جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

کردستان پیشتاز در اجرای طرح توسعه باغات دیم - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

کردستان پیشتاز در اجرای طرح توسعه باغات دیم

کردستان پیشتاز در اجرای طرح توسعه باغات دیم


معاون وزیر کشاورزی در امور باغبانی کشور عنوان کرد:

کردستان پیشتاز در اجرای طرح توسعه باغات دیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی کشور در بازدید  از باغات احداث شده در طرح توسعه باغات شهرستانهای کامیاران، سنندج و سروآباد که با همراهی رئیس سازمان جهاد کشاورزی انجام شد اظهارکرد: استان کردستان یکی از استانهای مستعد و باظرفیت طبیعی بالا در کشور است که در راستای توسعه باغات میوه و گیاهان دارویی همواره مد نظر وزارت جهادکشاورزی است .

وی افزود: خاک حاصلخیز، پراکنش مناسب عامل اصلی در اجرای طرح توسعه باغات است که باید با استفاده از این ظرفیت ها همچنان استان رتبه دار این موضوع هم باشد .

طهماسبی در ادامه گفت: فرهنگ باغداری در میان مردمان کرد ایران از گذشته تا امروز وجود داشته و  سیاستهای سنتی در باغات احداث شده کردستان در باغات کردهای ساکن خراسان نیز به این شکل وجود دارد که نشان از ترویج فرهنگ باغداری در میان کردها است .

وی یادآورشد:  طرح توسعه باغات در راستای جلوگیری از فرسایش خاک، هدررفتن روان آبها،  بکار گیری ظرفیت های طبیعی و ایجاد اشتغال پایدار است .

وی با تاکید بر اینکه دولت اعتبارات ویژه ایی به رودخانه های مرزی اختصاص داده است گفت: یکی از موارد مهمی که مورد اهمیت دولت است استفاده از ظرفیت رودخانه های مرزی است که می تواند نقش مهمی در توسعه باغات داشته باشد .

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی کشور یادآورشد: در عرصه های منابع طبیعی طبق شیوه نامه های انجام شده، استعدادهای سنجیده و شناسایی عرصه های مستعد در قالب ماده ۲ و ماده ۳ توسط جوامع محلی کشت و با استفاده از گونه های جنگلی اجرایی شده است .

به گفته این مقام ارشد کشوری، کردستان پیشتاز احداث باغات در کشور است .

وی خاطرنشان کرد : علاوه برعرضه نهال رایگان چاله کنی، حضور کارشناسان فنی در امور باغبانی باید با آموزش، باغداران را به علم هرس کاری تجهیز کرد .

طهماسبی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شد استانهای کردستان، کرمانشاه، فارس و قسمتی از آذربایجان در قالب اقتصاد مقاومتی ۵۰۰ هزار هکتار تحت پوشش باغات مثمر قرار بگیرد

منبع خبری:روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان

آدرس کوتاه :