جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

ژیانی نوی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ژیانی نوی

ژیانی نوی


 

یکی از عواملی که امروزه باعث تحکیم خانواده و پایداری کانون خانواده می شود ساخت برنامه ای با چهار موضوع اصلی: تفریحات و سرگرمی: فراموشی لحظات دشوار زندگی، جدایی موقت از واقعیت، تمدد اعصاب و سرگرمی انسانها، جامعه پذیری: همنوایی فرد با هنجارهای گروهی، آداب اجتماعی، غذاخوردن، نشستن و تعاریف کردن، شعاراجتماعی، مناسک دینی، آداب و تشریفات یک آیین خاص که دارای قدرت و اهمیت خاص باشد، اخلاق اجتماعی، رسوم اجتماعی مهمی که جامعه نقض آنها را سخت ناپسند می  شمارد، مقررات اجتماعی، رسم هایی که با خواست وآگاهی به وجود می آورد (راهنمایی و رانندگی)، ارضاء نیازها: (تقویت روابط اجتماعی)، به دلیل نیاز فطری به روابط اجتماعی به عنوان یکی از نیازهای اساسی از یک سو هر چه پیچیده تر شدن این روابط در عصر حاضر به دلیل گستردگی نهادها، این برنامه  وظیفه دارد که برای تسهیل نیازهای افرادهرچه بیشتر بیاموزد به مخاطبین خود، آموزش و یادگیری: ما میتوانیم دانش افراد را افزایش دهیم اما نمیتوانیم جایگزین یک معلم شویم، برنامه ژیانی نوی در راستای ارائه این اهداف به عنوان یک مجله خانواده طراحی شده است که تمام اهداف فوق الذکر را بتواند ارائه دهد.

 

 

طراحی آیتمها نیز به شرح ذیل میباشد:

اینجا همه چیز به شما تعلق دارد. (نوع ارائه مستند گزارشی با استفاده از بوم و استدی کم - ارتباط تنکاتنگ با مباحث کارشناسی وموضوع برنامه دارد) این آیتم رویکرد جدی و علمی این بخش را با ورود و نوع ارائه از جدی بودن کم کرده و فضا را تلطیف خواهد نمود.

ویژگی بارز این آیتم حضور پررنگ مردم در کوچه و خیابان از مرد و زن، پیر و جوان که دارای نقش ها و مشاغل متفاوت هستند میباشد

مثلا " مردمی که در صف نانوایی ایستاده اند درباره الگوی مصرف نان صحبت کنند، مردمی که برای رفتن به محل کارشان از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی و... استفاده میکنند و هر روز ساعتی از عمرشان را در ازدحام و ترافیک بسر می برند.

 

آموزش مهارتهای دستی و خانگی :

یکی از ضرورتها ی سبک زندگی جدید در شهرهای کوچک و بزرگ سوق دادن زن های خانه دار به سمت هنرهای دستی و در یک گام جلوتر مشاغل خانگی است با توجه به اینکه در حال حاضر با وجود انواع و اقسام کالاهای برقی در منازل و انجام امور خانه در کوتاهترین زمان، ساعات بیکاری زنان در محیط خانه بیش از گذشته است ودر صورت عدم توجه به پرکردن این ساعات با فعالیتهای هنری، آموزش آشپزی ،...و در مجموع فعالیتهایی که موجب مثبت نگری و خود باوری شود.

آموزش هنرهای دستی و کم هزینه که منجر به تولید یک اثر زیبا و ماندگارشود در صورت پشتکار و جدیت فرد و یادگیری و تولید به در آمدزایی منجر خواهد شد که به پویایی و نشاط زنان خانه دار کمک بزرگی خواهد کرد.

در کل ارائه بخش آموزش به صورت استودیویی و خارجی تولید خواهد شد. بخش خارجی تولید در ارتباط با فراهم آوردن مواد لازم در رشته های مختلف آموزشها میباشد.

آشپزی – خیاطی – معرق کاری – زیور آلات – طراحی لباس کردی – گلسازی – طراحی دکوراسیون منزل – نکات خانه داری – آموزش بافتنی – کریستال –کار روی سفال.

گزارش : بصورت مستند گزارشی ارائه خواهد شد شامل: روستا / ضرب المثلهای مربوط به خانواده /خانواده های موفق/شب نشینی با بزرگان خانواده

روستا : به صورت سفرنامه و زندگی جاری مردم روستایی را از آغاز صبح تا پایان روز کاری و شب نشینیهای اهالی روستا

گفتگو با اهل خانواده : دعوت بزرگان خانواده از فرزندان خود و شب نشینی زیبایی که در آن شکل میگیرد و ... به تصویر خواهد کشید.

ضرب المثالهای اجتماعی و فرهنگی از متون ادبیات فارسی و ادبیات کردی " با بهره گیری از آقای عابدین رضایی یا عدنان قوامی این آیتم در محیط گرم خانواده ها در تفرجگاه های استان اقدام به تولید خواهد شد.

تفکر مثبت : یک آیتم کاملا امید آفرین و آگاهی بخش که مهارتهای زندگی را با بهره گیری از وسایل کمک آموزشی و مستندات موجود در اطرافمان توسط یکی از اساتید مجرب با بیان کاملا متفاوت ارائه خواهد شد- حتی المقدور از کارشناسان بهزیستی مورد استفاده قرار میگیرد

کلیپهای تصویری: با استفاده از بهترین و احساسی ترین پلانهای فیلمها و سریالهای تلویزیونی و سینما اقدام به تولید خواهد نمود

و استفاده از تصاویر طبیعت وحضور مردم در تفرجگاه های استان

حدیث : با توجه به موضوع مورد بحث و مرتبط با آن اقدام به انتخاب احادیث پیامبر اکرم و ائمه اطهار خواهد شد با معرفی منابع اقتباس شده است.

