جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

ویژه نیمه شعبان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه نیمه شعبان

ویژه نیمه شعبان


 

قال المهدی(عج): اِنّی لَأمانٌ لِأهلِ الأرضِ کما اَنّ النُّجومَ أَمانٌ لِأهلِ السَّماءِ

امام  مهدی  عجّل  الله  تعالی  فرجه  می فرمایند: من مایه امنیت زمینیانم همچنان که ستارگان مایه امنیت آسمانیان هستند. بحار الانوار

 

توصیه های رهبر معظم انقلاب درباره روایات مربوط به مهدویت

 

از جمله چیزهایی که می تواند یک خطر بزرگ باشد، کارهای عامیانه و جاهلانه و دور از معرفت و غیر متکی به سند و مدرک در مسئله مربوط به امام زمان(عج) است، که همین زمینه را برای مدعیان دروغین فراهم می کند. کارهای غیرعالمانه، غیرمستند، غیر متکی به منابع و مدارک معتبر، صرف تخیلات و توهمات؛ اینجور کاری مردم را از حالت انتظار حقیقی دور می کند، زمینه را برای مدعیان دروغگو و دجال فراهم می کند؛ از این بایستی به شدت پرهیز کرد.

در طول تاریخ مدعیانی بودند؛ بعضی از مدعیان هم همین چیزی که حالا اشاره کردند، یک علامتی را بر خودشان یا بر یک کسی تطبیق کردند؛ همه اینها غلط است. بعضی از این چیزهایی که راجع به علائم ظهور هست، قطعی نیست؛ چیزهایی است که در روایات معتبر قابل استناد هم نیامده است؛ روایات ضعیف است، نمی شود به آنها استناد کرد. آن مواردی هم که قابل استناد هست، اینجور نیست که بشود راحت تطبیق کرد... وقتی انحراف و غلط به وجود آمد، آن وقت حقیقت، مهجور خواهد شد، مشتبه خواهد شد، وسیله گمراهی اذهان مردم خواهد شد؛ لذا از کار عوامانه، از تسلیم شدن در مقابل شایعات عامیانه بایستی بشدت پرهیز کرد. کار عالمانه، قوی، متکی به مدرک و سند، که البته کار اهل فن این کار است، این هم کار هر کسی نیست، باید اهل فن باشد، اهل حدیث باشد، اهل رجال باشد، سند را بشناسد، اهل تفکر فلسفی باشد؛ بداند، حقایق را بشناسد، آن وقت می تواند در این زمینه وارد میدان شود و کار تحقیقاتی انجام دهد. این بخش از کار را هر چه ممکن است، بیشتر باید جدی گرفت تا راه ان شاءالله برای مردم باز شود، هر چه دلها با مقوله مهدویت آشنا شود و انس پیدا کند و حضور آن بزرگوار برای ما، مردمی که در دوران غیبت هستیم، محسوس تر شود و بیشتر حس کنیم و رابطه بیشتر داشته باشیم، این برای دنیای ما و برای پیشرفت ما به سمت آن اهداف بهتر خواهد بود.

این توسلاتی که در زیارات مختلف وجود دارد که بعضی از اینها اسانید خوبی هم دارد، اینها بسیار باارزش است. و توسل، توجه، انس با آن بزرگوار از دور. این انس به معنای این نیست که حالا کسی ادعا کند که من خدمت حضرت می رسم یا صدای ایشان را می شنوم؛ ابداً اینجور نیست. غالب آنچه که در این زمینه گفته می شود، ادعاهایی است که یا دروغ است، یا طرف دروغ هم نمی گوید، تصور می کند، تخیل می کند. ما کسانی را دیدیم. آدمهای دروغگویی نبودند، اما خیال می کردند، تخیل می کردند؛ تخیلات خودشان را به عنوان واقعیت برای این و آن نقل می کردند! نبایستی تسلیم اینها شد. راه درست، راه منطقی. آن توسل، توسل از دور است؛ توسلی است که امام آن را از ما می شنود، ان شاءالله می پذیرد؛ ولو اینکه ما با مخاطب خودمان از دور داریم حرف می زنیم؛ اشکال ندارد. خدای متعال سلام سلام دهندگان و پیام پیام دهندگان را به آن بزرگوار می رساند. این توسلات و این انس معنوی بسیار خوب و لازم است.

امیدواریم ان شاءالله خداوند متعال ظهور آن حضرت را هر چه نزدیکتر کند، ما را جزو یاران آن بزرگوار، هم در غیبتش، هم در حضورش قرار بدهد. و ان شاءالله ما را جزو مجاهدان در کنار آن بزرگوار و شهیدشدگان در رکاب آن بزرگوار قرار دهد.

عوامل برنامه:

تهیه کننده: مهدی میرچی

گوینده: آرش حسین پناهی – بهروز خیریه

دستیار: هانا گلباغی – خلیل خضری

کارگردان: فرهاد مسکوک

صدابردار: رضا وحیدیان

تصویربردار: حمدی فیروزی – فرشید عطایی – کیوان محمدی – کیوان دانایی

گزارشگر: پریسا ناصح – سوسن محمدی