رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

ویژه ولادت حضرت علي(ع) - مولود کعبه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه ولادت حضرت علي(ع) - مولود کعبه

 

ولادت امام علي - عليه السلام- در كعبه به اعتراف علماي اسلام

علما و دانشمندان بزرگ شيعه و اهل سنت در اين كه ولادت امام علي - عليه السلام- در خانه كعبه واقع شده است، اتفاق نظر دارند، حتي مرحوم «اردو بادي» در اين موضوع كتاب قطوري نگاشته است. در اين قسمت به نظر برخي از علماي شيعه و اهل سنت اشاره مي كنيم:

نظر برخي از علماي اهل سنت

حافظ گنجي شافعي:

«أمير المؤمنين علي عليه السلام در مكه و در داخل بيت الله الحرام در شب جمعه سيزدهم رجب سال سي ام عام الفيل، متولد شد، و جز او مولودي در بيت الله الحرام تولد نيافته است، نه پيش از او و نه پس از او. اين امتياز نشانه بزرگي مقام و موقعيت او بود كه شامل حال او گشت.»

ابن صباغ مالكي:

«علي بن ابي طالب عليه السلام در شب جمعه سيزدهم رجب سال سي ام عام الفيل ـ23 سال قبل از هجرتـدر مكه مشرفه در بيت الله الحرام متولد گشت. اين فضيلت را خداوند به جهت جلال و بزرگي و كرامت علي عليه السلام به او اختصاص داده است. . .»

احمد بن عبد الرحيم دهلوي در«ازاله الخفاء»نظير عبارت فوق را نقل كرده است.

علامه ابن جوزي حنفي مي گويد، در حديث آمده است:

«فاطمه بنت اسد در حال طواف خانه خدا بود كه درد زايمان او را فرا گرفت. در همين حال درب كعبه باز شد و فاطمه داخل كعبه گشت و در آن جا، علي عليه السلام را به دنيا آورد.»

ابن مغازلي شافعي از زبيده دختر عجلان نقل مي كند:

«وقتي فاطمه بنت اسد درد زايمانش شديد شد، ابو طالب بسيار ناراحت گشت. در همين حال حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم سر رسيد و از او پرسيد: عمو جان چراناراحتي؟گفت: فاطمه در ناراحتي زايمان بسر مي برد. حضرت به نزد فاطمه رفت. آن گاه دست ابو طالب را گرفت و فاطمه هم به دنبال آنها، به سوي خانه خدا راه افتادند. حضرت، فاطمه را داخل كعبه برد و به او فرمود: إجلسي علي إسم الله، به نام خدا بنشين، سپس او را درد شديدي فرا گرفت و كودك زيبا و پاكيزه اي به دنيا آورد كه مثل زيبايي او را نديده بودم و ابو طالب اسم او را علي گذاشت و پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم قنداقه علي را گرفت و به منزل فاطمه برد.»

علامه سكتواري بسنوي:

«اول كسي كه در كودكي در اسلام ميان اصحاب به نام«حيدره»ـ يعني شيرـ نامگذاري شد، سيد و مولاي ما«علي بن ابي طالب»است، زيرا موقعي كه علي عليه السلام در داخل كعبه به دنيا آمد، پدرش ابو طالب در سفر بود. مادرش فاطمه با تفأل به خير، او را همنام پدرش كه«اسد»بود، نام گذاشت.»

علامه محمد مبين انصاري حنفي:

«ولادت علي عليه السلام در مكه در داخل بيت الله الحرام بوده است و هيچ كس غير از«علي»در چنين مكان مقدسي به دنيا نيامده است.»

صفي الدين حضرمي شافعي، مي نويسد:

«ولادت علي عليه السلام در كعبه مشرفه بوده است. او نخستين و آخرين كسي است كه در اين مكان مقدس به دنيا آمده است.»

عباس محمود عقاد مصري:

«علي عليه السلام در داخل كعبه به دنيا آمد و خداوند به او عنايتي فرمود كه هرگز بر بتهاسجده نكرد. . . .»

آلوسي:

«اين ماجرا بسيار بجا و شايسته بود كه خداي متعال اراده كرد تا پيشواي امامان در جايي به دنيا آيد كه قبله مؤمنان است. منزه است پروردگاري كه هر چه را در جاي خود مي نهد، و او بهترين حاكمان است.»

در ادامه مي نويسد:

«چنان كه برخي گفته اند، گويا علي عليه السلام نيز خواست به خانه كعبه كه تولدش در آن افتخاري براي او بود، خدمتي كند. به همين جهت بود كه بتهاي خانه كعبه را از فراز به زير افكند، زيرا در پاره اي از روايات آمده كه خانه خدا، به درگاه خداوند شكايت كرد و گفت: پروردگارا تا چه وقت در اطراف من، اين بتها را پرستش مي كنند؟و خداي تعالي به او وعده داد كه آن مكان مقدس را از بتها پاك خواهد كرد. . . .»

علامه اميني قدس سره در الغدير بيش از بيست نفر از علماي اهل سنت و كتابهاي آنان را نام مي برد كه به صراحت نوشته اند علي بن ابي طالب عليه السلام در داخل كعبه مكرمه به دنيا آمده است.

خانه و زادگاه تو، بيت خداست يا علي

چهره دلگشاي تو قبله نماست يا علي

زمزمه ولادتت، سوره مؤمنون بود

روز نخست بر لبت ذكر خداست يا علي