جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

پیش بینی خرید تضمینی 500 هزار تن گندم در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

پیش بینی خرید تضمینی 500 هزار تن گندم در کردستان

پیش بینی خرید تضمینی 500 هزار تن گندم در کردستان


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان بیان کرد:

پیش بینی خرید تضمینی 500 هزار تن گندم در کردستان

محمد فرید سپری ، در جلسه خرید تضمینی گندم مازاد برنیاز کشاورزان در سالن شهدای گمنام استانداری افزود: 72 درصد از اراضی استان زیر کشت گندم آبی و دیم قرار دارد که 34هزار و 500هکتار گندم آبی و 22 هزار هکتار گندم دیم قرار دارد.
به گفته وی، با توجه به تاخیر در بارندگی پاییز و و سرمای آذر و زمستان در سال زراعی جاری پیش بینی می شود 650 هزار تن گندم تولید شود و به دلیل اینکه 50 درصد از اراضی گندم دیم است در شرایط سخت آب و هوایی، تاخیر در بارندگی، سرمای زودرس اراضی زیرکشت دیر سبزو بد سبزی شدند و در آخرین پیش بینی ها 25هزار هکتار غیر قابل برداشت است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گفت: برای تغذیه گیاهی اواخر اسفند بالغ بر 30 هزار تن ترکیبات ازته توزیع شد که سبب ریکاوری زمین شد اما با این حال مخاطره های جوی باعث کاهش میزان محصول نسبت به سال گذشته است.
سپری افزود: در سال گذشته برای مبارزه با آفات، در 125 هزار هکتار مبارزه با علف های هرز و 94هزار هکتار مبارزه با سن انجام شد که با توجه به موارد ذکر شده در پیش بینی های به عمل آمده نسبت به 6سال گذشته 22 درصد کاهش عملکرد و نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش عملکرد پیش بینی می شود.
به گفته وی، خرید تضمنی 500 هزار تن از 650 هزار تن محصول پیش بینی شده در دستور کار این سازمان قرار گرفته که انتظار می رود با همکاری بخش دولتی و خصوصی این هدف تحقق یابد.
معاون عمرانی فرماندار سنندج نیز گفت: باتوجه به بازدیدهای به عمل آمده از مراکز خرید و انبارها شرایط بسیاری از ظرفیت های انباری نامناسب است که در راستای بهسازی این انبارها باید اقدامات جدی انجام شود.
عزیزالله رضاعی افزود: بسیاری از باسکول ها از استانداردهای لازم برخوردار نیستند که علاوه بر رفع این موارد باید نسبت به ایجاد و تجهیز مراکز آزمایشگاهی و نمونه برداری اقدام شود.
استان کردستان به دلیل داشتن مزارع مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه چهارم کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :