جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

پیش بینی برداشت دو هزار و 400 تُن گردو از باغات شهرستان سروآباد - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش بینی برداشت دو هزار و 400 تُن گردو از باغات شهرستان سروآباد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد گفت:

پیش بینی برداشت دو هزار و 400 تُن گردو از باغات شهرستان سروآباد

مجید قاسمی نژاد افزود: از این میزان هکتار باغات گردو، دو هزار هکتار آن بارور و 500 هکتار آن غیر بارور است.

وی ادامه داد: متوسط برداشت گردو در هر هکتار یک تن و 200 کیلوگرم است که باتوجه به بارندگی های خوب امسال پیش بینی می شود نسبت به میانگین سال قبل شاهد افزایش 30 تا 40 درصدی برداشت گردو در این شهرستان باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد به آمار برداشت گردو در سال قبل اشاره کرد و گفت: سال گذشته با توجه به سرمازدگی درختان گردو 2 هزار تن گردو وزن خشک و به عبارتی شش هزار تن گردو وزن تر از سطح باغات این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شد.

وی افزود: اگر وزن تر گردوهای برداشت شده در سال جاری را در نظر بگیریم، پیش بینی برداشت هفت هزار و 200 تُن گردو را داریم و اگر وزن خشک آن را حساب کنیم، پیش بینی برداشت بیش از دو هزار و 400 تُن گردو را خواهیم داشت.
به گفته وی، وزن هر کیلوگرم گردو تر با پوست چوبی پس از خشک شدن یک سوم تا یک چهارم کاهش می یابد.

قاسمی نژاد به ارقام گردو اشاره کرد و گفت: مهمترین ارقام گردو در شهرستان سروآباد از دو نوع بذری و محلی است.

او با اشاره به افت عملکرد در برخی از باغات اظهار کرد: باتوجه به بارندگی های مداوم اول فصل بهار که همزمان با گل دهی درختان گردو است سبب ایجاد اختلال در عمل تلقیح شده و در برخی از نواحی شهرستان شاهد افت عملکرد هستیم.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد به اجرای طرح اصلاح و نوسازی با روش پیوندکاری و سرشاخه کاری اشاره کرد و گفت: در این طرح ارقام گونه های پیوندی و با ژنتیک برتر به کشاورزان آموزش و توصیه می شود و احداث باغات گردو با گونه های بذری کاملا منسوخ شده است.

او ادامه داد: این طرح از سوی کارشناسان جهاد کشاورزی به باغداران شهرستان پیشنهاد می شود که در نواحی مجوز دار و مناسب به پرورش درختان گردو با استفاده از این طرح بپردازند.

به گفته وی شهرستان سروآباد در استان کردستان بعد از سنندج جایگاه دوم تولید و برداشت گردو را به خود اختصاص داده است.

قاسمی نژاد با اشاره به وجود درختان چند صد ساله گردو در برخی از نواحی این شهرستان گفت: شهرستان سروآباد مهد باغات گردو است به طوری که درختان گردو با عمر بیش از 200 سال در روستاهای بیساران، پایگلان و منطقه اورامان این شهرستان وجود دارند.

او گفت: گردوهای برداشت شده از سطح باغات این شهرستان به صورت خشکباری در بازارهای داخل و خارج استان به فروش می رسد و بیشتر در صنایع شیرینی پزی، کارهای صنعتی و در سبد کالایی خانوارها کاربرد دارد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد کار آغاز برداشت گردو در این شهرستان از نیمه دوم شهریور ماه آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه خواهد داشت.
شهرستان سروآباد در 90 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

منبع خبری: روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان