جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

پیش بینی خرید ۶۰۰ هزارتن گندم در سال جاری/15 درصد گندم کردستان برداشت شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش بینی خرید ۶۰۰ هزارتن گندم در سال جاری/15 درصد گندم کردستان برداشت شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خبرداد:

پیش بینی خرید ۶۰۰ هزارتن گندم در سال جاری/15 درصد گندم کردستان برداشت شده است

کریم ذوالفقاری ، در بازدید از مراکز خرید تضمینی گندم در شهرستان‌های  سنندج، دیواندره، بیجار، سریش‌آباد، قروه و دهگلان، تاکید کرد: مسوولان مراکز خرید باید نسبت به کنترل باسکول‌ها نهایت دقت را داشته باشند.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط سخت جوی در سال جاری کشاورزان با سختی تمام نسبت به کشت گندم اقدام کردند که نباید بخاطر کوتاهی در انجام وظیفه حقی از کشاورزان کردستانی ضایع شود.

وی افزود: یکی از موارد مهم در مراکز خرید گندم، بهسازی، وجود آزمایشگاه و پیش‌بینی مواقع بحران است که در راستای رفاه بیشتر کشاورزان در مراکز خرید تضمینی گندم باید رعایت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: مراکز تعاون روستایی به مردم تعلق دارد، لذا تلاش می‌شود خرید تضمینی گندم توسط سازمان تعاونی روستایی انجام شود که سال گذشته ۶۰ درصد از گندم استان توسط سازمان تعاون روستایی خریداری شد.

وی خاطرنشان کرد: خدمت صادقانه افتخار بزرگی است چرا که همه ما در پست‌های مدیریتی مهمانیم و تنها عملکردی که از ما بجا می‌ماند خدمت صادقانه با ایجاد خدمات بیشتر به کشاورزان است.

وی همچنین یادآور شد: در زمان برداشت گندم نظارت فنی بر ادوات کشاورزی لازم و ضروری است و کمباین‌ها باید قبل از برداشت گندم توسط اکیب‌های فنی و متخصص سرویس و تجهیز شوند.

ذوالفقاری اظهار داشت: استان کردستان یکی از استان‌های مطرح کشوری در تولید گندم است که بیشترین گندم مصرفی کشور را تولید می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به ۵ هزار و ۵۵ هکتار اراضی دیم و آبی گندم در استان کردستان، افزود: سال گذشته با  ۸۵۶ هزار تن  شاهد بیشترین میزان خرید تضمینی گندم در استان بودیم اما در سال جاری به دلیل شرایط جوی، پیش‌بینی عملکرد در خرید به ۶۰۰ هزار تن می‌رسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تاکید کرد: به علت دیرسبزی مزارع گندم پیش‌بینی شد ۳۵۰ هزار تن گندم تولید شود اما با ورود به موقع کارشناسان در راستای تغذیه مزارع گندم این میزان به ۶۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

وی گفت: در حال حاضر تا امروز ۱۰ تا ۱۵ درصد برداشت گندم در مزارع استان انجام شده است و مراکز با آمادگی کامل نسبت به خرید تضمینی گندم مازاد برنیاز کشاورزان اقدام نموده‌اند.

 

منبع خبرگزاری: فارس