جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

چریکه ی وه هار - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

چریکه ی وه هار

چریکه ی وه هار


 

این برنامه از 2 بخش تشکیل شده است که بخش اول قبلا ضبط شده و بخش دوم با اجرای زنده مجریان تهیه می شود. در بخش اجرای زنده مجریان هر روز یک مهمان ویژه خواهیم داشت و مجریان طنز برنامه شامل آقایان یوسف اسدی و رضا پشابادی همراه با یک مجری ثابت، وظیفه اجرا را به عهده دارند که در این بخش با توجه به فضای شاد و پر انرژی این روزها نمایش های شاد و زنده اجرا می شود .

دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

عید نوروز و فصل زایش دوباره طبیعت در میان ایرانیان حایز اهمیت بوده و همواره افراد جامعه ایرانی در این ایام  و بر اساس سنن ملی و فرهنگی دیرینه خود ، برای تحویل و آغاز سالی نو آماده می کنند. در استان کردستان با نزدیک شده به روزهای پایانی سال ، شور و شعف وصف انگیزی در میان مردم بوجود می آید. خریدن لیاس نو برای افراد خانواده ، تهیه شیرنی ، خشکبار و تنقلات ، تهیه سفره هفت سین ، ماهی و تنگ بلورین ، تهیه میوه ، خانه تکانی و نظافت خانه ها و منازل و بطور کلی نوعی تغییر و دگرگونی همراه با نزدیک شده به شروع سال نو در میان مردم وجود داشته و با شادی و امید به آینده ای بهتر و مطلوب و نیز القای روحیه آرامش بخشی نسبت به همنوعان خود ، خود را برای تحویل سال جدید آماده می نمایند. عید باستانی نوروز نوید بخش حرکت جدید در سال جدید با اهداف و برنامه های جدید در زندگی افراد و نیز توام با دعا و مناجات و قرائت قرآن کریم در ساعات پایانی سال و شروع سال جدید همراه می باشد. مردم استان کردستان طبق رسوم و فرهنگ منطقه ، دید و بازدیدهای خانوادگی از بزرگتر ها ، بیماران ، اطرافیان ، ... را در دستور کار خود دارند و نیز در جمعه پایان سال و حتی در نزدیک شده به روزهای پایانی سال با حضور بر مزار عزیزان مرحوم شده خود و قرائت دعا و خواندن قرآن آرزوی مرحمت و غفران اللهی را برای درگذشتگان و سلامتی برای بازماندگان را از خداوند سبحان مسئلت می نمایند و از خداوند تبارک و تعالی سال خوشی را برای خود و اطرافیانشان مسئلت می نمایند. در استان کردستان عید نوروز جایگاه ویژه  ای دارد و مراسم های متنوعی که  برگرفته از سنن گذشتگان و نیاکان خود می باشد ، برگزار می نمایند که بطور اختصار به گوشه هایی از آنها اشاره شد .

در سازمان صدا و سیما و بر اساس سیاست های رسانه ملی و اولویت های  برنامه ریزی رسانه ، پرداختن به مباحث فرهنگی و آداب و رسوم مردمان مناطق محتلف کشور از طریق رسانه های استانی حائز اهمیت است . بر این اساس در صدا و سیمای مرکز کردستان ویژه برنامه ای در پرداختن به موضوع فرهنگی و ملی نوروز طرح ریزی و بر اساس مباحث فرهنگی و خاص استان کردستان و با بررسی های کارشناسان ، تهیه و تدارک دیده شده است که بصورت ویژه به تحویل سال و نیز ویژه ایام تعطیلات نوروز  با اهداف اطلاع رسانی و آموزشی  و تفریحی – سرگرمی و با هدف آشنا ساختن دیگر مناطق کشور با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استان کردستان و نیز امکانات تفریحی ، جاذبه های گردشگری ، صنایع دستی ، امکاکن تاریخی و فرهنگی ، .... می باشد .

 

محورهای چهارگانه

دین: حضور خدا در همه عرصه های زندگی – توصیف خداوند – نعمت های بهشت

اخلاق: ساده زیستی – صله رحم – شکر نعمت های الهی – پاسداری و حمایت از کیان خانواده برپایه فرهنگ اسلامی

امید آفرینی: نمایش زندگی با طراوت مردم- نشاط اجتماعی

آگاهی بخشی: پرهیز از مصرف گرایی

 

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

تولید برنامه در زمینه های تقویت فرهنگ بومی و آداب و رسوم پسندیده ایرانی با عنایت به غنا و تکثیر فرهنگی موجود در کشور

 

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

تبیین زمینه ها و عوامل همبستگی فرهنگی در جامعه

گسترش و تعمیق اخلاق اسلامی در جامعه

اطلاع رسانی و آموزش در زمینه  ارتقای بهداشت عمومی حفظ سلامت و تندرستی

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

معرفی و ترویج آداب و سنن صحیح

ایجاد و گسترش آرامش خاطر سرور  و شادمانی روحی

ترویج شیوه های مختلف محافظت از محیط زیست

تبیین شیوه های صحیح بهره برداری از منابع طبیعی

 

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

ترویج فرهنگ های صحیح بومی

ترویج نشاط و امیدآفرینی

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده و کارگردان هنری: کیوان مجیدی

کارگردان ویدیو: مسعود یوسفی

تصویربردار پرتابل: فواد فارابی – حمدی فیروزی

صدابردار: فرید صداقت

نویسنده: امجدی – یونسی

مجری و پلاتو زنده: میناگری – پشابادی – اسدی

نورپردار: فرشید عطایی

تدوینگر: امید محمدی – شهرام کمانگر

دستیار تهیه: سیروان کریمی – وریا روح الهی

دستیار صدا و تصویر پرتابل: فاتح صلاحی – رضا سلطانیان

مجری بخش چیروک: علی یونسی

گزارشگر طنز: یوسف اسدی

گزارشگر آیتم زایش: رضوان خدامی

مجری – کارشناس موسیقی: بهار شاه نظری

گزارشگر سفرنامه: اسعد ورمزیار

گزارشگر گزارش روز: واسع حسینی