رونق تولید ملی | شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۸

کتیبه 3000 ساله کشف شده در مریوان رونمایی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

کتیبه 3000 ساله کشف شده در مریوان رونمایی شد

کردستان /مریوان

در حاشیه روز دوم همایش ملی مریوان، باستان شناسی و توسعه گردشگری از کتیبه سه هزار ساله ای که مدتی قبل در کاوش های باستان شناسی قله ایمام مریوان کشف شده بود، رونمایی شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در حاشیه آیین رونمایی از این کتیبه اظهار کرد: مریوان به دلیل بحث گردشگری تجاری، گردشگری طبیعی و داشتن مرز رسمی با اقلیم کردستان عراق به عنوان قطب گردشگری استان شناخته می شود.
محسن علوی افزود: تاکنون در مورد تاریخ شهر مریوان کنکاش نشده بود که کاوش های اخیر در قله ایمام و کشف کتیبه سه هزار ساله، نشان می دهد که مریوان قدمت تاریخی دارد و با وجود تپه های تاریخی می تواند گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند.
او اضافه کرد: کتیبه کشف شده در مریوان بیش از سه هزار سال قدمت دارد و به زبان آشوری بوده اما هنوز ترجمه نشده است.
وی گفت: این کتیبه در حال حاضر در فرهنگسرای مریوان نگهداری می شود و بعد از مکاتبات اداری به معرض نمایش عموم در خواهد آمد.
قلعه ایمام و محوطه آن با مساحت 150 هکتار در جنوب شهر مریوان قرار دارد که قسمتی از دیوارها و بخش معماری آن نمایان بوده و قسمت های زیادی از آن در خاک مدفون شده است.
شناسایی ابعاد ناشناخته و قدیمی این قلعه تاریخی می تواند در جهت گردشگری باستانی و جذب توریسم داخلی و خارجی نیز بسیار مهم باشد و این شهرستان را به یکی از قطب های مهم باستان شناسی در منطقه تبدیل کند.
همایش ملی باستان شناسی و توسعه گردشگری مریوان در روزهای 10 و 11 مهرماه در این شهر برگزار شد.
شهرستان مرزی مریوان در 130 کیلومتری غرب سنندج و با اقلیم کردستان عراق دارای مرز است.