رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

کارتهای بازرگانی؛ به نام مرزنشینان، به کام سودجویان - نمایش محتوای خبر

 

 

کارتهای بازرگانی؛ به نام مرزنشینان، به کام سودجویان

مدیرکل امور مالیاتی کردستان

کارتهای بازرگانی؛ به نام مرزنشینان، به کام سودجویان

برخی افراد سود جو با خرید کارت بازرگانی مرزنشینان ، بجای صادرات با واردات کالای خارجی و فرار از پرداخت مالیات، صاحبان اصلی این مدارک را گرفتار کرده اند و با مالیاتهای چند ده میلیونی مواجه کرده اند.

مدیرکل امور مالیاتی کردستان با اعلام  صدور ۲۰۰میلیارد تومان مالیات برای ۲۰۰ کارت بازرگانی، می­گوید: با بررسیهای انجام شده، صاحبان اصلی این کارت‌ها حتی درآمد یک‌ میلیونی هم ندارند.

آقای الوندی با بیان اینکه این سودجوئی­ها به‌واسطه ی وجود گمرک باشماق مریوان و سیرانبند بانه در کردستان شکل گرفته است، می­افزاید : صاحبان اصلی این کارت‌های بازرگانی می‌توانند از استفاده کننده این کارت‌ها شکایت کنند تا هویت سوء استفاده کنندگان مشخص شود و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

مدیرکل امور مالیاتی کردستان با انتقاد از صدور بی رویه کارت بازرگانی برای اشخاصی که نه سواد و نه توان مالی این گونه فعالیت ها را دارند، تاکید دارد: اتاق بازرگانی باید بر روند صدور این کارت ها نظارت بیشتری داشته باشد تا این گونه مسائل و مشکلات پیش نیاید.

قاعدتا عمده مرز نشیان دارای کارت بازرگانی حداقل علم اقتصاد  وقوانین  ومقررات مالیاتی را برای صادرات و واردات فرا نگرفته اند وطی  این مسیر آنها را دچار مشکلات فراوانی می کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی سنندج می گوید  برخی به دلیل  بی‌اطلاعی از قانون، کارت بازرگانی خود را به دیگران فروخته­اند، و این افراد اکنون با بدهی کلان و میلیاردی مالیاتی روبرو هستند.

آقای توپچی با اشاره به اینکه این مسئله در سطح استان قابل حل نیست، خواستار تشکیل کمیسیونی متشکل از نمایندگان تمامی دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط برای شناسایی شرکت‌ها و افراد حقیقی وحقوقی ذی نفع شد.

آقای احمدی، یکی از صاحبان کارت بازرگانی می­گوید: یک عده که به ظاهر بازرگان و در اصل کلاه بردار هستند، با خرید کارت بازرگانی به قیمت های پایین، به جای صادر  کردن کالا، اقدام به واردات کرده­اند واین روند باعث تشکیل پرونده مالیاتی میلیونی و میلیاردی برای صاحب اصلی کارت شده است. 

خانم بخشی، یکی دیگر از زیان دیدگان این قضیه نیز با اشاره به ناآگاهی درباره مزایای کارت بازرگانی می­گوید: افراد دارای کارت بازرگانی به دلیل ناآگاهی و نداشتن اطلاعات کافی درباره کارکرد این کارتها، اقدام به فروش آن می­کنند و سودجویان نیز سوء استفاده لازم را از آن کرده اند

آقای حسینی، رئیس اتاق بازرگانی کردستان می­گوید: مقررات مربوط به صدور کارت بازرگانی به چندین سال قبل برمی­گردد که متاسفانه به صورت مشخص شرایط صدور کارت بازرگانی را بیان نکرده بودند.

آقای رنجبر، فعال اقتصادی نیز نقص قوانین را عامل بروز سوء استفاده از کارتهای بازرگانی می­داند و می­افزاید: اگر مالیاتی که برای کارت های بازرگانی در نظر گرفته می­شود به صورت کامل در حقوق گمرکی لحاظ و از صادرکننده یا وارد کننده اخذ شود چنین سوء استفاده­هایی رخ نمی­دهد.

آقای اسراری، یکی از کارشناسان اقتصادی استان  بر ضرورت بازنگری در سیستم مالیاتی تاکید می کند و می­گوید: در صورت بازنگری نکردن در سیستم مالیاتی، قطعا شاهد اقتصاد زیرزمینی در اقتصاد استان خواهیم بود.

به گفته معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت،معدن و تجارت کردستان از ابتدای صدور کارت بازرگانی در استان کردستان تا کنون 2 هزار و 815 فقره کارت صادر شده است، در حالیکه تنها 328 مورد از این کارتها فعال هستند.

خلیقی تاکید کرد برای جلوگیری از تشدید این مشکل، اگر صاحبان کارتهای بازرگانی استان برای تمدید مراجعه نکنند، کارت بازرگانی آنها راکد وباطل تلقی می شود ودیگر اجازه فعالیت به آنها داده نخواهد شد.

استان کردستان 227 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و عملیات واردات، صادرات و ترانزیت کالا ، از طریق مرز رسمی باشماق مریوان انجام می شود.