رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

پنجره ای رو به فردا - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

پنجره ای رو به فردا

پنجره ای رو به فردا


 

معیارهای یک انتخاب در کلام مقام معظم رهبری

در این منشور، با استناد به فرمایشات رهبر معظم انقلاب وظایف مردم، مسئولان، كاندیداها، احزاب و گروههای سیاسی در انتخابات مجلس مشخص و تبیین شده است.

آنچه كه در مورد انتخابات باید به یاد مردم عزیز ما باشد آماده شدن برای حضور همه جانبه و گسترده در انتخابات و كوشش كردن برای شناسایی اصلح و مراعات كردن رفتارهای انتخاباتی است.

مقام معظم رهبری طی سخنان مهمی كه در طول سفر به استان یزد ایراد فرمودند، همچنین در فرمایشاتی كه قبل و بعد از آن- در عید سعید غدیرخم و اجتماع مردم قم به مناسبت 19 دی داشتند، رهنمودهای مهمی پیرامون انتخابات مجلس هشتم داشتند كه به حق باید از آن به عنوان «منشور انتخابات» یاد كرد. در این منشور، رهبر معظم انقلاب وظایف مردم، مسئولان، كاندیداها، احزاب و گروههای سیاسی را در این انتخابات مهم بیان فرمودند كه تحت عنوان «وظایف مردم؛ گروهها، كاندیداها و مسئولان» تقدیم حضورتان می‌گردد:

الف) وظایف مردم

1- مردم توطئه‌های دشمن را خنثی كنند.

یكی از توطئه‌های دشمنان نظام جمهوری اسلامی، كم اهمیت جلوه دادن انتخابات در نظر مردم است كه ملت ایران با بصیرت همچون گذشته عكس این خواسته دشمن عمل خواهند كرد. «همیشه سعی كرده‌اند انتخابات‌های ما را كم فروغ كنند تا مردم اطراف عرصه‌ی انتخابات را خالی بگذارند، به صندوق‌های رای اعتنایی نكنند. دشمن همیشه این را خواسته است و مردم عزیز ما، آن طوری كه من نگاه می‌كنم به تاریخ مجلس شورای اسلامی و انتخابات‌ها، می‌بینیم درست نقطه مقابل آنچه كه دشمن می‌خواسته است، عمل كرده‌اند.» رهبر معظم انقلاب اسلامی جهت خنثی شدن این خط تبلیغی دشمن با اشاره به اهمیت انتخابات پیش‌رو، هوشیاری لازم را به مردم ایران داده و در چند جای مختلف فرمودند: «مسئله‌ی انتخابات، مسئله‌ی مهم امسال ملت ایران است.»  «این آخر سالی شاید مهمترین مسئله‌ی كشور كه در سال جاری ما اتفاق می‌افتد، انتخابات مجلس است.» «مسئله‌ی انتخابات هم خیلی مهم است. یكی از نمونه‌های عظمت این نظام، همین انتخابات است.»

«این انتخابات خیلی مهم است. نه خصوص این انتخابات، همه‌ی انتخابات مهم است، این هم از جمله مهم است.» «آنچه كه در مورد انتخابات باید به یاد مردم عزیز ما باشد آماده شدن برای حضور همه جانبه و گسترده در انتخابات و كوشش كردن برای شناسایی اصلح و مراعات كردن رفتارهای انتخاباتی است.»

انواع توطئه های دشمن در مورد انتخابات:از دیدگاه مقام معظم رهبری، دشمن جهت مقابله با انتخابات راههای ذیل را دنبال می‌كند:

1/1- نفوذ به مجلس به كمك هوچیگری‌های بین‌المللی

«همواره باید مراقب خطر بازگشت استبداد و سلطه‌ بیگانگان بود و شاید ده‌ها سال دیگر ملت ایران باید مراقبت كند تا جریان مردم سالاری دینی كه هم ضد استبداد و ضد سلطه است به یك فرهنگ عمیق و ماندگار در میان مردم تبدیل شود. به همین دلیل است كه اصل مسئله انتخابات مجلس هشتم، سلامت آن، فرهنگ انتخابات، و افرادی كه قرار است در انتخابات به مجلس راه یابند، بسیار مهم است. حساسیت رهبری در مورد انتخابات به این دلیل است كه مبادا افرادی با گرایش به سلطه‌پذیری و احساس ضعف در برابر قدرت‌ها و منفعل در مقابل هوچی‌گری‌های بین‌المللی به مجلس راه یابند.»

2/1- به تعطیل كشاندن انتخابات در كشور

«سعی شد در این كشور، باب انتخابات بسته شود تا دشمنان بتوانند بگویند نظام جمهوری اسلامی نظام مردمی نیست، [اما] خدای متعال نگذاشت، اراده‌ی الهی بر اراده‌ی بدخواهان فائق آمد. دلهای مردم به سمت انتخابات جذب شد در دوره‌های متعدد و بخش‌های مختلف، علی‌رغم دشمن، مردم در انتخابات شركت كردند. این انتخابات هم همانجور است.» «در دوره‌ی قبل- چهار سال قبل از این- یك ماجرایی راه انداختند، یك نمایشی بود، یك بازی‌ای بود و هدف هم همین بود كه بلكه انتخابات را تعطیل كنند، خدای متعال نخواست و نگذاشت؛ ایستادگی مردم مومن نگذاشت كه انتخابات را اینها بتوانند تعطیل كنند.»

3/1- زیر سوال بردن نتیجه انتخابات

«من می‌بینم متاسفانه در اظهارات بعضی‌ها- حالا ان‌شاءالله كه از روی غرض‌ورزی نیست. مرتب تكیه می‌كنند: آقا! تقلب نشود. آقا! دستبرد نشوند. چه تقلبی؟! قریب سی سال است كه دستگاههای مجری این مملكت دارند انتخابات را انجام می‌دهند با سلامت كامل.»

4/1- دعوت از ناظران بین‌المللی

«بعضی‌ها حتی شرم نكردند، گفتند ناظرین بین‌المللی بیایند نظارت كنند بر این انتخابات؛ بیگانه‌ها، دشمن‌ها كه با اصل انتخابات و با اصل ملت ایران مخالفند، با هر چیزی كه به نفع ایران است مخالفند، اینها بیایند بشوند قاضی! این، بزرگترین جسارت به ملت ایران است.»

5/1- زیر سوال بردن دمكراسی و مردم سالاری در كشور

«ما هر سال یك انتخابات داریم راه می‌اندازیم، مگر غیر از این است؟ مگر مردم در انتخابات شركت نمی‌كنند؟ مگر در جاهای دیگر دنیا كه ادعای دموكراسی دارند، بیش از این كاری انجام می‌گیرد؟ با این شور و شوق، مردم در انتخابات‌های گوناگون شركت می‌كنند، با رقابت‌هایی كه وجود دارد، رقابت كامل بین جناح‌های مختلف، باز- حالا آن كه می‌گوید، دشمن است- در داخل چرا یك عده‌ای همین‌طور یا صریحاً می‌گویند دموكراسی و مردم سالاری نیست، یا صریحاً نمی‌گویند، جوری می‌گویند كه معنایش همان «نیست» است؟ می‌گویند آقا ما باید برای ایجاد مردم سالاری در كشور تلاش كنیم! اینها آن چیزهایی است كه نقطه مقابل اعتماد به نفس است كه ملت ما به آن احتیاج دارد و باید آن را داشته باشد.»

 

