جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کسانی که در شورای شهر ما کاندید می‌شوند! - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

کسانی که در شورای شهر ما کاندید می‌شوند!

کسانی که در شورای شهر ما کاندید می‌شوند!


کردستان

و امرهم شورای بینهم، این آیه از قرآن مجید را بارها در تبلیغات شورا و بر سر در ساختمان شوراهای شهر خود  مشاهده کرده‌ایم و این نشان از مهم بودن مشورت دارد.

اهمیت شورا و وجود شور و مشورت بر کسی پوشیده نیست، مجموعه افرادی که بر سر یک موضوع مشخص، به دور هم جمع شده و نظرات خود را با عقلانیت و تخصص ویژه خود در آن موضوع حل خواهند کرد و قطعا شخصی که تخصصی در امر تعمیرات و فروش ماشین دارد نمی‌تواند در بخش عمران و شهرسازی نظر دقیقی دهد.

با نزدیک شدن انتخابات شورا در می‌یابیم که خیل عظیمی از مردم  آرزوی قدم نهادن در ساختمان شورا را در سر دارند، اما این آرزو بزرگ به چه دلیل در ذهن کم سوادترین و بی‌بهره‌ترین فرد ریشه دوانیده به طوری که در نهایت اعتماد به نفس، گروه تلگرامی و  ستاد انتخاباتی خود را حتی زودتر از موعود راه‌اندازی می‌کنند!

اولین چیزی که از یک شهروند در رابطه با شورای شهر بپرسید، فقط کلمات منفی و فساد مالی این افراد را در صحبت‌هایش مطرح خواهد کرد.

در بین اقشار جامعه، جوانان بیکار، جویای درآمد خوب و در‌ کنار آن نیز موقعیت‌های خوب برای پول‌سازی کم نیستند، کسانی که در ساختمانی بزرگ بنشیند و نظرشان را خوب یا بد با دقت و یا بدون توجه و دلسوزی عنوان کنند و پس از انتخاب شدن از سوی مردم برای آنها ژست بگیرند و کمبودهای چندین ساله خود را در فرصتی به نام عضویت در شورای شهر تخلیه کنند.

اینکه وضعیت اقتصادی و دارایی‌های یک فرد قبل از ورود به شورای شهر چگونه بوده و پس از ورود چگونه است کار یک کمیته حقیقت یاب است و البته امری ضروری است تا از فسادهای مالی کوچک و بزرگ جلوگیری شود.

اینکه در ایران قوانینی وضع شده تا دموکراسی به صورت نسبی اجرا شود، در پاره‌ایی موارد دچار ضعف است، که موجب بروز مشکلاتی شده تا ساختار سیستمی مانند شورای شهر دگرگون و بی معنا شود و پرونده‌های قضایی متعددی را با نام اعضای شورای شهر در دادگاه‌ها ببینیم‌و صدالبته که این موضوع توسط کمتر خبرنگاری انعکاس داده شده و نشان از وجود یک خط قرمز نامرئی در کار خبر و ترس از عواقب آن است.

در بین کاندیداهای شورای شهر، معلم، ورزشکار، کارمند، خبرنگار و .. حضور دارند که شاید هر کدام از آنها در تخصص خود موفق باشند و باید بدانیم که شورای شهر نیاز به افرادی دارد که از تخصص‌های مرتبط با شهرسازی برخوردارند.

 معلم، می‌تواند یک جامعه را سرو سامان دهد، بدون اینکه حتی یک ریال هم صرف کند این  آبادانی بیش از آبادانی شهر، کارسازتر است و اگر معلمی بتواند در تربیت دانش‌آموزان خود موفق عمل کند نیازی به کاندید شدن در جایگاه‌ این‌چنینی نخواهد داشت.

در پایان‌، به عقیده بنده اگر شورای شهر «سنندج» را به صورت آزمایشی برای مدت یک سال منحل کنند قطعا در شرایط شهر تغییری آنچنانی شاهد نخواهیم بود و بلکه، شاید بهتر نیز خواهد شد چرا که تخصص در این زمینه بسیار کمرنگ است و یا اینکه منابع مالی شورای شهر را کنترل شده و غیرمستقیم در اختیار آنان قرار داده تا درهای تخلف بر آنها بسته شود و کمتر کسی طمع افتادن در دیگ عسل را در رویاهایش تجسم کند.

 

آدرس کوتاه :