رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

کردستان 2.5 درصد ذخير سنگ‌آهن كشور را دارد/تولید 2100 کیلوگرم طلا در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

کردستان 2.5 درصد ذخير سنگ‌آهن كشور را دارد/تولید 2100 کیلوگرم طلا در کردستان

معاون امور معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان بیان کرد:

کردستان 2.5 درصد ذخير سنگ‌آهن كشور را دارد/تولید 2100 کیلوگرم طلا در کردستان

مهدی مرادی شامگاه شنبه در بیست و سومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان که در سالن کنفرانس هتل شادی سنندج با حضور مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، استاندار و عوامل بخش دولتی و خصوصی با دستور طرح مشکلات و موانع حوزه معدن و فرآوری مواد معدنی و ارائه راهکارها جهت حل آنها برگزار شد، عنوان کرد: در حال حاضر ذخیره قطعی مواد معدنی در کردستان ٦۱٠ میلیون تن است که از ۱۸ نوع ماده معدنی شکل می‌گیرد.

مرادی با اشاره به اینکه ۵٦٠ میلیون تن ذخایر معدن غیرفلزی در کردستان وجود دارد، افزود: آمار معادن فعال بالا رفته است و هزار و۹٠٠ نفر اشتغال واقعی داریم.

معاون امور معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: تعداد پروانه‌های بهره‌برداری معدن در سطح استان ۳۸٤مورد است و با وجود ۱٦۵ معدن کشور، حدود ۲و نیم درصد ذخایر کشور در استان کردستان است.

وی اظهار داشت: در سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۱٠٠ کیلوگرم طلا در واقع بالای ٦٠ درصد تولید داشته‌ایم و قطعا باید جایگاه معدنی ما در کشور و دنیا پیشرفت کند.

مرادی ادامه داد: استان کردستان بهشت معادن است و در بحث پهنه اکتشافی باید وارد فازهای جدیدی شویم و کانسارهای زیرزمینی را اکتشاف کنیم.

 معاون امور معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: راه‌اندازی زنجیره فولاد و ایجاد واحدهای فراوری در راستای جلوگیری از خام‌فروشی انجام می‌گیرد.

مرادی گفت: 1.75 درصد ذخایر سنگ‌های تزئینی را داریم، استان را از لحاظ داده‌های ماهواره‌ای کامل پوشش داده‌ایم و عملیات موفق ژئوفیزیک هم انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه معادن کردستان از ظرفیت‌های عظیمی برخوردارند و دارای 2.5 درصد ذخیر سنگ‌آهن کشور است، افزود: سال گذشته ٤ و نیم میلیون تن سنگ آهن استخراج کرده‌ایم.

مرادی اظهار داشت: سنگ آهن استان کردستان بسیار ارزشمند است و تعداد ۱۷ پروانه جزء پتانسیل‌های خوب استان است و طلای ساریگونی نیز از  طلاهای مهم دنیا است.

منبع خبرگزاری: فارس