جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

۴۵۰ حوضه‌ آبخیز در استان کردستان شناسایی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

۴۵۰ حوضه‌ آبخیز در استان کردستان شناسایی شد

۴۵۰ حوضه‌ آبخیز در استان کردستان شناسایی شد


مدیرکل منابع طبیعی کردستان گفت:

۴۵۰ حوضه‌ آبخیز در استان کردستان شناسایی شد

پیمان باباپیری امشب در جلسه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در حوضه‌ آبخیز استان کردستان که با حضور مسئولان استان در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: امسال در راستای مکانیزه شده بخش منابع طبیعی و جلوگیری از اطفاء حریق و مهار آتش دستگاه دمنده کوله‌ای خریداری کردیم.

وی گفت: حوزه آبخیر عرصه ای است که روان آب ناشی از بارش بر روی آن توسط آبراهه‌ها جمع‌آوری و به یک خروجی همانند رودخانه‌ها، تالاب، دریاچه و دریا هدایت می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان تصریح کرد: مدیریت جامع حوضه آبخیز فرایندی آگاهانه است که در آن جنبه‌های مختلف مرتبط با منابع طبیعی در یک سیستم مدیریتی هماهنگ و منسجم به منظور دستیابی به اهداف توسعه پایدار حوضه آبخیز طراحی و اجرا می‌شود.

وی گفت: در استان کردستان 5 حوزه آبخیز وجود دارد و کردستان تنها استانی است که آب از آن خارج می‌شود اما هیچ آبی به این استان وارد نمی‌شود.

باباپیری افزود: بزرگترین حوضه آبخیز در کردستان "سفیدرود" است که در شرق استان و 49 درصد آب را دربرگرفته و کوچک‌ترین حوضه آبخیز نیز در کامیاران که 2 درصد آب استان را دربرمی‌گیرد و آب آن به خلیج فارس و دریای عمان ختم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 6 ابرحوضه آبریز در کشور وجود دارد اظهار کرد: این 6 ابرحوضه به 30 حوضه آبریز درجه دوم در کشور تقسیم می‌شود و در استان کردستان 450 حوضه آبخیز شناسایی کردیم که یکی از این حوزه‌ها "منطقه دزلی" سروآباد است که پایلوت اجرای طرح مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در کردستان می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان با اشاره به معیار انتخاب حوضه‌های آبخیز گفت: دلایا انتخاب حوزه "دزلی" به عنوان پایلوت به دلیل استقرار جامعه هدف و تعلق خاطر مردم منطقه، مناسب بودن وسعت پلاک، قرارگرفتن حوزه دزلی در سرشاخه رودخانه‌های مرزی، تنوع کاربرهای اراضی، ظرفیت‌های اقتصادی حوزه و مشارکت‌پذیری مردم و نبود مهاجرت مردم منطقه است.

منبع خبرگزاری: تسنیم

آدرس کوتاه :