2- مشاركت حداكثری و حضور پررنگ پای صندوق‌های رأی

یكی از متغیرهای اساسی در افزایش امنیت ملی و رفع تهدیدات دشمن حضور حداكثری مردم پای صندوق‌های رأی است كه به حول‌وقوه الهی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در همه انتخابات‌ شاهد بوده‌ایم و در انتخابات آتی نیز به تعبیر رهبر معظم انقلاب به جهت رشد ملی، دانایی و هوشیاری ملت ایران این حضور را دوباره مشاهده خواهیم نمود. از نگاه معظم‌له «انتخابات یك نمایشگاه است برای نشان دادن عزم و رشد ملی ملت ایران، استقامت ملت ایران، دانایی و هوشیاری ملت ایران، پای‌بندی ملت ایران به نظام مردم سالاری دینی.» از نظر ایشان «یكی از نمونه‌های عظمت این نظام، همین انتخابات است. برای همین هم هست كه انتخابات ملت ایران- این پدیده‌ی به این وضوح- را انكار می‌كنند.» حضور مردم در پای صندوق‌های رأی بیانگر احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت خویش و جامعه است و این احساس مسئولیت بیشتر نتیجه‌ای جز حضور پرشورتر ملت را در پی نخواهد داشت. «اجتماع مردم، توجه مردم، احساس مسئولیت مردم در هر انتخاباتی از انتخابات بهتر و بیشتر بوده است. این را تقریباً در همه‌ی انتخابات‌های ما می‌شود نمونه و نشانش را یافت.»

3- انتخاب اصلح و بهترین‌ها كه هنر ملت ایران است.

پس از حضور پرشور مردمی، انتخاب بهترین‌ها، بزرگترین وظیفه مردم است و تایید صلاحیت شورای نگهبان به معنای صالح است نه اصلح بلكه گزینش اصلح به عهده مردم است. «آن كسانی كه به وسیله شورای نگهبان صلاحیت آنها اعلام می‌شود، معنایش این است كه این از حداقل صلاحیت مورد نیاز برخوردار است. در بین این كسانی كه اعلام می‌شوند، افرادی هستند با صلاحیت‌های بالاتر، افرادی هستند در سطح پایین‌تر. هنر ملت ایران و مردم شهرها و حوزه‌های انتخابیه این است كه دقت كنند، نگاه كنند، نشناسند اصلح را، بهترین را انتخاب كنند.» اما این كه شاخصه‌ها و ملاك‌های اصلح چیست؟ و از منظر مقام معظم رهبری یك نماینده مجلس در شرایط فعلی از چه ویژگیهایی باید برخوردار باشد. معظم‌له منظورشان از بهترین را به شرح ذیل تبیین فرمودند:

1- بهترین از لحاظ ایمان؛

2- بهترین از لحاظ دینداری؛

3- بهترین از حیث آمادگی برای حضور در میدان‌های انقلاب؛

5- دردشناس‌ترین و دردمندترین نسبت به نیازهای مردم.

4- شناخت عناصر مورد حمایت آمریكا

از دیگر وظایف مردم در انتخابات، شناسایی گروهها و شخصیت‌های متمایل به آمریكاست كه از حمایت غرب بویژه كاخ سفید بهره‌مند هستند. قطعاً حضور چنین افرادی در مجلس و یا در هر عرصه مدیریتی دیگر،به معنای تأمین منافع حامیان آنها محسوب شده و حداقل می‌توانند برای دلسوزان نظام و سیاست‌ها و برنامه‌های مفید و موثر برای كشور و ملت مزاحمت‌هایی ایجاد كنند كه نمونه‌های فراوانی از آن را در سال‌های اخیر تجربه كرده‌ایم. چنانچه كسانی معتقد هستند در جهت خواست دشمن حركت نكرده‌اند و نیازی به حمایت بیگانگان ندارند باید بیزاری خود از غرب و آمریكا را چنان پررنگ و آشكار اعلام نمایند تا دشمنان انقلاب جرأت و جسارت بیان حمایت خود از آنها را نداشته باشند. و آن دسته از افراد و گروههایی كه آشكارا از سوی دشمن مورد حمایت قرار می‌گیرند باید در رفتار و مواضع خود بنگرند و عوامل و علل این حمایت را مورد كنكاش قرار داده و از تكرار آنچه سبب حمایت دشمن از آنها گردیده خودداری كنند. در غیر این صورت ملت ایران در گذشته، حال و آینده تكلیف خود را نسبت به اجانب و مهر‌ه‌های آنها در داخل روشن ساخته و به وظیفه خود نسبت به آنها عمل كرده و خواهد نمود.

