جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

کردستان، نیازمند 15 هزار میلیارد تومان برای سرمایه - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

کردستان، نیازمند 15 هزار میلیارد تومان برای سرمایه

کردستان، نیازمند 15 هزار میلیارد تومان برای سرمایه


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان خبر داد:

کردستان، نیازمند 15 هزار میلیارد تومان برای سرمایه

محمد دره وزمی با اشاره به بهره‌برداری رسیدن طلای ساری گونی گفت: پیگیر مقدمات طلای سقز از جمله احداث کارخانه استحصال شمش طلای آن هستیم و در فرآوری سایر گونه های معدنی می توان به صدور مجوز فرآوری باریت که در مرحله شروع عملیات اجرایی است و زمینه فرآوری مواد معدنی دیگر از جمله دولومیت، فلدسپات و سیلیس هم فرآهم شده است.

وی همچنین در راستای شناخت پتانسیل معدنی در استان از آغاز اجرای مطالعات اکتشافی نوین در  حدود 8 هزار و 500 کیلومتر مربع پهنه‌های قروه، بیجار و سقز خبر داد و گفت: هم‌اکنون در حال برگزاری مزایده و انتخاب پیمانکار این طرح هستیم و بعد از تکمیل مطالعات اکتشافی و شناخت ذخایر و زمینه های سرمایه‌گذاری در بخش معدن، می‌توانیم از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری و فرآوری مواد معدنی در استان کردستان بهتر و بیشتر دعوت بکنیم.

دروزمی بابیان اینکه زنجیره فولاد واردعملیات اجرایی خواهد شد و دیگرشاهد خام فروشی سنگ آهن در کردستان نخواهیم بود گفت: سال گذشته واحد تولید کنسانتره یک میلیون و 300 هزار تن سنگ آهن در بیجار به بهره‌برداری رسید که در آینده نزدیک نیز واحدهای آهن اسفنجی، فولاد و نورد نیز شروع خواهد شد.

دره وزمی با اشاره به اینکه در بحث طلا هم به جد پیگیر هستیم ظرفیت‌های را که داریم فرآوری کنیم، گفت: در سقز ظرفیت‌های جدیدی را شناسایی کرده ایم که در فرآوری این ظرفیت ها، زمینه اشتغالزایی خوبی فرآهم خواهد شد..

وی ظرفیت اسمی اشتغال معادن استان را در حدود 4 هزار نفر اعلام کرد و افزود: اما بخش عمده‌ای از معادن استان معادنی هستند که در ارتباط با بخش مسکن هستند که از آن جمله می توان به معادن زیاد سنگ لاشه اشاره کرد که از ارزش چندانی هم برخوردار نیست و درصد بالایی از آن نیز راکد هستند.

دره وزمی ظرفیت اشتغال واقعی معادن استان را یک هزار و900نفر اعلام کرد وگفت: اگر همه ظرفیت‌های استان کردستان را بتوانیم بالفعل نمائیم و تا مرحله محصول نهایی پیش ببریم، بالغ بر 10 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهیم کرد.

دره‌وزمی همکاری بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران را ضروری خواند و گفت: برای اجرا و راه اندازی ظرفیتهای سرمایه گزاری در کردستان 15هزار میلیارد تومان سرمایه گزاری لازم است.

 

منبع  خبرگزاری: صداوسیما مرکز کردستان

آدرس کوتاه :