جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

"مهاجرت و حاشیه‌نشینی" دو آسیب جدی در کردستان است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

"مهاجرت و حاشیه‌نشینی" دو آسیب جدی در کردستان است

"مهاجرت و حاشیه‌نشینی" دو آسیب جدی در کردستان است


استاندار کردستان گفت:

عبدالمحمد زاهدی پیش‌از ظهر امروز در دیدار با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور که با هدف بررسی آسیب‌های اجتماعی به کردستان سفر کرده است اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی در کشور مسئله بسیار پیچیده‌ای شده و در این راستا جلساتی نیز در خدمت رهبر معظم انقلاب تشکیل شده است.

وی گفت: این سیاست در کلیت نظام برای حل معضلات و آسیب‌های اجتماعی موجود در کشور وجود دارد.

استاندار کردستان با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی همانند سایر نقاط کشور در استان کردستان نیز وجود دارد، تصریح کرد: اعتیاد یکی از این آسیب‌ها است و در این زمینه ما جزو استان‌های  آلوده نیستیم اما اگر پیشگیری نشود و اقدامات مقابله‌ای با آن انجام نشود چه بسا در ردیف استان‌های آلوده کشور قرار بگیریم.

وی گفت: یکی دیگر از معضلات اساسی موجود در استان‌های کشور از جمله استان کردستان وجود مهاجرت‌ها و حاشیه‌نشینی است و درصد بالایی از مردم استان ما در سکونتگاه‌های غیررسمی و سازمان نیافته سکونت دارند و مشکلات زیادی را به لحاظ فرهنگی و اجتماعی بوجود می‌آورند.

زاهدی با اشاره به ظرفیت‌های گوناگون استان در زمینه‌های مختلف کشاورزی، گردشگری، معادن و مسائل فرهنگی افزود: توت فرنگی از محصولات تولیدی استان کردستان است اما متأسفانه میوه‌ای حساس بوده که زود فاسد می‌شود و سرمایه‌گذاران کمتر تمایل برای سرمایه‌گذاری صنایع تبدیلی این محصول دارند و تنها راه‌حل این محصول خشک کردن و تبدیل به پوره است.

وی با اشاره به ساخت سه واحد گاوداری 3 هزار رأسی در استان اظهار کرد: زمین لازم برای ساخت این سه واحد صنعتی گاوداری موافقت شده و با ساحت این واحدها زنجیره دامی استان در حال تکمیل شدن خواهد بود.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه در حال حاضر 8 هزار تن تولید آبزیان در استان وجود دارد، گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه می‌توان تولیدات آبزیان استان را تا سه برابر افزایش داد.

وی به معدنی بودن کردستان اشاره کرد و گفت: تا دو سال پیش کمتر از 5 درصد از سهمیه معادن استان در حال مطالعات بود که اکنون با انجام و مطالعات ژئوفیزیک هوایی این رقم به 30 درصد رسیده است.

استاندار کردستان خاطرنشان کرد: اگر منطقه آزاد تجاری مریوان در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد مسائل مربوط به کولبری استان نیز حل می‌شود و این موضوع به سمت معیشت قانونمند برای کولبران هدایت می‌شود.

منبع خبرگزاری: تسنیم

آدرس کوتاه :