رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

پروازهای فراملی از سنندج به عراق در برنامه وزارت راه و شهرسازی قرار دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

پروازهای فراملی از سنندج به عراق در برنامه وزارت راه و شهرسازی قرار دارد

وزیر راه و شهرسازی خبرداد:

پروازهای فراملی از سنندج به عراق در برنامه وزارت راه و شهرسازی قرار دارد

عباس آخوندی ، در افتتاحیه ۱۰ کیلومتر بزرگراه سنندج ـ همدان و آغاز عملیات ۷۵ کیلومتر از بزرگراه کریدور شمال به جنوب کشور در حوزه کردستان، اظهار کرد: همواره گفته و باز هم می‌گویم که زاگرس یک خطه تمدنی برای ایران است.

وی با بیان اینکه تمدن ایران‌شهری همواره به این خطه مدیون بوده است، گفت: ما آثاری با بیش از دو هزار سال قدمت داریم و این نشان از سهم این خطه در پایدار تمدن ایرانی است.

آخوندی تصریح کرد: به این خطه همواره بیش از مسائل عمرانی و زیرساختی به ظرفیت انسانی آن توجه داشته‌ام و احساس می‌کنم این ظرفیت می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در توسعه کشور داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: کردستان به خاطر موقعیت مرزی بودن، بیش از یک کریدور حمل نقل است

وی عنوان کرد: از اینجا تا خط ریلی عراق فاصله کمی داریم و کردستان منطقه‌ای است که بیشترین آب ایران در آن قرار دارد و اگر بتوانیم در کنار حمل و نقل به توسعه سایر بخش‌ها همچون توریست، کشاورزی و غیره توجه کنیم خروجی قابل‌توجهی خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه توسعه زیربناها و زیرساخت‌های توسعه راه‌ها از اولویت‌های مهم ما است، خاطرنشان کرد: فرودگاه سنندج نقش مهمی را در این راستا ایفا خواهد کرد.

وی به خریداری ناوگان ATR هواپیمایی اشاره کرد و گفت: فرودگاه‌هایی مانند سنندج و سقز تجار و گردشگران را به هم وصل کند

وی با بیان اینکه نخستین پرواز این هواپیما از تهران به سنندج امروز انجام گرفت، تصریح کرد: هدف‌گذاری ما توسعه این پروازها به صورت فراملی از سنندج به جنوب عراق است و سعی داریم این پروازها را به سمت فرودگاه‌های سطح منطقه سوق دهیم و تمام این منطقه را با یک شبکه فرودگاهی مطمن و قابل اتکا به هم وصل کنیم

وی با بیان اینکه اولویت دیگر ما شبکه ریلی است که بسیار مهم است، گفت: نخستین موضوع در این زمینه برای منطقه که در دستور کار رییس جمهور بود وصل کردن همدان به سنندج بود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه این پروژه در قالب چهار قطعه تعریف شده که یک قطعه آن عملیات ریل گذار انجام شده و یک قطعه مشکل پیمانکاری داشت که مشکل حل و کار در حال انجام است.

وی گفت: قطعه سوم این پروژه نیز با پیشرفت خوبی در حال انجام است که البته با توجه به تپوگرافی و وضعیت کوهستانی بودن آن کار سختی است.

آخوندی با بیان اینکه دستورات لازم را برای بخش مشاور مهندسی را داده‌ایم که انشالله بتوانیم ای قطعه را به شهر سنندج وصل کنیم، گفت: ما در سال 96 اتصال پنج مرکز استان را در اولویت قرار داده بودیم که انشاءالله براساس برنامه‌ریزی انجام خواهد شد و 5 استان دیگری نیز در دستور کار خواهد گرفت.

وی اذعان کرد: در این کریدور که 360 کیلومتر آن مربوط به کردستان است تمام قطعات به جز 37 کیلومتر تعیین تکلیف شده است که تعیین تکلیف این 37 تا 38 کیلومتر نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه حجم پروژه‌هایی که در استان در حال انجام است بسیار سنگین است، گفت: هزینه قطعات پروژه کریدور شمال جنوب در کردستان رقمی بالغ بر یک‌هزار میلیارد تومان است.

وی از تعیین تکلیف کنارگذر مریوان خبر داد و گفت: جاده مریوان ـ سنندج به دلیل حجم ترانزیتی اهمیتی فراوانی دارد و کنارگذر آن تعیین تکلیف شده و در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم علیرغم تمام تنگناهای مالی بتوانیم تعهدات خود نسبت به مردم کردستان را انجام دهیم تا مردم از آسایش و رفاه بیشتر برخوردار باشند.

 

منبع خبرگزاری: فارس