جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

کتاب بهشت خانواده - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

کتاب بهشت خانواده

کتاب بهشت خانواده


دانلود

بهشت خانواده: راهنمای مسایل ازدواج و زناشویی

نویسنده : سید جواد مصطفوی

 
معرفی کتاب

مباحث این کتاب مهم ترین آنها در بخش زیر تشکیل می دهد:
عوامل الفت و محبت میان زن و شوهر، عوامل اختلاف کدورت آنها و راه علاج آن، موقعیت واقعی زن در خانواده از نظر اسلام و تحلیل و بررسی آیات و روایاتی مانند (ضعف عقل او، شر بودن او، استخوان کج بودن او، تأدیب او، مشورت با او، برحذر بودن از خوبان)، موضوع حجاب و نظر اسلام نسبت به مقدار محدودیت زن و اظهار مطالب غریزه جنسی و تعیین مرز بین حرام و حلالش و مطالب متفرقه دیگر، مانند سوادآموزی زن، داشتن فرزند، ضرب المثل ها، پزشکی ها و روابط فامیلی، در این کتاب بحث می شود که به خاطر تنوع مطالب و تفنن خاطر خوانندگان، تمام این مباحث درهم و آمیخته و معجون وار بررسی شده است.
این مجموعه را «بهشت خانواده» نامیدیم به سه اعتبار:
آیات قرآن مجید و احادیثی که از زادگاه منابع وحی صادر شده و در این کتاب آمده است؛ در حقیقت بهشتی است که در خانواده موجود است، عمل به این آیات و احادیث محیط خانواده را بهشت برین می سازد؛ بیشتر مباحث این کتاب مربوط به زن است زن مسلمان متعهد، بهشت آفرین خانواده است.
در قسمتی آخرین درس این کتاب با عنوان «خاتمه و نتیجه» می خوانیم:
در این درس مطالبی را که از دروس گذشته برداشت ضمنی شده است و بیشتر آنها با مجموع آموزه های دینی ارتباط دارد، یادآور می شویم:
دین مقدس اسلام، برخلاف بسیاری از علوم متداول زمان و ادیان و مکاتب غیر اسلامی، بیشتر مطالب جزئی و تحلیلی را بیان می کند و کمتر مطالب کلی و قانونی را. از ارکان آیین زردشت می شنویم که جمله «گفتار نیک، کردار نیک، پندار نیک» شعار آنها است، ولی توضیح و تشریح این سه جمله که به نوشتن کتاب و مجموعه های قطوری دارد، تا کنون مشاهده نشده است و باید بگوییم: تنها تعلیمات اسلام است که در این باره موشکافی دقیق نموده و انصافا حق مطلب را هم ادا کرده است.
در بخش دیگری از این درس آمده است:
اگر بپرسید: از نظر اسلام زن عزیزتر و محبوب تر است و بیشتر مورد سفارش قرار گرفته است یا مرد؟ باید بگویم: تا آنجا که نویسنده مطالعه کرده است، زن بیشتر مورد سفارش قرار گرفته است و این به خاطر سیاست کلی اسلامی آیات که همه در قوانینش جانب ضعیف را رعایت می کند و باید همچنین باشد.
این سخن معنا ندارد که به زن بگوید: شوهرت را کتک نزن، او را احترام کن، و امانت خدا است در نزد تو، زیرا زن قدرت کتک زن زدن ندارد و طبعاً به شوهر خویش احترام می گذارد؛ ولی به شوهر که قدرت زدن دارد و سرپرست و رییس خانواده است و ممکن است خودخواهی بر او غلبه کند، باید چنین سفارشی بشود تا راه نفوذ شیطان بر نفس او بسته گردد.
از طرفی دیگر چون بعضی از زنان، به جای زور و قدرت، مکر و حیله دارند و نسبت به شوهر خود بی وفای می کنند، اسلامی آنها می گوید: شوهرتان را از خود ناراضی نکنند به شوهران می گوید: از آنها بر حذر باشی و با آنها دست به عصا و با احتیاط رفتار کنید.
در هیچ یک از این مورد، اسلام مخاطبش را تعمیم نداده و جنس مرد را زورگو و جنس زن را مکار و بی وفا یا کم عقل شرور ندانسته است، بلکه این گونه برداشت نتیجه کج فهمی و بی ذوقی مردان و زنانی است که آن آیات و روایات را می خواند و در آن تأمل و دقت نمی کنند و با روایات دیگر را در کنارش نمی گذارند.

آدرس کوتاه :