لذا رهبر معظم انقلاب با اعلام ننگ بودن حمایت آمریكا از هر كس و هر گروه می‌فرمایند: «مردم هم باید حواسشان جمع باشد، نگذارید انتخابات بشود ملعبه‌ی دست بیگانگان.» معظم‌له همچنین با اشاره به احتمال حضور برخی از گروهها و عناصر متمایل به دشمن، لزوم هوشیاری مردم را گوشزد فرموده و تاكید كردند: «وقت بصر و صبر، یكی همین جاست. بصیرت؛ ملت ایران وقت انتخابات كه می‌رسد، احتیاج به بصیرت دارد. نگاه كند ببیند دشمن چه موضعی گرفته است و در قبال این حركت عظیم مردمی، حواس خود را جمع كند، تصمیم درست بگیرد. این هم وظیفه‌ی ما مردم است كه باید مراقبت كنیم.»

 

ب) وظایف گروهها و احزاب سیاسی

1- مرز خود را با آمریكا و مزدوران آن در داخل روشن كنید

«من بارها به بعضی از افراد سیاسی كه فعالیت‌هایی دارند و گاهی یك مخالفت‌خوانی‌هایی می‌كنند، تذكر داده‌ام. نصیحت كرده‌ام، گفته‌ام مواظب باشید مرزهای میان شما و دشمن كمرنگ نشود، پاك نشود، مرز وقتی كمرنگ شد، احتمال اینكه كسانی از این مرز عبور كنند یا دشمن از این عبور كند و بیاید این طرف یا دوست و خودی غافل شود و از مرز عبور كند و برود به دامن دشمن، زیاد خواهد بود. مرزها را روشن كنید و مشخص كنید... كسانی هستند مزدور آنهایند؛ كسانی هستند نوكر آنهایند، كسانی هستند در خدمت آنهایند. مرزهاتان را با اینها هم روشن كنید و مشخص كنید.»

2- گروهها و عناصر مورد حمایت اجانب در عملكرد خود تجدید نظر كنند.

با توجه به اعلام آشكار حمایت آمریكا و انگلیس از كسانی كه خود را اصلاح‌طلب نامیدند، مقام معظم رهبری با ننگ خواندن حمایت غرب از هر كس و هر گروه خطاب به این افراد، گروهها و فرمودند: «اول، خود آن كسانی كه آن دشمن وحشی می‌خواهد از آنها حمایت كند، بعد هم مردم فكر كنند، ببینند چرا می‌خواهد حمایت كند؟ كدام نقص در اینها هست كه موجب شده است دشمن بخواهد از او حمایت كند. در داخل یك خانواده ممكن است دو تا برادر، یك برادر و خواهر با هم اختلاف داشته باشند. اگر دشمن، دزد، خائنی كه بیرون خانه است، با یكی از اینها ارتباط برقرار كرد و گفت من طرف تو هستم، آن بایستی به خود بیاید، بگوید من چه غلطی كردم چه اشتباهی كردم كه این دشمن خانوادگی می‌خواهد از من حمایت كند.»

3- پرهیز از تخریب و تهمت به یكدیگر

«از بداخلاقی‌های انتخاباتی باید به شدت پرهیز كنند، بدگویی كردن، اهانت كردن، تهمت زدن، برای عزیز كردن خود و یا نامزد مورد نظر خود، دیگران را و رقبا را در چشم مردم خوار كردن، اینها راهها و روشهای صحیح و اسلامی نیست.» «بداخلاقی‌های انتخاباتی، شایسته ملت ما نیست، تهمت زدن آدم‌های مومن را، مصونیت‌دار از لحاظ اسلامی و شرعی را، در معرض هتك آبرو قرار دادن در شبنامه‌ها، در مطبوعات، در پایگاهای اینترنتی و غیره اصلاً مصلحت نیست.» رهبر معظم انقلاب همچنین از هواداران گروهها و اشخاص سیاسی خواستند تا به جای تخریب نامزدهای دیگر به تعریف كاندیدای مورد نظر خویش پرداخته و تاكید فرمودند: «من به طور جد از همه‌ی كسانی كه نسبت به نامزدهای مختلف علاقه‌مندی دارند، درخواست می‌كنم كه این علاقه‌مندی خودتان را از راه تخریب دیگران، اهانت به دیگران، متهم كردن دیگران نشان ندهید. هر چه می‌خواهید، از نامزد مورد علاقه‌ی خودتان تمجید كنید، تعریف كنید، اما دیگران را تخریب نكنید.» «چه آنهایی كه نامزد می‌شوند، چه آنهایی كه طرفدار آنهایند، چه آنهایی كه مخالف با بعضی‌ از نامزدها هستند. جناحهای مختلف كشور، بداخلاقی و بدگویی و اهانت و تهمت و این حرفها را مطلقاً راه ندهند. این از آن چیزهایی است كه اگر پیش بیاید، دشمن از او خوشحال می‌شود.»