مسابقه : در برنامه در رابطه با موضوع سوالی طرح شده و با دو گزینه بله یا خیر فراخوان اعلام شود و تمامی مخاطبینی که پاسخ داده اند در این مسابقه شرکت داده شده و به دو نفر از این عزیزان هدایای ویژه ای تقدیم گردد طراحی نرم افزار الزامی میباشد و یک ال ای دی تاچ اسکرین.

 

 

خبر خانواده: بررسی مطبوعات و سایتهای مربوط به خانواده با توجه به کتابچه ای که در سنوات گذشته مبنی بر معرفی سایتها بوده است جمع آوری شده و به سمع و نظر مخاطبین خواهد رسید این اخبار به صورت یک روز در میان خواهد بود

کتابخانه ژیانی نوی : پیشنهاد میشود از اداره کل کتابخانه های استان طرح معرفی کتاب گرفته شود و همکاری آنها در این بخش مورد استفاده قرار گیرد

بخش کارشناسی: در حال حاضر بخش کارشناسی ژیانی نوی آیتم ثابت و همه روزه برنامه است.

نگاه این برنامه به گفتگوی کارشناسی پرکردن وقت آنتن نیست ، به همین دلیل تلاش بر این تلاش بر این بوده است که با حضور کارشناسان مجرب و توانمند و با طرح موضوعات کار آمد و مورد نیاز خانواده ها و برخی موضوعات مغفول و بر زمین مانده این بخش مخاطبین خود را جذب نموده و پاسخگوی سوالات آنان باشد. در این برنامه موضوع گفتگو و شیوه بیان و انتقال آن در یک فرآیند فکری مشارکتی انتخاب شده و سوالات محوری موضوع پیش از برنامه طراحی و به اطلاع مجری می رسد. روشهایی همچون تهیه تصاویر مرتبط با موضوع و پخش همزمان، پاسخگویی بیشتر به پیامکهای ارسالی و ... در کنار بخش موضوعی و ثابت گفتگو ، متناسب با رویدادهای جاری و مناسبتی کارشناسانی برای یک برنامه است

تازه ها: در این بخش از برنامه توسط مجری دوم اجرا خواهد شد :  تازه ها به شیوه بهره گیری از تصاویر متناسب با موضوع در موضوعات تغذیه، بهداشت، پزشکی، گیاهان دارویی، علمی، اجتماعی، اقتصادی و... گفته خواهد شد و در صورت صلاحدید استفاده از یک تاچ اسکرین  کمک شایانی به جذابیت کار خواهد نمود.

تغذیه : مکمل آیتم آشپزی مباحث تغذیه ای میباشد که با حضور یک کارشناس اقدام به اطلاع رسانی خواهد کرد.

محورهای چهارگانه

دین: حضور خدا در همه عرصه های زندگی – مقام شهید – استقامت و ایستادگی در برابر دشمن

اخلاق: مسولیت پذیری – ترویج روحیه کار جمعی  -  مشارکت اجتماعی  - نظم و انضباط اجتماعی - ایثارگری

امید آفرینی: نمایش زندگی با طراوت مردم - نشاط اجتماعی – امید به آینده

آگاهی بخشی: ایجاد وحدت و همدلی

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

- تبیین و ترویج فضلیت های اخلاقی در جامعه نظیر: انضباط اجتماعی – وجدان کاری – نظم و برنامه ریزی – ادب اجتماعی – ادب در محیط خانواده – احترام به والدین – احترام به معلم – احترام به حق دیگران – امنتداری – درستکاری – احساس مسولیت – اعتماد به نفس ملی – حفظ کرامت انسانی – حق طلبی – زیبا طلبی – نفی مصرف زدگی – حیا و عفت فردی و اجتماعی

- تولید برنامه در زمینه تحکیم جایگاه زن و مقام خانواده در فرهنگ اسلامی ایرانی و الگو سازی صحیح و موثر در این زمینه

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

-  حمایت و پاسداری از کیان خانواده برپایه فرهنگ اسلامی

-  ترویج اخلاق اسلامی در خانواده

-  تامین و رشد بهداشت و سلامت جسمی و روانی خانواده

-  حفظ و گسترش منزلت زن در جامعه ی اسلامی

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

- تبیین حقوق و تکالیف متقابل اعضای خانواده

- آموزش تربت اسلامی فرزندان

- رعایت حقوق و احترام خردسالان و بزرگسالان

- آموزش و ترویج بهداشت در خانواده

- ترویج فعالیت های جسمی و ورزشی مناسب با اعضای خانواده

- تبیین جایگاه والای مادر در تربیت دینی خانواده

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

- تقویت خودباوری و عزت نفس و مقابله با روحیه بی تفاوتی

- ترویج فرهنگ احترام و تکریم و کرامت انسانی

- آموزش حقوق خانواده ( حقوق والدین و فرزندان )

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: مهدی میرچی

کارگردان تلویزیونی: جمال باران ریز

تصویربردار پرتابل: ارسلان بهمنی – رضا سلطانیان

صدابردار پرتابل: مرتضی یارعلی

نورپرداز: فرشید عطایی

نویسنده: پریسا ناصح و سهیلا پیگری

کارشناس تغذیه: سارا فوضی

مجری: پیکری – ناصح

گزارشگر روستا: یحیی امینی

تدوین: سروه امیری

گرافیک: امید محمدی

دستیار: هانا گلباغی - خلیل خضری