جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

کلاش مریوان، جهانی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

کلاش مریوان، جهانی شد

کلاش مریوان، جهانی شد


Loading the player...

دانلود

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستان، استان کُردستان با قدمت و پیشینه تاریخی بسیار پُرباری که دارد در بسیاری از حرفه‌های صنایع دستی اعم؛ از بافته‌های داری (گلیم و قالی)، هنرهای چوبی (نازک کاری و ساز سنتی)، پوشاک محلی (کلاش بافی و البسه محلی) و زیورآلات سنتی دارای شهرت و اعتبار جهانی است.

فریاد حدادیان، مُدیراداره صنایع دستی و گردشگری مریوان با بیان اینکه داوران شورای جهانی صنایع دستی بعد از ۲ ماه، مریوان را به عنوان شهر جهانی کلاش به ثبت رساندند، گفت: پس از ثبت ملی، مریوان در سال ۹۴ به عنوان شهر کلاش، پرونده جهانی آن به شورای جهانی صنایع دستی ارسال شد و پس از حضور داوران شورای جهانی صنایع دستی و بررسی وضعیت این صنعت، رأی مثبت آن‌ها اکنون مریوان شهر جهانی کلاش شده است.

فرماندار مریوان، نیز با بیان اینکه بنابر کثرت تعداد شاغلین ساخت کلاش و مطالبات مردم جلسات بسیاری در استان و شهرستان مریوان برای ثبت جهانی کلاش و حضور داوران انجام گرفت، گفت: داوران تعداد شاغلین این حرفه، تعداد کارگاهها، بیمه شدگان، وضعیت صادرات و استفاده از کلاش را در مریوان مورد بررسی قرار دادند و خوشبختانه مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش به ثبت رسید.
محمّد شفیعی، افزود: ۱۱ هزار نفر در شهرستان مریوان به ساخت صنایع دستی مشغولند که نزدیک به ۴ هزار نفر از آن‌ها بافنده کلاش هستند. 
کلاش، کفشی زیبا و سبک که رویه آن از نخ و زیره آن از پارچه می‌باشد.
از الیاف طبیعی ساخته شده و علاوه بر استفاده در داخل کشور به کشورهای خارجی هم صادر می‌شود.
همسان بودن لنگه چپ و راست کلاش، خنک بودن و عدم رنگ پذیری این کفش را در مقایسه با سایر پای افزارها، منحصر به فرد کرده است.
آدرس کوتاه :