 

ج)وظیفه كاندیداها

كاندیداها نیز در طی انتخابات موظفند كه ضمن گرم كردن تنور انتخابات و معرفی خود، به موازین قانونی، ملاحظات اخلاقی و منویات رهبر معظم انقلاب عنایت نموده و طعم انتخابات را به كام ملت شیرین‌تر سازند. یكی از موارد مهمی كه در خصوص تبلیغات نامزدها مورد اشاره مقام معظم رهبری قرار گرفت پرهیز از تبلیغات رنگین و متنوع می‌باشد كه عمل به آن باعث صرفه‌جویی و پرهیز از هزینه‌های گزاف تبلیغاتی برای خود و كشور می‌شود. همچنین مراعات این نكته خود به عنوان امتیاز مثبتی در كارنامه‌ی آنها درج شده و مورد عنایت ملت در گزینش این افراد قرار خواهد گرفت. از همین رو، رهبر معظم انقلاب خواهان توجه ملت به تبلیغات نامزدها گردیدند و فرمودند: «البته مردم توجه باید داشته باشند كه تبلیغات رنگین و متنوع ملاك نیست؛ وعده‌های غیرعملی ملاك نیست. من با خود نماینده‌های محترم در دوره‌های مختلف وقتی مواجه شدم، به اینها گفتم: آقایان و خانم‌های نماینده! وظیفه نماینده این نیست كه وعده‌ی عمرانی و فلان پروژه، فلان كار را در منطقه‌ی انتخابی خود به مردم بدهد، اینها كار اجرایی است، كار دولت است. وظیفه‌ی نماینده این است كه بتواند قانون مورد نیاز كشور را پیدا كند، آن قانون را جعل كند. وقتی قانون شد- یعنی قاعده‌ای گذاشته می‌شود- دستگاههای اجرایی و قضایی مجبورند بر طبق قانون عمل بكنند و عمل می‌كنند. وعده‌های غیر عملی دادن، وعده‌های بزرگ دادن، اینها ملاك نیست، باید مردم توجه كنند، گاهی علامت منفی هم هست.»

 

د) وظیفه مسئولان و دست‌اندركاران انتخابات

مقام معظم رهبری با رد هر گونه شبهه پراكنی پیرامون سلامت انتخابات، بویژه مطالب مغرضانه بوق‌های وابسته‌به غرب و حنجره‌های همسو با آنها كه سعی در متهم ساختن مجریان انتخابات و به تقلب و تخلف در انتخابات می‌نمودند. نهادهای مسئول در این امر مهم را به عمل صحیح و قانونی فراخوانده و فرمودند: «ما البته سفارش كرده‌ایم، مكرر سفارش كرده‌ایم، مكرر هم سفارش خواهیم كرد به همه دست‌اندركاران؛ هم به وزارت كشور، هم به شورای محترم نگهبان، به نظار و مجریان: مراقب باشند، مسئولیتشان را، وظیفه‌شان را درست انجام بدهند، خوب انجام بدهند، آرای مردم دست اینها امانت است؛ نگذارند كسی دخالت بكند؛ نفوذ بكند. این سفارش را همیشه كرده‌ایم. مراعات هم كرده‌اند، باز هم مراعات خواهند كرد به فضل‌ الهی.»