حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷

ئاسوی ئاگاداری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ئاسوی ئاگاداری

Loading the player...

تهیه کننده: صفارنیا

کارگردان: جمال باران ریز

مجری: فواد محمدی

صدابردار: آروین اسدنژاد

تصویربرداران: فرشید عطایی – حمدی فیروزی – رضایی

تدوینگر: مرتضی یارعلی

اعتیاد یک بیماری است که در آن، بیمار رفتاری که عوارض بدی دارد را متداوما تکرار می‌کند. این بیماری با ایجاد اختلال در کنترل بر سیستم رفتار- پاداش، باعث تکرار آن رفتار می‌گردد. بیماری اعتیاد مدارهای عصبی مربوط به نظام پاداش٬ انگیزش و حافظه را در مغز دچار اختلال کرده٬ و اختلال در این سیستم‌ها در مغز باعث بروز عوارض بیولوژیکی٬ فیزیولوژیکی٬ اجتماعی و روحی می‌گرددبررسی اعتیاد به عنوان عارضه‌ای روانی، اجتماعی و اقتصادی از دیدگاه علوم پزشکی، روان شناسی و جامعه شناسی و همین‌طور از دیدگاه‌های فلسفه٬ قانون٬ اخلاق و مذهب صورت می‌گیرد. از سال 1964 میلادی، سازمان بهداشت جهانی استفاده از عبارت وابستگی دارویی یا وابستگی به دارو را به جای اصطلاح اعتیاد توصیه نموده‌است.

اعتیاد پاسخ فیزیولوژیک بدن است به مصرف مکرر مواد اعتیادآور. این وابستگی از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد می‌گردد و از طرف دیگر بعد از اتمام این اثرات سبب جستجوی فرد برای یافتن مجدد ماده و وابستگی مداوم به آن می‌شود. در این حالت فرد هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به ماده مخدر وابستگی پیدا می‌کند و مجبور است به تدریج مقدار ماده مصرفی را افزایش دهد.

اعتیاد را می‌توان به دو گروه مجاز و غیرمجاز تقسیم‌بندی نمود.

اعتیاد مجاز، شامل مصرف مداوم موادی است که به‌ عنوان دارو شناخته می‌شوند. این مواد دارویی ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند و با تجویز پزشک و یا به‌صورت خودسرانه مصرف شوند. اعتیاد به موادی مانند تنباکو و سیگار نیز که از نظر روانی وابستگی ایجاد می‌کند و باعث تداوم مصرف می‌شود، در ردیف اعتیاد مجاز طبقه‌بندی می‌شود.

اعتیاد غیرمجاز: وابستگی فرد به مصرف همیشگی مواد مخدر و به‌گونه‌ای که قوانین کشور یا بین‌المللی آن را غیرقانونی بشناسد، اعتیاد غیر مجاز نامیده می‌شود.

اعتیاد به مواد مخدر افزون بر زیان‌هایی که به طور مستقیم برای مصرف‌کنندهٔ آن دارد و هیچ فایده و سودی برای استفادهٔ آن تأیید نشده‌ است. یکی از عوامل اصلی گسترش بیماری‌هایی چون ایدز و هپاتیت می‌باشد و همچنین زیان‌های اجتماعی و اقتصادی درخوری برای جامعه دارد که از آن میان می‌توان به از بین بردن بخشی از نیرو و مغز فعال جامعه اشاره کرد. از جمله مهمترین آسیب هایی که مصرف مواد مخدر بر سلامتی فرد دارد کاهش قوای جنسی در بلند مدت است. اگرچه برخی از مواد مخدر در لحظه باعث افزایش میل جنسی و برانگیختگی می شوند، ولی اکثر آنها در طولانی مدت قوای جنسی را کاهش می دهند. برای مثال مصرف متادون سبب کاهش و از بین رفتن میل جنسی، اختلال نعوظ و اختلال در انزال می گردند. حدود ۷۵ درصد از معتادان به متادون، از کاهش و یا از بین رفتن میل جنسی شکایت دارند. حدود ۷۰ درصد دارای مشکل در برانگیختگی جنسی و ۶۰ درصد دارای مشکل در رسیدن به ارضاء جنسی هستند. و...

ارتقای ابعاد هویتی جوانان و توسعه کمی و کیفی برنامه های مربوط به دوره جوانی و ارایه آموزشهای مناسب به جوانان به منظور برخورداری از مهارتهای لازم در مدیریت صحیح و هوشمندانه اوقات فراغت خویش و قبیح شمردن اعتیاد، تحلیل علل، عوامل و زمینه ها و تبیین روشهای مبارزه با آن از اولویت هایی بوده که تهیه و پخش این برنامه را جزء ضرورت ها قرار داده است.

هدف تولید:

ارتقای ابعاد هویتی جوانان و توسعه کمی و کیفی برنامه های مربوط به دوره جوانی و ارایه آموزشهای مناسب به جوانان به منظور برخورداری از  مهارتهای لازم در مدیریت صحیح و هوشمندانه اوقات فراغت خویش

سال تولید: 96/01/01