سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

کش و قوس قدرت در مدیریتِ شهری سنندج - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

کش و قوس قدرت در مدیریتِ شهری سنندج

کش و قوس قدرت در مدیریتِ شهری سنندج


انتخاب شهردار سنندج

کش و قوس قدرت در مدیریتِ شهری سنندج

شورای شهر یا «پارلمان محلی» به عنوان نهادی نظارتی و تصمیم­گیر یکی از ارکان نظام است. انتخاب شهردار، تصویب بودجه و نظارت بر عملکرد شهرداریها، اصلی­ترین وظایف این نهاد مردمی بشمار می­آید. امّا چند سالی است که موضوع عزل و نصب شهردار سنندج، به سریالی دنباله­دار و پرحاشیه تبدیل شده است.

شورای شهر سنندج، هم­اکنون چهارمین دوره­­ی نمایندگی خود را در حالی سپـری می­کند، که پارلمان، به کانونِ تنش و محلِ عزل و نصب شهردار تبدیل شده، این در حالیست که موضوع طرح سؤال از شهردار و استیضاح ایشان در روزهای اخیر، تیتر اوّل مطبوعات و خبرگزاریها شده بود.

از یک سو، شنیده­ها حاکی از آنست که استخدام و جذب 180 نفر بصورت غیرقانونی توسط شهردار انجام شده است.

در طیف مخالفان شهردار نیز سید غریب سجادی، رییس شورای شهر سنندج قرار دارد، وی معتقد است که عدم مدیریت صحیح، بی­اعتنایی به مصوبات اعضای شورا و وکلای مردم، خلأ نخبگان در بدنه مدیریت شهرداری و استخدام خارج از عرف و قانون از دلایل عزل ایشان بوده است.    

امّا در دیگر سو، مهندس کامیاب شادمان، احداث و اتمام  زیرگذر ضیاءالدینی، بازار روز سوم خرداد، روگذر دانشگاه، روگذر بلوار بعثت، بلوار نظام مهندسی، پروژه 24 متری کانی کوزله، پل ورمقانی و پل برقی میدان آزادی را از   پروژه­های شاخصِ دوران مدیریت خود نام می­برد و اعضای شورای شهر سنندج را بازیچه بازی جناحی برخی از مدیران ارشد استان می­داند و تنها راه نجات شهرداری سنندج را در تخصیص اعتبار و پول می­بیند و بر این باور است، دودِ همه­ی تنش و ناسازگاریها به چشم مردم خواهد رفت و معتقد است، چون مدیر اجرایی بوده، قربانی بازی جناح­های سیاسی شده است.

شادمان همچنین می­گوید، در این مدت 123 نفر از طریق آزمون و بصورت قانونی، جذب آتش نشانی و بدنه شهرداری شده­اند که در مقایسه با دوران آقای مهندس حسام شریعتی که حدود 600 نفر استخدام شده بود، رقمی طبیعی و قابل قبول است.    

بنابراین اگر از همین منظر به عملکرد شهرداری سنندج نگریسته شود، شاید بتوان نمره­ی قبولی به فعالیت مجموعه­ی شهرداری داد، چرا که برخی از منتقدین شورای شهر سنندج بر این باورند که شهرداری سنندج در حالی اقدام به احداث و اتمام پروژه­ها­ی عمرانی و خدماتی نمود، که از تخصیص اعتبار و بودجه­های کلان همانند دوران شهردار اسبقِ این شهر، یعنی مهندس حسام شریعتی، خبری نبوده و مشکلات مالی تا جایی رسیده بود که بنا به گفته­ی شاهدانِ عینی و منابع موثق، تأمین حقوق ماهیانه­ی کارمندان شهــرداری، همیشه با تعویق پرداخت  می­شد.

امّا آنچه در محافل سیاسی و اجتماعی به گوش می­رسد و در بوته­ی نقد تجزیه و تحلیل می­شود، پرسش­ها و نگرش متفاوتی­ست درباره­ی انتخاب و عزلِ مستمرِ شهرداران، چرا اعضای شورای شهر سنندج، مهندس کامیاب شادمان را با اکثریت آرا انتخاب کردند و در مدت زمان کوتاهی وی را عزل کردند؟ برای مثال؛ چرا شهرداران دو کلانشهر تهران و تبریز نزدیک به 10 سال است، سکان شهرداری را در دست دارند در حالیکه شهردار سنندج فقط 2 سال و چند ماه در این منصب بود؟ آیا عزل و نصب­های کوتاه مدت، فرصت­ها را تبدیل به تهدید نمی­کند؟ و دهها سئوال بی جوابِ دیگر.

شادمان، شهردار سنندج، هفته گذشته با 9 رأی موافق از 13 رأی اعضای شورای شهر سنندج پس از 2 سال و 6 ماه سرپرستی و مدیرِ شهرداری برکنار شد و هم اکنون لقمان حیدری، سرپرستی شهرداری را بر عهده دارد.

آدرس کوتاه :