رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸

یادمان باشد... - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

یادمان باشد...

دفاع مقدس و تحمل جنگ تحميلي 8 ساله به عنوان سند استقامت و پايداري ايرانيان در صحيفه تاريخ و خاطره زمان ثبت و ضبط است. این برنامه با نگاهی متفاوت به دفاع مقدس  و با هدف کندوکاو در وقایع جنگ و بخصوص وقایع قبل از آغاز رسمی جنگ و غائله ی کُردستان با حضور کارشناسان حاضر در برنامه  که به سوالات و شبهات پاسخ می دهند،تهیه می شود . این برنامه نگاه صرف جنگی را کمی تغییر داده و از زوایای متفاوت تر به موضوعات جنگ و غائله ی کردستان می پردازد و به گفتگو با اهالی ایثار و پایداری می نشیند . از زبانِ مدافعان و رزمندگانِ کردستان، مکان هایی معرفی می شوند که نقاط مُهم و ِاستراتژیکِ کردستان بوده اند . و رزمندگان خاطراتِ خود را در آن مکان ها از روزهای پایداری و حماسه نقل می کنند . این برنامه با حضور نیروهای ارتش ، سپاه پاسداران ، بسیج ، نیروی انتظامی و پیشمرگانِ کردِ مسلمان در صحنه ها، دکورهای جنگی و در کنار تجهیزات نظامی و المانهای دفاع مقدس، بصورت زنده از شبکه ی کردستان پخش می گردد.. و در این برنامه سعی خواهد شد قدرت نظامی و آمادگی دفاعی کشور به تصویر کشیده شود.
این برنامه در فضایی قرینِ به جبهه و جنگ با نشانه هایی از آن همانندِ : سنگر ، تسلیحاتِ سنگین و سبک ، پوتین ، پلاک ، بی سیم و ...  در محل باشگاه افسرانِ شهر سنندج تهیه می شود . مهمانان با توجه به نامگذاریِ روزهایِ این هفته انتخاب و دعوت می شوند .
نامگذاریِ هفته دفاع مقدس در سال 1394 :  اولین روز (  با عنوان نیروهای مسلح، سلحشوری، پایمردی ) دومین روز ( با عنوان روحانیت، علم، دانش‌پژوهی، سربازان )  سومین روز ( شهیدان، جانبازان، صلابت و فخرآفرینی ) روز چهارم  ( با عنوان معنویت، زنان خانواده و سلامت ) پنجمین روز ( دفاع همه‌جانبه، جوانان، پشتیبانی مردمی و اصناف ) روز ششم ( ولایت‌مداری، رزمندگان، جهادگران، آزادگان، پیشکسوتان  ) و روز پایانی ( نیز به عنوان وحدت ملی، بصیرت، دشمن‌شناسی و بیداری اسلامی و استکبار ستیزی ) .

آیتم ها :  
1- معرفی کتاب های حوزه ی دفاعِ مقدس در گفتگو با نویسندگانِ اُستانیِ ادبیاتِ دفاع مقدس .
( در حوزه های ادبیات داستانی ، خاطره نگاری ، ادبیات نمایشی و مستند نگاری که در فاصله سالهای 1393 - 1394 در بنیاد حفظ آثار سپاه و حوزه هنری تدوین و تألیف شده اند ) .

 2- پیشمرگان مسلمانِ کرد : ( نریشن + تصویر + مصاحبه با پیشمرگان  ) ؛ ( چگونگی تأسیس سازمان ، روسا و فرماندهان ، تحولاتِ سازمانی ، شهدای پیشمرگ ، انحلال سازمان ، روایتِ پیشمرگان از روزهای اغتشاش در کردستان )
3- ناگفته های مردمِ بومی  (
 این آیتم حضورمردم در پشت جبهه و در مناطقِ عملیاتی كه با بسيج همه امكانات ، پشتيبان رزمندگان در آن دوران  بودند را به تصوير مي كشد) ( روستاهایِ منتخب : پایگلان ، دولاب ، قلعه گاه ، توریور ،  
4- نماهنگ + دلنوشته ( نریتور آقای صابونی  
در فضایِ دکور رادیو متنِ نماهنگ را دکلمه می کند و بعد خودِ نمآهنگ پخش می شود )
5-  بررسیِ عملیات هایِ دفاعِ مقدس . به همراهِ معرفي مناطق عملياتيِ کردستان  و نقشه خوانی عملیاتهای دفاع مقدس .( نریشن + تصویر ) ( بررسی عملیات آزادسازیِ کامیاران در سال 1393 انجام شد و مابقیِ عملیات ها در سایر نقاط کردستان امکانِ کار در سال 94 را دارند ) .
6-
  آیتمِ گزارش : ( گزارش از رژه نیروهای مسلح ، بازدید کاروان های راهیانِ نور ، نمایش میدانیِ مجاهدت هایِ خاموش ، نمایشگاه هفته دفاع مقدس و ... که حضور مردم در ارتباط با دفاع مقدس را نشان می دهد ) .

7-  توابین ( تاریخچه ، تحولات و شهدای آن ) .
8- سنگر سازان بی سنگر : معرفی جهادگران دفاع مقدس در استان کردستان .
9- معرفیِ زنانِ ایثارگرِ استانِ کردستان .
11 - معرفی مقابر شهدای گمنام استان .
12- روزشمار گرافیکیِ هفته دفاع مقدس .

همراه با آرم شروع و تیتراژ پایان و وله های رئال و گرافیکی و موسیقی متن مناسب و پلاتوی مجری در آغاز و میانه ی برنامه و  مباحث کارشناسی / با هدف کندوکاو در وقایع جنگ و بخصوص وقایع قبل از آغاز رسمی جنگ و اغتشاش در کردستان  بوده و کارشناسان حاضر در برنامه به سوالات و شبهات پاسخ می دهند .
 
 
Loading the player...
سال تولید: 94/06/01
عوامل تولید:

طراح / نويسنده: مهرداد یوسفی

تهيه كننده: مهرداد یوسفی

كارگردان:  مهرداد یوسفیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام ضمن خسته نباشید خدمت شما و همکاران محترمتان... مریم ۱۳۹۷/۰۷/۶ ۱۲:۵۰
سلام خدمت شما مخاطب گرامی، لطفا آدرس ایمیلتون رو... kurdistan.irib.ir ۱۳۹۷/۰۷/۷ ۰۸:۱۷

kurdistan.irib.ir
سلام خدمت شما مخاطب گرامی، لطفا آدرس ایمیلتون رو برای ما بفرستید تا در اولین فرصت تیتراژ برنامه برای شما ارسال شود. با تشکر
پست شده در ۱۳۹۷/۰۷/۷ ۰۸:۱۷ در پاسخ مریم
مریم
سلام ضمن خسته نباشید خدمت شما و همکاران محترمتان در تیتراژ اول برنامه عکسی هست که از پدرم که دوست دارم داشته باشم اگه لطف کنید می‌خوام تیتراژ اول برنامه رو برام لطف کنید و ارسال کنید با تشکر
پست شده در ۱۳۹۷/۰۷/۶ ۱۲:۵۰