رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

په پوله کانی نیشتمان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

په پوله کانی نیشتمان

په پوله کانی نیشتمان


 

خانه ای به سبک فانتزی با ایوان و باغچه ای کوچک در دل یک منطقه خوش آب و هوای روستایی و دور از شهر محلی است که بچه ها هر روز برای تماشای آن و گذراندن اوقاتی خوش وارد می شوند. صاحب خانه باغ پیرمردی مهربان و دانا به نام باوه گوره است که بسیار شاد و شوخ و اهل دانش و کار است. کار اصلی او کشاورزی و مخصوصا پرورش توت فرنگی است. باوه گوره کتاب قصه ای قدیمی و بسیار عجیب و غریب دارد که از آن داستانهایی را برای بچه ها می خواند. به غیر از آن در گوشه گوشه خانه وسایل قدیمی و جالبی وجود دارد که هر کدام داستانی دارد ماجرایی که باوه گوره برای بچه ها تعریف می کند. در کنار او بعضی اوقات ناز گل(مجری برنامه) به عنوان برادرزاده او حضور دارد. نازگل  که در شهر زندگی می کنند به همراه بچه های شرکت کننده در برنامه بعنوان مهمان، وارد خانه می شوند. سپس نازگل با کمک باوه گوره از مهمانان پذیرایی و آنها را در حضور هر چه بهتر در برنامه راهنمایی می کند، در باغچه توت فرنگی عروسکی با نمک و ساده لوح بنام لی لی زندگی میکند که باوه گوره او را خیلی دوست دارد و برایش خانه ایی به شکل توت فرنگی نیز ساخته است و اما در پشت دیوار باغ آفتی بنام هپلی زندگی میکند که هر بار با حضورش لی لی و بچه ها را به اشتباه و دردسر می اندازد اما با کمک باوه گوره یا نازگل از شر هپلی نجات پیدا میکنند.

زن باوه گوره پیرزنی مهربان، اما کم حوصله و فراموشکار به نام ننه گل جمین است که جهت نگهداری از نوه هایش و کمک به عروسش به شهر رفته و از آنها مراقبت میکند و مرتب دلتنگ میشود و به باوه گوره (برنامه) زنگ میزند.

 

دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی ، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

امید و نشاط و خودباوری ملی در جهت نظام نرم افزاری و تولید علم و رشد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی.

تولید برنامه در زمینه تقویت فرهنگی و بومی و  آداب و رسوم پسندیده ایرانی با نهایت غنا و تکثیر فرهنگی موجود در کشور

 

محورهای چهارگانه

دین: حضور خدا در همه عرصه های زندگی – توصیف خداوند متعال – افزایش آگاهی ها و علایق دینی خردسالان

اخلاق: تربیت فرزندان و آموزش روابط صحیح آنها با والدین – احترام به والدین و بزرگترها – یاد خدا

امید افرینی: نشاط اجتماعی – پرهیز از یأس و ناامیدی – معرفی تفریحات سالم و فعالیت های مفید

آگاهی بخشی – دشمن شناسی

 

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

تولید برنامه متناسب با نیاز گروه کودک و نوجوان و تحکیم زیر ساخت های تربیتی، فکری، اعتقادی و انقلابی قشر نوباوه کشور در راستای فرهنگ و ارزشهای ایرانی – اسلامی

 

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

ایجاد تببین و ارتقای آگاهی ها و علایق کودکان به عقاید احکام و ارزش های دینی

تعمیق دلبستگی کودکان نسبت به حکومت دینی و جمهوری اسلامی

ارتقای ادب اخلاق و رفتار کودکان

دانش افزایی و آموزش مهارت ها و رفتارهای صحیح زندگی

 

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

القای روحیه توکل و امید به خداوند متناسب با فهم و حوصله کودکان

آموزش اشعار ساده پندآموز و تربیتی

ترویج احترام نسبت به والدین و اعضای خانواده

ایجاد علایقه نسبت به کتاب و کتاب خوانی

 

برنامه په پووله کانی نیشتمان  برنامه ای شاد و سرگرم کننده و آموزشی است  که با توجه به جذابیت طرح پیشنهاد میشود در ادامه طرح شش ماهه دوم کودک 92 یعنی سال 93 نیز با تغییرات آیتمی به روال خود ادامه دهدکه با ویژگی های زیادی که دارد می تواند در جذب مخاطب و همچنین بالابردن توانایی و آگاهی موثر باشد. این برنامه بر اساس متدهای آموزشی نوین و تاکید بر آموزش مهارتهای زندگی به بچه ها، در سنین کودک و خردسال تهیه و تدوین شده است.

هر برنامه حدود 30 دقیقه در نظر گرفته شده که آیتم های مختلفی را شامل می شود. در هر برنامه موضوعی آموزشی مطرح می شود که همه آیتمها در محور آن موضوع حرکت می کنند.

 

ویژگی شخصیت ها :

1_ نازگل : برادرزاده باوه گوره است، اما بیشتر نقش همراه را دارد و برنامه توسط باوه گوره اجرا می شود. نازگل بچه ها را به قسمت های مختلف باغچه می برد و  آنها را برای انجام کارهای مختلف در نظر گرفته شده آماده می کند.

