رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

پرداخت 117 میلیارد ریال خسارت به بخش دام و طیور کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

پرداخت 117 میلیارد ریال خسارت به بخش دام و طیور کردستان

کارشناس بیمه بانک کشاورزی استان کردستان بیان کرد:

پرداخت 117 میلیارد ریال خسارت به بخش دام و طیور کردستان

دارا مرادی با بیان اینکه صندوق بیمه بخش کشاورزی با هدف حمایت از کشاورزان و پرداخت تسهیلات به آنها راه اندازی شده است افزود: حفظ توان تولیدی کشاورز و برگرداندن کشاورز به وضعیت قبل از خسارت رسالت اصلی صندوق بیمه است.

مرادی افزود: صندوق بیمه بخش کشاورزی در سه بخش زراعت و محصولات باغی به کشاورزان خسارت پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه صندوق بیمه کشاورزی موظف است 50 درصد افت عملکرد در سطح استان را جبران خسارت کند افزود: جبران خسارت 50 درصد افت عملکرد کشاورز بخشی از هزینه های تولید را جبران می کند.

مرادی خاطرنشان کرد: میزان خسارت های پرداختی به کشاورزان در سال گذشته در مقایسه با سال های دیگر کمتر بوده است.

وی سطح اراضی دیم استان کردستان را در سال گذشته حدود 156 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: سال 94 و 95 حدود 132 میلیارد ریال حق بیمه دریافت شده و 212 میلیارد ریال خسارت به کشاورزان پرداخت شده است.

وی افزود: سال زراعی 93 و 94 نیز 119 میلیارد ریال حق بیمه دریافت شده و حدود 617 میلیارد ریال به کشاورزان خسارت پرداخت شده است.

 

وی با اشاره به اینکه در سال های 94 و 95 حدود 383 هزار هکتار اراضی کشاورزی تحت پوشش بیمه بوده است گفت: بیمه تنها عامل جبران خسارت 60 درصد افت عملکرد کشاورزان است.

وی کردستان را در زمینه پرداخت خسارت کشاورزی یکی از استان های پیشرو در کشور دانست و گفت: صندوق بیمه کردستان بالاترین ضریب نفوذ بیمه را در کشور داراست.

به گفته وی 70 درصد اراضی دیم استان زیر پوشش بیمه قرار دارد این درحالی است که این آمار در سایر استان های کشور پایین است.

 

منبع خبرگزاری: صدا وسیما مرکزکردستان