رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

ئاسوی ره حمه ت - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

ئاسوی ره حمه ت

بهترین ماه خدا از راه رسیده است، ماهی که برای استحکام ارتباط با خداوند متعال به شمار می رود و لحظاتش مغتنم  برای استغفار و زدودن گناهان از جسم و جان است.

مردم جای جای جامعه اسلامی مقارن با دهه آخر ماه شعبان المعظم زمانی که در آستانه ماه پرخیر و برکت رمضان قرار می گیرند با رسم و آداب خاص و برنامه های ارزشمندی به استقبال از این ماه عزیز می روند.

مردم استان کردستان با رسم دیرینه ای جهت آمادگی بیشتر برای ورود به ماه میهمانی خداوند چند روز آخرماه شعبان را با روزه داری به استقبال ماه متبرک رمضان می روند. این استان با داشتن بیش از 2 هزار مسجد، ظرفیت معنوی ارزشمندی برای روزه داران و مومنان دارد و به منظور استقبال از ماه مبارک رمضان و بهره مندی از فیوضات این ماه مبارک، مردم دهه پایانی ماه شعبان را به بهداشت و نظافت و غبارروبی مساجد روی می آورند و حضور، مشارکت و همکاری طیف های مختلف مردم در این امر خداپسندانه به زیبایی مشخص است.

ماه رمضان که فرا می رسد ندای مرحبا مرحبا با آهنگ و وزن دلنشینی در مساجد و مصلاهای استان کردستان گوش نواز می شود و با این نوای زیبا، فرا رسیدن ماه برکت و رحمت را به مردم شهر و دیدار اطلاع می دهند.

در برنامه ئاسوی ره حمه ت(ویژه سحر رمضان) با بیان اهمیت روزه داری، نیایش و خودسازی در ماه مبارک رمضان، تبیین جایگاه روزه و روزه دار در اسلام، فراهم آوردن لحظات معنوی در هنگام سحر برای مخاطبان، تبیین اهمیت فرائض دینی از جمله نماز، روزه، امر به معروف و نهی از منکر ، ترغیب مخاطبین به انجام فرائض دینی، تشویق به تدبر در قرآن، تبیین وظایف بندگان خدا در ماه خدا به شناساندن هر چه بیشتر فضایل ماه مبارک رمضان به مخاطبان می پردازد.

 

با شروع برنامه گوینده به اعلام موضوع و معرفی بخش های گوناگون می پردازد. در ادامه پس از طرح مطالبی درباره موضوع، بحث کارشناسی پخش خواهد شد. آیتم بعدی آیتم رمضان در ادبیات کردی خواهد بود که از قبل بصورت کارشناسی ضبط شده، آیتم های کولی دل و به یتی رمضان از بخش های دیگر این برنامه است که سعی خواهد شد از مناجات هایی که از طریق تلفن و پیامک توسط شنوندگان مطرح می شود استفاده نماید. همچنین به منظور غنی تر شدن برنامه، برخی مناجات ها بصورت یک آیتم مجزا توسط گوینده دوم ضبط و در برنامه استفاده خواهد شد. در فواصل برنامه نیز به تناسب موسیقی های عارفانه و اشعار مذهبی زینت بخش آیتم ها خواهد شد.

 

این برنامه در ایام ماه مبارک رمضان ساعت 3:30 بامداد با مدت زمان 80 دقیقه پخش می شود.


عوامل برنامه:

تهیه کننده: علی یونسی

دستیار: نیما خالق پناه

گوینده: ارسلان سودمند

کارشناس: ماموستا راستی – حجت الاسلام صفی زاده – استاتید دانشگاه (سهرابی – خیریه و...)

ارتباطات: نیما خالق پناه