رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

ژیوار - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ژیوار

ژیوار


Loading the player...

تهیه کننده: کیانوش رستگار

نویسنده: اقبال خالدیان

تصویربردار: ارسلان بهمنی

تدوین: کیانوش رستگار

ژیوار مستندی از زندگی شخصیت‌های جامعه در قالب بیوگرافی است که در هر قسمت روایت زندگی یک فرد است و راوی داستان نیز خود اوست. در این مجموعه سعی بر آن می شود تا این زندگی به گونه‌ای طراحی شود که افرادی از طبقات مختلف اجتماعی با شغل های گوناگون در آن حضور داشته باشند. ابتدا زندگی فرد مورد نظر کاملا با تحقیقات میدانی بررسی می شود سپس سعی بر آن می شود تا با داستانی گیرا و روایتی زیبا از زندگی فرد یک تصویر دراماتیک از زندگی او نیز یعنی ارتباط فرد با خانواده و جامعه و نشان دادن کانون گرم خانواده بازنمایی شود. به عبارت دیگر ساختار این مجموعه بر تعادل- عدم تعادل و تعادل پی‌ریزی شده است. توضیح اینکه؛ شخصیت های ما ابتدا در فضای آرام راوی زندگی خود می‌گردند، سپس دوره‌ای بحرانی که طی نموده‌اند به تصویر کشیده می‌شود و در پایان باز به تعادلی خواهیم رسید که از جنس تعادل اول نیست بلکه آگاهانه و در قالب تعامل با خانواده و در بستر جامعه شکل می‌گیرد. درواقع زندگی فرد بازگوکننده رستگاری در سبک زندگی اسلامی ایرانی است و تعادل در خلا شکل نمی‌گیرد.

به عنوان نمونه به بعضی از شخصیت های مجموعه می توان اینگونه اشاره کرد:

1- فعال محیط زیست

زندگی علیرضا پیران فعال محیط زیست، ساکن شهر بیجار که تحت نظر هیچ ارگان و انجمن به خصوصی نیست در قالب مستند 30 دقیقه ای به تصویر کشیده خواهد شد. در این مستند شرح فعالیت ها، دغدغه ها و نکات ریز از زندگی پیران از نمای نزدیک برجسته خواهد شد.

2- آهنگساز نابینا 

مهدی جوان نابینا و معلولِ  32 ساله ساکن شهر بانه است. وی در سن 6 سالگی بر اثر انفجار مین در حین بازی دچار جراحت شدید جسمانی شد. چشمهایش نابینا، صورت سوخته و دچار نقض عضو از ناحیه دستهایش می شود. وی به علت علاقه شدید به موسیقی حتی به دلیل وضع جسمی دست از کار نکشید و فعالیت هنری و تحصیلی خویش را ادامه داد. در رشته کارشناسی ارشد ارتباطات از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و در حال حاضر مشغول آهنگسازی و انتشار آلبوم موسیقی است.

3- عکاس اجتماعی

در این مستند زندگی یک عکاس اجتماعی را روایت می کنیم و می خواهیم بازه ای از زمانهای مختلف و رویدادهای متنوع را با تفسیری از عکس هایش که حاصل یک دیدگاه متفاوت و هنری از حوادث و اتفاقات روز است روایت کنیم . عکس های که هر کدام داستان یک زندگی، داستان یک اتفاق و یا لحظه ای از توقف تاریخ در یک قاب محصور است.

سال تولید: 95/07/01