رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

پیامبر اعظم(ص) - پایداری در برابر دشمنان - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

پیامبر اعظم(ص) - پایداری در برابر دشمنان

پیامبر اعظم(ص) - پایداری در برابر دشمنان


 

رسول اکرم(ص) بدون آنکه اهمیتی به پیشامدها بدهد با سرسختی عجیبی در مقابل قریش مقاومت می کرد و راه خویش را به سوی هدفهایی که داشت طی می کرد.

از تحقیر و اهانت به بتها و کوتاه خواندن عقل بت پرستان و نسبت گمراهی و ضلالت دادن به پدران و اجداد آنها دریغ نمی کرد.

اکابر قریش به تنگ آمدند. مطلب را با ابوطالب در میان گذاشتند. ابوطالب با زبان نرم، هر طور بود قریش را ساکت کرد. کار تدریجا بالا گرفت و برای قریشیان قابل تحمل نبود.

در هر خانه ای سخن از محمد بود و هر دو نفر که به هم می رسیدند با نگرانی و ناراحتی سخنان و رفتار او را در گوشه و کنار یکی یکی و یا گروه گروه به پیروان او ملحق می شوند، ذکر می کرد.

جای معطلی نبود همه متفق القول شدند که هر طور هست باید این قائله کوتاه شود. تصمیم گرفتند بار دیگر با ابوطالب درباره این موضوع صحبت کنند و این مرتبه جدی تر و مصمم تر با او سخن بگویند.

 

 

روسا و اکابر قریش، نزد ابوطالب آمدند و گفتند ما از تو خواهش کردیم که جلو برادر زاده ات را بگیری و نگرفتی. ما به خاطر پیرمردی و احترام تو، قبل از آنکه مطلب را با تو در میان بگذاریم معترض او نشدیم ولی دیگر تحمل نخواهیم کرد که او بر خدایان ما عیب بگیرد و بر عقل های ما بخندد و به پدران ما نسبت ضلالت و گمراهی بدهد. این دفعه برای اتمام حجت آمده ایم. اگر جلو برادرزاده ات را نگیری ما دیگر بیش از این رعایت احترام و پیرمردی تو را نمی کنیم و با تو و او هر دو وارد جنگ می شویم تا یک طرف از پای در بیاید.

این اولتیماتوم صریح، ابوطالب را ناراحت کرد. هیچ وقت تا آن روز، همچون سخنان درشتی از قریش نشنیده بود. معلوم بود که ابوطالب تاب مقاومت و مبارزه با قریش را ندارد و اگر بنا شود کار به جای خطرناک بکشد خودش و برادرزاده اش و همه فامیل و بستگانش تباه خواهند شد.

این بود که کسی را نزد رسول اکرم(ص) فرستاد و موضوع را با او در میان گذاشت. و گفت حالا که کار به اینجا کشیده سکوت کن که من و تو هر دو در خطر هستیم.

رسول اکرم(ص) احساس کرد اولتیماتوم قریش در ابوطالب تاثیر کرده. در جواب ابوطالب جمله گفت که همه سخنان قریش را از یاد ابوطالب برد و فرمود:

«همین قدر بگویم اگر خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من بگذارند که دست از دعوت و فعالیت خود بردارم، هرگز برنخواهم داشت تا خداوند دین خود را آشکار کند یا آنکه خودم جان بر سر این کار بگذارم.»

 

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده و صدابردار: مهران حرمی

راوی: خاطره ارج