رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

په پوله کانی نیشتمان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

په پوله کانی نیشتمان

په پوله کانی نیشتمان


 

فضای طراحی شده، فضای رئال و یک بازارچه محلی و قدیمی است با المانها و نقوش و اسلوب محلی و معماری بومی (کردی) و شامل 7 بخش یا حجره مانند است.

با ورود بچه ها و والدین به داخل این بازارچه مرشدی که نام او (باوه گوره) به همراهی دستیارش که خردسال می نمایاند به نام (کوره ته مه ل) شروع به سلام و احوالپرسی می کنند تا اینکه والدین و بچه ها هر کدام در جایگاه مربوط به خود که در فضای دکور تعبیه شده، می نشینند. شخصیت باوه گوره یک آدم همه چیز دان و دانا و مسلط است که در مقابل خود کوره ته مل با شخصیتی جذاب و اشتباه گو قرار گرفته و مدام به غلط، تلفظ  می کند یا به غلط مطلبی را عنوان می کند که توسط مرشد تصیح می شود.

بچه ها در یک طرف (حجره ی 1) و والدین در مقابل (حجره ی 7) قرار میگیرند که در بعضی از پلاتوها و آیتم هایی مثل مسابقات به کمک و همراهی کودکان خود مشغول می شوند. لازم به ذکر است در هر بخش یا حجره ای که بچه ها یا بهتر بگوییم" په پوله کان"حضور پیدا می کنند ابتدا یک تاج و لباس پروانه ای شکل را که از قبل آماده شده، می پوشند، سپس در ادامه برنامه و بخش هایی مثل مسابقات و.... شرکت می کنند.

در حجره ی دوم 3 عروسک تن پوش به شکل خرگوش به نامهای گرتوله، خرتوله، ورتوله وجود دارند که شخصیت گرتوله، یک شخصیت تنبل و خواب آلود است که مدام با نظرات بچه مرشد موافق است و اشتباهات او را تایید می کند. خرتوله، بسیار بدبین و منفی گراست (آنتاگونیست) و برعکس آنها ورتوله خیلی مثبت است و شخصیتی ثابت و محکم دارد و در مقابل نظرات آنها با ادله و جواب محکم حضور پیدا می کند (پروتاگونیت)، در این حجره به فراخور موضوع برنامه، اجرای نمایش عروسکی توسط این سه شخصیت به همراهی باوه گوره و بچه مرشد و تعدادی از بچه های پروانه پوش برنامه برگذار می شود.

در حجره سوم تعدادی از بچه ها در بخش مسابقه " کاتی جوواو" که از تعدادی از بچه ها در راستای موضوع برنامه و وضعیت تحصیلی آنها، سوالاتی به شیوه شفاهی توسط مجری کودک "شه پوله" پرسیده و جواب داده می شود. بیشتر سرعت و دقت و همکاری والدین با بچه ها (مشورت گرفتن) هدف این بخش می باشد.

در حجره چهارم "مامه شوان" و"سه گی ران"حضور دارند، این پلاتو در روایت گری از تکنیک سایه بهره می گیرد، داستان ها و حکایت هایی برگرفته و برگردانده شده از ادبیات کهن ایران زمین که از صندوقچه ای "یه غان" بیرون می آیند و به تکنیک سایه ای اجرا می شوند.

در حجره پنجم، گوشی تلفن بزرگی وجود دارد که ارتباط تلفنی با بچه های بیننده و خواندن پیامک بچه ها ...

در حجره ششم، حجره نقاشی ما توسط هنرمند نقاش اداره می شود که در تمامی بخش ها خصوصا بخش مسابقه نقاشی به کمک بچه ها می آید نام این بخش "هیدی هیدی"است در این جا امکانات لازم برای شرکت در مسابقه نقاشی برای بچه ها فراهم آمده است.

کل آیتم ها بصورت زنده اجرا خواهد شد به غیر از اینکه در فواصل از کارتون و وله های مربوط به هر حجره بهره گرفته می شود.

لازم به ذکر است جهت تنوع  به فواصل آیتم های حجره ها تغییر پیدا کرده مانند: حجره برترینها، حجره خنده(که مسابقه ی کی زودتر میخنده برگذار میشه)، پانتومیم، اجرای نمایش انگشتی و معرفی کتاب، کاردستی و...

 

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: سارا بهرامی

کارگردان هنری و نویسنده: پیمان ادب آموز

کارگردان ویدیو: مسعود یوسفی

تصویربرداران استودیو: فیروز رضایی – سیوان زارعی – شهاب مرادی

دستیار نور: مصطفی نوری

دستیار صدا: سامان احمدی

صدابردار: شاهرخ محمدی

مجری: کورش احمدی

دستیار تهیه: سمیرا و روناک جعفری

عروسک ساز: مریم اقبالی

بازیگران: بهمنی – خیرآبادی – بیگلری – یوسفی

نقاش: خبات نودینیان