سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

کردستان میزبان بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

کردستان میزبان بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور است

کردستان میزبان بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور است


به مناسبت هفته وحدت؛

کردستان میزبان بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور است

امین مرادی افزود: به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت و با حضور گروه های مولودی خوان برتر استان 11 آذر ماه امسال و مصادف با 13 ربیع الاول، بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور یادواره مرحوم سید بهاءالدین شمس قریشی در مسجد قبای بهاران سنندج برگزار می شود.
وی افزود: حوزه هنری کردستان از سال 1383 و در راستای تقویت وحدت و یکپارچگی امت اسلامی و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و در ایام پرخیر و برکت ربیع الاول و هفته وحدت با برگزاری مراسم مولودی خوانی ویژه مناطق کردنشین میلاد حضرت رسول (ص) و سلاله پاکش امام جعفر صادق (ع) را گرامی می دارد.
رئیس حوزه هنری کردستان ادامه داد: در این مراسم اشعار عارف نامی کُرد سید بهاءالدین شمس قریشی در وصف زندگانی حضرت رسول اکرم (ص) در کتاب مولودنامه که مشتمل بر 9 بخش است توسط گروه های مولودی خوان و با دف نوازی دف نوازان قرائت می شود.
به گفته وی برگزاری این مراسم و حضور باشکوه مردم با ایمان و متدین منطقه در آن نشان از عمق ایمان و وابستگی دینی مردم استان حول محور حضرت رسول اکرم (ص) دارد و برادری و اخوت مردم استان در جشن های هفته وحدت همانند خاری در چشم دشمنان وحدت مسلمین و گروه های تکفیری خواهد بود.
مرحوم سید بهاءالدین شمسقریشی ملقب به شمسالاشراف سنندج و متخلص به 'شمس'، فرزند سیدمحمد پاوه‌ای است که در سال 1293 هجری قمری در روستای 'سه‌ردی' شهرستان پاوه چشم به جهان گشود و بنا به رسم و آیین آن زمان، برای فراگیری علم و دانش فقهی به حجره‌های شهرهای پاوه، بیاره و سنندج رفت و بعد از آن در شهر سنندج ساکن شد.
شمس‌قریشی خالق آثاری چون 'مولودنامه'، 'معراج‌نامه'، 'شمس‌العقاید' و اشعاری نغز و ادیبانه به زبان فارسی، کُردی و عربی است.

آدرس کوتاه :