سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

11درصد جمعیت 10 تا 49 سال کردستان بی سواد است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

11درصد جمعیت 10 تا 49 سال کردستان بی سواد است

11درصد جمعیت 10 تا 49 سال کردستان بی سواد است


مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت:

11درصد جمعیت 10 تا 49 سال کردستان بی سواد است

رشید قربانی گفت: یکی از برنامه های آموزش و پرورش را با سواد کردن جامعه هدف 10 تا 49 سال عنوان کرد و افزود: هم اکنون 60 هزار بی سواد رده سنی 10 تا 49 ساله در سطح استان وجود دارد که باید در مدت سه تا چهار سال آینده این میزان به مرز صفر برسد.
وی با بیان اینکه در سال های 91 تا 93 توانستیم بین دو تا سه هزار بی سواد را تحت پوشش برنامه شتاب بخشی قرار دهیم گفت: این آمار در سال 94 به شش هزار و 500 نفر افزایش پیدا کرد.
او با بسان اینکه بخش خصوصی در پوشش مدارس ابتدایی تا دبیرستان در استان کردستان بسیار ضعیف عمل می کند گفت: در سطح کشور 10 درصد از دانش اموزان در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند در حالیکه این آمار در استان کردستان 3.2 درصد است.
مدیر کل آموزش و پرورش کردستان اظهار کرد: هم اکنون در استان سه هزار و 738 آموزشگاه داریم که دو هزار و 930 مورد از این تعداد دولتی و 808 مورد نیز غیر دولتی است که 612 مورد از آموزشگاه های غیردولتی پیش دبستانی هستند.
به گفته وی همچنین در سطح استان 14 هزار و 189 کلاس درس وجود دارد که 12 هزار و 182 کلاس آن دولتی و دو هزار و هفت کلاس نیز غیر دولتی است.
قربانی تعداد کل دانش آموزان استان را نیز 274 هزار و 116 دانش آموز ذکر کرد و گفت: 25 درصد از این دانش اموزان در روستاها و 75 درصد نیز در سطح شهرهای استان مشغول به تحصیل هستند.
وی در ادامه یکی از چالش های آموزش و پرورش را نسبت دانش آموزان به کارکنان و پرسنل عنوان کرد و افزود: در آموزش و پرورش ما بخش نیروی پشتیبانی از میانگین کشوری بیشتر است که این مساله آسیبی جدی به آموزش و پرورش کشور وارد می کند.
مدیر کل اموزش و پرورش کردستان در ادامه به دانش اموزان ترک تحصیل کرده در استان نیز اشاره کرد و گفت: در سال 94 امار ترک تحصیل کرده های استان هزار و 285 مورد بود که از این تعداد 622 نفر دختر و 663 نفر نیز پسر بوده اند.
وی همچنین با اشاره به درصد قبولی کنکور سراسری نظری در استان اظهار کرد: درصد پذیرش دانش آموزان در دانشگاه های استان دارای وضعیت مناسبی است و در سال گذشته درصد قبولی کنکور در استان 24 درصد بوده است.
قربانی در ادامه سخنان خود به فضاها و پروژه های آموزشی استان اشاره کرد و افزود: هم اکنون 29 پروژه ملی، 61 پروژه استانی و 19 پروژه خیرساز در استان وجود دارد که در مجموع نیازمند 975 میلیارد ریال اعتبار است.
وی بیان کرد: همچنین در سطح استان 829 مدرسه فاقد سیستم گرمایشی هستند که تامین بخاری نفتی استاندارد به تعداد 450 مورد یکی از موارد جدی است که باید مورد توجه باشد.
مدیرکل آموزش و پرورش کردستان توزیع نامتوازن نیروی انسانی را یکی دیگر از مشکلات آموزش و پرورش دانست و گفت: هم اکنون شهرهای سنندج، دهگلان، قروه، بیجار و موچش با نیروی مازاد روبرو هستند و در بانه، مریوان، سقز و دیواندره با کمبود نیرو مواجه هستیم.

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :