رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

ئاسوی ئاگاداری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ئاسوی ئاگاداری

 

اعتیاد یک بیماری است که در آن بیمار رفتاری که عوارض بدی دارد را متداوما تکرار می‌کند. این بیماری با ایجاد اختلال در کنترل بر سیستم رفتار- پاداش، باعث تکرار آن رفتار می‌گردد. بیماری اعتیاد مدارهای عصبی مربوط به نظام پاداش٬ انگیزش و حافظه را در مغز دچار اختلال کرده٬ و اختلال در این سیستم‌ها در مغز باعث بروز عوارض بیولوژیکی٬ فیزیولوژیکی٬ اجتماعی و روحی می‌گردد. بررسی اعتیاد به عنوان عارضه‌ای روانی، اجتماعی و اقتصادی از دیدگاه علوم پزشکی، روان شناسی و جامعه شناسی و همین‌طور از دیدگاه‌های فلسفه٬ قانون٬ اخلاق و مذهب صورت می‌گیرد. از سال 1964 میلادی، سازمان بهداشت جهانی استفاده از عبارت وابستگی دارویی یا وابستگی به دارو را به جای اصطلاح اعتیاد توصیه نموده‌است.

اعتیاد پاسخ فیزیولوژیک بدن است به مصرف مکرر مواد اعتیادآور. این وابستگی از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد می‌گردد و از طرف دیگر بعد از اتمام این اثرات سبب جستجوی فرد برای یافتن مجدد ماده و وابستگی مداوم به آن می‌شود. در این حالت فرد هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به ماده مخدر وابستگی پیدا می‌کند و مجبور است به تدریج مقدار ماده مصرفی را افزایش دهد.

اعتیاد را می‌توان به دو گروه مجاز و غیرمجاز تقسیم‌بندی نمود.

اعتیاد مجاز، شامل مصرف مداوم موادی است که به‌ عنوان دارو شناخته می‌شوند. این مواد دارویی ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند و با تجویز پزشک و یا به‌صورت خودسرانه مصرف شوند. اعتیاد به موادی مانند تنباکو و سیگار نیز که از نظر روانی وابستگی ایجاد می‌کند و باعث تداوم مصرف می‌شود، در ردیف اعتیاد مجاز طبقه‌بندی می‌شود.

اعتیاد غیرمجاز: وابستگی فرد به مصرف همیشگی مواد مخدر و به‌گونه‌ای که قوانین کشور یا بین‌المللی آن را غیرقانونی بشناسد، اعتیاد غیر مجاز نامیده می‌شود.

اعتیاد به مواد مخدر افزون بر زیان‌هایی که به طور مستقیم برای مصرف‌کنندهٔ آن دارد و هیچ فایده و سودی برای استفادهٔ آن تأیید نشده‌است. یکی از عوامل اصلی گسترش بیماری‌هایی چون ایدز و هپاتیت می‌باشد و همچنین زیان‌های اجتماعی و اقتصادی درخوری برای جامعه دارد که از آن میان می‌توان به از بین بردن بخشی از نیرو و مغز فعال جامعه اشاره کرد. از جمله مهمترین آسیب هایی که مصرف مواد مخدر بر سلامتی فرد دارد کاهش قوای جنسی در بلند مدت است. اگرچه برخی از مواد مخدر در لحظه باعث افزایش میل جنسی و برانگیختگی می شوند، ولی اکثر آنها در طولانی مدت قوای جنسی را کاهش می دهند. برای مثال مصرف متادون سبب کاهش و از بین رفتن میل جنسی، اختلال نعوظ و اختلال در انزال می گردند. حدود ۷۵ درصد از معتادان به متادون، از کاهش و یا از بین رفتن میل جنسی شکایت دارند. حدود ۷۰ درصد دارای مشکل در برانگیختگی جنسی و ۶۰ درصد دارای مشکل در رسیدن به ارضاء جنسی هستند. و...

ارتقای ابعاد هویتی جوانان و توسعه کمی و کیفی برنامه های مربوط به دوره جوانی و ارایه آموزشهای مناسب به جوانان به منظور برخورداری از مهارتهای لازم در مدیریت صحیح و هوشمندانه اوقات فراغت خویش و قبیح شمردن اعتیاد، تحلیل علل، عوامل و زمینه ها و تبیین روشهای مبارزه با آن از اولویت هایی بوده که تهیه و پخش این برنامه را جزء ضرورت ها قرار داده است.

 

این برنامه با مشارکت ستاد مبارزه با مواد مخدر تهیه و تولید می شود.


دلايل توجيهي طرح: (سیاست­ها و اولویت­های رسانه ملی ، اقتضائات بومی و محلی براساس اطلس فرهنگی و سند توسعه استان، موضوع سال و ...)

با توجه به اهمیت مساله اعتیاد در جامعه و ضرورت پیشگیری از این بلای خانمانسوز به سفارش ستاد مبارزه با مواد مخدر این برنامه تولید می گردد.


محورهای چهارگانه

اخلاق: پاسداری و حمایت از کیان خانواده بر پایه فرهنگ اسلامی – روشهای تربیتی -  تشویق جوانان به پرهیز از مواد مخدر

آگاهی: توجه به جوانان و نقش آنان در کانون خانواده

امید: کرامت نفس و خودباوری – پرهیز از یاس و نامیدی – معرفی تفریحات سالم و فعالیت های مفید

 

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

ارتقای ابعاد هویتی جوانان و توسعه کمی و کیفی برنامه های مربوط به دوره جوانی و ارایه آموزشهای مناسب به جوانان به منظور برخورداری از  مهارتهای لازم در مدیریت صحیح و هوشمندانه اوقات فراغت خویش

 

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

قبیح شمردن مفاسد اجتماعی اطلاع رسانی و تبیین شیوه های مبارزه با آن

ارتقای روحیه ی جمع گرایی و افزایش زمینه های مشارکت اجتماعی

 

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

قبیح شمردن اعتیاد، تحلیل علل، عوامل و زمینه ها و تبیین روشهای مبارزه با آن

معرفی و تقبیح رفتارهای مغایر با فرهنگ اسلامی

ارتقا حس مسئولیت پذیری در انجام وظایف اجتماعی

 

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

مبارزه با یاس و نامیدی

ترویج نشاط و امید آفرینی

الگوسازی با چهره های موفق جامعه

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده و نویسنده: حسین جلالی

کارگردان: جمال باران ریز

صدابردار: آروین اسدنژاد

تصویربرداران: فرشید عطایی – حمدی فیروزی – رضایی – باسط احمدی

تدوینگر: مرتضی یارعلی

دستیار: روناک یوسفی

مجری: فواد محمدی