جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

پوزش خواهی و طلب بخشش - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

پوزش خواهی و طلب بخشش

پوزش خواهی و طلب بخشش


پوزش خواهی و طلب بخشش

 

هیچ گناهی وجود ندارد که حتی با توبه هم بخشیده نشود و خداوند بر اساس مهربانی و بخشندگی اش، در قرآن وعده داده که تمام گناهان را می بخشد. خداوند در یکی از آیات فرموده است: «قل یا عبادی الّذین أسرفوا علی أنفسهم لا تقنطوا مِن رحمة الله إنّ الله یغفر الذّنوب جمیعاً إنّه هو الغفور الرّحیم وأنیبوا‌إلی ربّکم»؛ «ای بندگان خدا که بر خود اسراف و ستم کرده‌اید، از رحمت خداوند نا امید نشوید که خدا همه گناهان را می‌آمرزد و او بسیار بخشنده و مهربان است و به درگاه پروردگارتان انابه کنید».

خداوند در آیه دیگر قرآن فرموده که همه گناهان را می بخشد، مگر شرک را؛ یعنی شرک به خودش را نمی بخشد؛ ولی مفسران گفته اند: مراد این است اگر با شرک از دنیا برود، بخشیده نمی شود؛ ولی اگر توبه کند، گناه شرک هم بخشیده می شود. خدا فرموده: «إِنَّ اللَّهَ لا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَ يَغْفِرُ ما دُونَ ذلِكَ لِمَنْ يَشاء»؛ «خداوند (هرگز) شرك را نمى‏بخشد و پایين‏تر از آن را براى هر كس بخواهد (و شايستگى داشته باشد) مى‏بخشد».آيه فوق صريحاً اعلام مى‏كند كه همه گناهان ممكن است مورد عفو و بخشش واقع شوند؛ ولى "شرك" به هيچ وجه بخشوده نمى‏شود؛ مگر اين كه از آن دست بردارند و توبه كنند و موحد شوند.

پس همه گناهان، با توبه واقعی بخشیده می شوند و توبه برای همه گناهان وجود دارد و مؤثر است.

هر چه از رحمت و کرم خدا بگوییم کم گفته ایم، اگر بگوییم می بخشد، بخشش واژه ای است که یارای ادای تمام مطلب را ندارد! اگر بگوییم از مادر مهربان تر است، مهر خدا کجا و مهر مادری کجا؟ آفریدگاری است که از سر مهر و عطوفت و بخشش، بندگانش را آفریده تا آنان را کامل کند، نقصی در او راه ندارد تا بخواهد از کسی کینه به دل بگیرد!یک کلام مخلص کلام، خودش در آیه ای از قرآن شریف می فرماید: إِنَّ اللَّهَ لا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَکَ بِهِ وَ یَغْفِرُ ما دُونَ ذلِکَ لِمَنْ یَشاء؛ خداوند(هرگز) شرک را نمی بخشد! و پایین تر از آن را برای هر کس(بخواهد و شایسته بداند) می بخشد.(۱) مشرک آن کسی است که دل را به غیر او امیدوار می کند، ما که امیدی جز او نداریم، قطعاً این آیه شریفه شامل حالمان می شود. قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ//زمر ۵۳.بگو ای بندگان من که بر خویشتن زیاده روی روا داشته اید از رحمت خدا نومید مشوید در حقیقت خدا همه گناهان را می آمرزد که او خود آمرزنده مهربان است.

 


 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: دلارام نامور

گوینده: سمیرا حاتمی

نویسنده: رشیدی

صدابردار: ندا سودمند