو در سنندج، اظهار داشت: این کارگاه برای اولین بار در استان با عنوان کارگاه سرشاخه‌کاری گردو به مدت دو روز برگزار می‌شود.

وی افزود: ورود صنعت و مکانیزاسیون به بخش کشاورزی از نیروی کشاورزی کاسته و به بخش صنعت و خدمات افزوده است که متأسفانه این امر در کشور ما در جهت عکس در حال حرکت است.

ذوالفقاری تصریح کرد: با توجه به توسعه کشاورزی در کشور و ضعف صنعت، نیروی کار بخش صنعت و خدمات به بخش کشاورزی منتقل می‌شود.

وی گفت: ما در بخش کشاورزی به دنبال تولید هستیم، زیرا اگر تولید وجود داشته باشد، اشتغال نیز رونق می گیرد و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، تولید، اشتغال به همراه دارد و هیچ تولیدی بدون ایجاد اشتغال نیست.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در کشور 71 درصد از جمعیّت شهرنشین هستند و فقط 29 درصد در روستاها زندگی می‌کنند، می‌توان با اقتصادی‌کردن بخش کشاورزی از این امر جلوگیری کرد و مانع مهاجرتهای بی‌رویه به شهر شد.

وی ادامه داد: اکنون در استان کُردستان، 10 هزار باغ گردو مقاوم به سرما ایجاد شده و در 130 هکتار نیز عمل سرشاخه کاری انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان بیان کرد: در استان کُردستان 110 هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی وجود دارد که 17 هزار نفر از آنها در بخش باغات گردو فعالیت دارند.

وی گفت: درصد مکانیزاسیون در باغات کُردستان قابل‌قبول نیست و علّت این امر نیز وجود باغات بذری است که ثمردهی طولانی داشته و برای صنایع تبدیلی مشکل دارند، زیرا یکدست و یکرقم نیستند و در مقابل توسعه مکانیزاسیون قرار دارند.

ذوالفقاری افزود: سرمازدگی عاملی است که باغداران گردو را اذیت می‌کند و ما می‌خواهیم با برگزاری چنین دوره‌هایی و آموزش سرشاخه‌کاری، باغات گردو را در استان توسعه دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کُردستان در پایان بیان داشت: در حال حاضر نزدیک به 10 هزار هکتار باغ آبی و 5 هزار هکتار باغ دیم در کُردستان در دست اجراست که امیدواریم با ثمردهی این باغات سرانه استان افزایش یابد.