رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

گفتگو و تعامل، پیام اصلی اندیشه شیخ حسن مولان آباد و نیاز امروز جهان اسلام است - نمایش محتوای خبر

 

 

گفتگو و تعامل، پیام اصلی اندیشه شیخ حسن مولان آباد و نیاز امروز جهان اسلام است

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان گفت:

گفتگو و تعامل، پیام اصلی اندیشه شیخ حسن مولان آباد و نیاز امروز جهان اسلام است

حسین فیروزی در همایش بزرگداشت شیخ حسن مولان آباد در سالن اجتماعات آموزشکده فنی و مهندسی سقز افزود: شیخ حسن با مردم با درایتگری و استدلال گفتگو کرد نه با تقابل و تکفیر و امروز نیاز جهان اسلام، گفتگو است نه تکفیر.
وی اضافه کرد: فاجعه رقت بار امروز در جهان اسلام و از جمله آنچه در کشورهای سوریه، یمن و عراق توسط مسمانان گمراه رقم می خورد به نفع غارتگران و چپاولگران است و نشانه بهره نگرفتن از استدلال و گفتگو است.
او اظهار داشت: تجلیل از شیخ حسن مولان آباد، تجلیل از گفتگو، عرفان، تفاهم ، بزرگان، همزیستی محبت مدارانه، پذیرش و مدارا است و امروز سرآغاز خوبی برای ترویج افکار این اندیشمند جهانی است.
فیروزی با بیان اینکه راه رسیدن به معرفت از راه های مختلف قابل پیمودن است، ادامه داد: شیخ حسن، همه راه های معرفت را پیمود تا روح خود را آزاد و ظرفیت بزرگ علمی، فکری و اندیشه های خود را جاری کند و باید امروز، درس معرفت و دانش از وی آموخت.
وی با بیان اینکه شیخ حسن مولان آباد، ملقب به ضیاالدین، قطب الدین، شهاب الدین و حسن الکُردی است عنوان کرد:این فرهیخته از تمام علوم بهره گرفت و در همه علوم شاگردی کرد و به استادی رسید و امروز از شیخ حسن می توان، برای زیستن عارفانه، متعهدانه و خدمتگزارانه درس گرفت.
معاون استاندار کردستان ادامه داد: شیخ حسن الکُردی، با صیقل دادن روح با قرآن ،تواضع و فروتنی آموخت، زهد و تقوای بدون هیاهو پیشه کرد و زکات علم را با آموختن و کتابت و توشیح و تفسیر قرآن ادا نمود و زحمات زیادی در راه نگارش 'ام القرآن ' متقبل شد.
وی این برنامه را برنامه ای وزین، فرهنگی و ماندگار توصیف و از اقدامات فرماندار، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و سایر برگزار کنندگان تقدیر و تشکر کرد.
او در ادامه عنوان کرد: استاندار کردستان اهتمام جدی برای برگزاری برنامه های فرهنگی قایل و تجلیل از مفاخر نزد وی بسیار ارزشمند است.
علی اکبر ورمقانی فرماندار سقز هم در این همایش بر لزوم عزم جدی برای شناساندن شخصیت و آثار فرهیخته و عالم اسلامی شیخ حسن مولان آباد تاکید و اظهار داشت: برگزاری برنامه های فرهنگی تجلیل از مفاخر در شهرستان سقز همواره ادامه خواهد داشت.
دبیر همایش و رییس دانشگاه آزاد اسلامی سقز هم در سخنانی شیخ حسن مولان آباد را زاهد اندیشه ورز و از علمای طراز اول جهان اسلامی توصیف کرد.
شهباز محسنی با بیان اینکه علمای کُرد در منظومه تمدن اسلامی، جایگاه ارزشمندی دارند، تصریح کرد:بیش از 10 هزار جلد کتاب نسخه های خطی وجود دارد که هیچ کدام از آنها چاپ نشده اند و باید در راستای احیای نام و آوزاه و و آثار اندیشمندان تلاش کرد.
وی ادامه داد: پنج کتاب از آثار، احوال و شخصیت شیخ حسن در ماه آینده به همت دانشگاه آزاد اسلامی سقز رونمایی و چاپ و تمبر وی نیز منتشر و خیابانی در سقز به نام وی نامگذاری می شود.
در این همایش 12 مقاله پیرامون آثار و شخصیت شیخ حسن توسط صاحبنظران خوانده می شود.
شیخ حسن مولان آباد فرزند شیخ محمود فرزند شیخ محمد فرزند شیخ ابراهیم بستی فرزند شیخ زکریای مهاجر است. وی در سال 1073 هجری قمری در روستای بست از توابع بخش خورخوره شهرستان سقز به دنیا آمده و در سال 1136 در روستای مولان آباد سقز وفات یافت و مرقد این دانشمند عارف در روستای مولان آباد واقع است.
سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.

منبع خبری: پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان