سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

پیش‎بینی تولید 13 هزار و 700 تُن انگور سیاه در سروآباد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

پیش‎بینی تولید 13 هزار و 700 تُن انگور سیاه در سروآباد

پیش‎بینی تولید 13 هزار و 700 تُن انگور سیاه در سروآباد


مسئول باغبانی شهرستان سروآباد خبرداد:

پیش‎بینی تولید 13 هزار و 700 تُن انگور سیاه در سروآباد

وفا خدامرادی افزود: در سال گذشته حدود  9 هزار تُن تولید انگور، رقم سیاه داشتیم که امسال با برآوردهای انجام شده پیش بینی می شود که نسبت به سال قبل حدود 4 هزار و 700 تُن بیشتر شود. 

وی گفت؛ پارسال حدود 150 هکتار باغ جدید انگور رقم سیاه کردستان در شهرستان سروآباد احداث شد که حدود 50 هکتار هم به صورت خود اجرایی توسط خود کشاورزان احداث شد و در مجموع 200 هکتار باغ جدید انگور سیاه به سطح باغات سروآباد اضافه شد.

خدامرادی افزود؛ بیشترین سطح زیر کشت انگور در شهرستان سروآباد مربوط به مزارع دیم است که انگور رقم سیاه بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

وی سطح مزارع انگور در این شهرستان را یک هزار و 760 هکتار عنوان کرد و افزود: از این میزان هزار و 330 هکتار آن بارور شده و  430 هکتار نیز باغاتی است که جدیداً احداث شده و غیربارو است.

وفا خدامرادی با تأکید بر اینکه انگور رقم سیاه در کُردستان از سوی مجامع ذیصلاح بین المللی با عنوان رقم (ڕه­ شه) ثبت جهانی شده، افزود؛ میانگین تولید انگور در باغات دیم استان 7 تُن در هکتار است که در بعضی از باغات این منطقه شاهد برداشت 25 تُن در هکتار نیز بوده ایم و این نشان می دهد میتوان میانگین تولید را در باغات انگور دیم افزایش داد.  

امروزه انگور ڕه­ شه کُردستان به جهت ارگانیک بودن، بیشتر به صورت تازه خوری مصرف می شود.

 

منبع خبرگزاری: صداوسیما مرکز کُردستان

آدرس کوتاه :