2_ باوه گوره: مردی مهربان و دانا که خانه باغش را برای شادی و سرگرمی و آگاهی بچه ها درست کرده است. او کتابهای زیادی دارد و قصه ها و داستانهای زیادی نیز بلد است. او کردستان را خیلی دوست  دارد و گنجینه تاریخ و فرهنگ کرد است. او برای بچه ها مسابقه طرح می کند و به کسانی که برنده می شوند جایزه می دهد.

3_ لی لی: عروسکی با نمک، خوش صحبت و آواز خوان است که هر بار هپلی او را به اشتباه راهنمایی میکند که دچار دردسر شود.

4_ هاوسای خه راو(همسایه بد): آفتی مضر و نادر است که با توجه به سم پاشی های باوه گوره از بین نمیرود و هر بار از جایی سر در می آورد و همیشه کارهای اشتباه انجام داده و لی لی و بچه ها را به دردسر می ا ندازد.

5_ ننه گل جمین: پیرزنی مهربان است که شیرینی های خوشمزه و غذاهای بی نظیری درست می کند. اما کم حوصله است و با کمترین اتفاق ناراحت می شود و به باوه گوره اعتراض می کند. ارتباط او با بچه ها تلفنی است و محور بسیاری از ماجراهای برنامه است.

 

بخش پلاتوی برنامه شامل :

پلاتو مجری

در هر برنامه تعدادی از بچه ها به همراه مجری (نازگل) که در واقع راهنمای آنهاست به مهمانی مامه شوان که  اهل مطالعه و کتاب است می آیند و مشغول بازی و سرگرمی و آموزش می شوند. و در هر برنامه موضوعی آموزشی مطرح می شود که در طول آیتمهای مختلف به آن پرداخته می شود.  بچه ها در هنگام ورود به خانه باغ کارهای  مختلفی را با توجه به موضوع و شرایط برنامه انجام می دهند. گاهی بر اساس داستان ماموشوان نمایشی اجرا می کنند و گاه با کمک نازگل شعری دسته جمعی را آماده کرده و می خوانند.

در هر قسمت از برنامه، بر اساس موضوع آن برنامه یک اتفاق نمایشی و کمیک بین شخصیت های مجموعه شکل می گیرد. (به فراخور موضوع در هر برنامه بخشی از شخصیتها حضور دارند) در پایان این اتفاق با راهنمایی باوه گوره یا نازگل ختم به خیر می شود و در خلال آن علاوه بر تاکید بر جنبه های طنز و سرگرمی، نکات آموزشی نیز به بچه ها منتقل می شود.

شعر و موسیقی :

در هر برنامه یک یا دو شعر به همراه موسیقی توسط عروسک های برنامه و همراهی بچه ها اجرا می شود که به شادشدن فضای برنامه و یادگیری بهتر بچه ها کمک می کند. مدت زمان شعر و موسیقی در هر برنامه 4 الی 5 دقیقه می باشد.

بخش نمایش :

در این آیتم داستانهای کوتاه و آموزنده از ادبیات کهن ایرانی و یا داستانهای امروزی با استفاده از تکنیک عروسک های مقوایی اجرا می شود. بدین ترتیب که باوه گوره به عنوان قصه گو از بچه ها کمک می گیرد و قصه را می خواند. بچه هانیز با استفاده از عروسک ها و ماسک های مقوایی او را همراهی می کنند. مدت زمان این آیتم 4 الی 5 دقیقه می باشد.

آیتم های تولیدی شامل:

1- آیتم مسابقه مدرسه:

یکی از مجری ها، به عنوان مجری مسابقه  به میان بچه ها می رود  و مسابقه ای شاد و مهیج را اجرا میکند و مدت زمان مسابقه در هر برنامه 6 الی 7 دقیقه می باشد.

2- آیتم گزارش روستا:

در این آیتم عروسک خرگوش خرتوله به میان بچه های روستایی نیز رفته و در مورد روستا، مدرسه،دوستان و بازیهایشان و بسته به موضوع برنامه سوال میپرسد. در این آیتم بچه های روستا نیز می توانند پیشنهادهای خود را ارائه کنند.

3- آیتم گزارشهای مناسبتی :

در مناسبتها و اعیاد گزارشگر به میان بچه ها میرود و به گفتگو می پردازد.

4- آیتم تماس تلفنی بچه ها:

سعی میشود در دل پلاتو برنامه هر بار بچه ها به باوه گوره زنگ بزنند .

5-آیتم نقاشی بچه ها:

در این ایتم نقاش بچه ها پخش میشود

6- معرفی کتاب

7- آیتم خنده کودکان : که بصورت وله ارائه میگردد

عوامل برنامه:

تهیه کننده: سارا بهرامی - پیمان ادب آموز

نویسنده: نسرین احترامی

کارگردان ویدیو: مسعود یوسفی

تصویربرداران استودیو: محمدی – باتمانی – نجفی

دستیار صدا و تصویر: آرمان محمدی

صدابردار استودیو: شاهرخ محمدی

بازیگر: زاهد زندی

دستیاران: سمیرا جعفری – روناک جعفری

تصویربردار پرتابل: کیوان نجفی