جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

۱۸۵ هزار کندو زنبور عسل در کردستان وجود دارد/ تولید ۱۱۵۸ تن عسل در استان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

۱۸۵ هزار کندو زنبور عسل در کردستان وجود دارد/ تولید ۱۱۵۸ تن عسل در استان

۱۸۵ هزار کندو زنبور عسل در کردستان وجود دارد/ تولید ۱۱۵۸ تن عسل در استان


معاون جهاد کشاورزی کردستان خبرداد:

۱۸۵ هزار کندو زنبور عسل در کردستان وجود دارد/ تولید ۱۱۵۸ تن عسل در استان

خالد جعفری اظهار داشت: بر اساس آمارگیری سال گذشته که توسط 37 اکیپ انجام شد 185 هزار و 3 کندو زنبور عسل در سطح استان کردستان وجود دارد که از این تعداد 177 هزار و 200 کلنی مدرن و 7 هزار و 803 کلنی بومی است.

وی به میزان تولید یکهزار و 158 تن عسل در کردستان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: از این میزان تولید عسل در استان یکهزار و 144 تن آن حاصل تولید کلنی‌های مدرن و 14 تن دیگر حاصل کلنی‌های بومی بوده و در مقایسه با سال 94 از رشد 13 درصدی در تعداد کندو و 12 درصدی از نظر تولید عسل برخوردار است.

4725 کردستانی مشغول به زنبورداری هستند

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: بر اساس نتایج آمارگیری نیز 4 هزار و 725 نفر در سطح استان به زنبورداری اشتغال دارند که از این تعداد یکهزار و 50 نفر آنها به‌صورت حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند.

وی گفت: شهرستان سقز از نظر تعداد کلنی و تولید عسل رتبه نخست استان را دارد و شهرستان‌های سنندج، کامیاران و مریوان نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

جعفری افزود: استان کردستان از نظر تعداد کلنی رتبه 13 کشور و از نظر تولید عسل رتبه 14 کشوری را دارد.

وی از اجرای طرح توسعه زنبورداری در استان کردستان خبر داد و اظهار کرد: پروژه توسعه زنبورداری از سال 91 به‌صورت پایلوت در شهرستان‌های سنندج، سقز و مریوان در 21 روستا و برای 274 نفر با اعتبار 50 میلیون تومان اجرا شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: بر اساس برآورد کارشناسان، استان کردستان ظرفیت حداقل 3 برابر نگهداری زنبور عسل نسبت به وضع موجود را دارد.

وی گفت: در اجرای طرح توسعه زنبورداری بعد از آموزش 15 روزه در روستا به‌صورت تئوری و عملی به هر فرد 5 کندو ارائه شد و مورد رصد و پایش قرار گرفت.

 

منبع خبرگزاری: تسنیم

آدرس کوتاه :