رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

ئالای سه ربرزی (ویژه دهه محرم) - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

ئالای سه ربرزی (ویژه دهه محرم)

 

در تاريخ بشر، روزي است كه شايد بتوان آن را تقابل حقيقي خير و شر، فارغ از هر اسطوره و افسانه‌اي دانست، آن روز روزي است كه يك سوي ميدان، مردي از پاكان عالم به همراه ياران خود قرار مي‌گيرد و در سوي ديگر سپاهي كه به خاطر چيزي جز كينه و هواهاي دنيوي و نفساني به جنگ با وي نيامده‌اند و اين در حالي است كه فرمانده خير در پي محو بنيان باطل است و تلاش مي‌كند كه افراد هر چه كمتري خود را به آن بيالايند و در آخرين لحظات حيات خود نيز در اين مسير تلاش مي كند...

تاريخ وقوع اين رويارويي، دهم محرم سال ۶۱ ه- ق است و در سمت سپاه خير، امام حسين (ع) قرار دارد و در سوي ديگر عمر بن سعد و سپاهش و يزيد كه رخدادهاي اين روز بزرگ در صحراي كربلا در ادامه مي‌آيد:

۱. شهادت امام حسين(ع)

در اين روز در سال ۶۱ه-ق، حضرت اباعبدالله الحسين(ع) در سن ۵۸ سالگي و (و يا ۵۶و يا ۵۷سالگي) بعد از نماز ظهر، مظلومانه و با حالت تشنگي و گرسنگي در زمين كربلا به شهادت رسيدند و روزي است كه شهادت اهل بيت و اصحاب امام حسين (عليهم السلام) در آن به وقوع پيوسته است.

چهار هزار ملك در اين روز به زمين كربلا براي نصرت آن حضرت آمدند و چون اجازه جنگ نيافتند تا ظهور حضرت مهدي (ع) گريه كنان نزد قبر امام حسين (ع) ماندگار هستند.

 

این برنامه با طرح مطالبی درباره موضوع شهادت امام حسین(ع) و 72 تن از یاران باوفای ایشان، در قالب گفتار اغاز می شود که توسط گوینده بیان می شود. در خلال برنامه و به تناسب از سخنان بزرگان از جمله امام(ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظلله العالی) نیز بهره گرفته می شود. در نهایت کارشناس برنامه در دو بخش 5 دقیقه ای به تبیین موضوع می پردازد. همچنین به منظور ایجاد جذابیت برخی از نکات و درسهای عاشورا در قالب روایت بازگو خواهد شد.

 

 

عوامل تهیه:

تهیه کننده: ندا نقیبی

گوینده: آرش حسین پناهی

گزارشگر: سید واسع حسینی

نویسنده: سمیه حدادی