جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

"بیکاری و فقر" افزایش اعتیاد را در استان کردستان به دنبال داشته است - نمایش محتوای خبر

 

 

"بیکاری و فقر" افزایش اعتیاد را در استان کردستان به دنبال داشته است

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:

محسن بیگلری ، با اشاره به جزئیات نشست مشترک مجمع نمایندگان و استاندار کردستان با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در 17 تیرماه اظهار داشت: در این نشست تصمیمات مناسب و اساسی در مورد توسعه کردستان صورت گرفت.

وی تاکید کرد: باید دولت توجه ویژه‌ای به کردستان داشته باشد و برای توسعه استان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود استفاده و با تصمیم‌های مناسب و اقدامات اجرایی، محرومیت‌ها را جبران کند.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس با اشاره به سند توسعه کردستان تصریح کرد: این سند، سندی کامل، جامع و نقشه راه توسعه کردستان است اما نکته اساسی که در نشست مورد تاکید ما نمایندگان بود، اهتمام ویژه در اجرایی کردن مصوبات و اختصاص اعتبارات مناسب برای آن بود.

وی گفت: برای اجرایی کردن مصوبات و سند توسعه باید جلسات مشترکی با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، استاندار کردستان و مجمع نمایندگان برگزار شود.

اجرایی کردن سند توسعه کردستان نیازمند 200 میلیارد ریال اعتبار است

بیگلری افزود: برای اجرایی کردن سند توسعه کردستان 20 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که 12 هزار میلیارد تومان آن توسط دولت و 8 هزار میلیارد تومان آن از طریق صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

وی اظهار کرد: براساس سند توسعه کردستان 100 هزار شغل در بخش کشاورزی استان ایجاد می‌شود که 73 هزار شغل آن تثبیت و بقیه شغل جدید است.

کردستان سهم واقعی را از آب استان نمی‌برد

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس با بیان اینکه کردستان از استان‌های پُر آب کشور است اما سهم واقعی از این آب ندارد، گفت: قرار شده که 6 هزار هکتار زمین از آب سد چراغ ویس سقز تبدیل به زمین آبی شوند و باید اقدامات لازم در این رابطه صورت گیرد.

وی با اشاره به مطالبه اقشار مختلف مردم برای بازگشایی بازارچه مرزی سیف سقز، گفت: بنده در این نشست از عدم بازگشایی بازارچه مرزی سقز گله‌مند شدم و معاون اول رئیس جمهور دستور دادند که استاندار کردستان با همکاری نهادهای مرتبط موضوع را از طریق دبیر شورای عالی امنیت ملی به‌صورت ویژه پیگیری و به سرانجام برساند.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس با اشاره به "مرز سیرانبد" خاطر نشان کرد: این مرز به عنوان مرز رسمی اعلام شده اما دولت مرکزی عراق همکاری لازم ندارد و باید وزارت امور خارجه با دولت عراق نشست‌های مشترکی را برگزار کند.

وضعیت راه‌های روستایی کردستان نامناسب است

وی در بخشی دیگر از سخنان خود وضعیت راه‌های روستایی کردستان را نامناسب دانست و خواستار اجرایی شدن مصوبه سفر رئیس جمهور مبنی بر آسفالت 450 کیلومتر راه روستایی در استان شد.

بیگلری با بیان اینکه از آمار و سهم پایین کردستان در استخدامی اخیر گله‌مند هستم، افزود: بنده به معاون اول رئیس جمهور اعلام کردم که "بیکاری و فقر" در کردستان بیداد می‌کند و این مشکلات افزایش اعتیاد و خودکشی را به دنبال داشته است.

وی اظهار کرد: تسریع در ساخت فرودگاه منطقه‌ای سقز به‌عنوان یکی از طرح‌های استراتژیک شمال غرب، تشکیل کمیته رفع محرومیت کردستان با ریاست معاون اول رئیس جمهور، استفاده از نخبگان و شایستگان کُرد در مناصب اجرایی و مدیریتی، همکاری و حمایت از لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری-صنعتی بانه و مریوان، تسریع در ساخت  بیمارستان‌های سقز و بانه و برنامه‌ریزی برای تجهیز آنها و برقراری دوباره اعتبارات ماده 180 جهت کمک به محرومیت‌زدایی از دیگر مطالبات و موارد مطرح شده در نشست بود.

 

منبع خبرگزاری: فارس