رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

ویژه مبعث رسول گرامی اسلام(ص) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه مبعث رسول گرامی اسلام(ص)

ویژه مبعث رسول گرامی اسلام(ص)


 

 

آن روز که در غار حرا ندا بر پیامبر(ص) آمد که بخوان؛ رسالت نبوی با پیام خروج انسان از ظلمات و حرکت به سوی نور آغاز شد.

بعثت پیامبر اکرم(ص) سرآغاز راهی شد تا انسان از شرک؛ بی عدالتی؛ تبعیض؛ جهل و فساد بیرون آمده و به سوی توحید؛ معنویت؛ عدالت و کرامت حرکت کند.

مبعث نبوی با نهضت معنوی شروع شد و انقلابی در عالم بشری ایجاد کرد که هنوز دامنه آن ادامه دارد. این تحول روحی؛ مردم مادی بت پرست را  به مبدا آفرینش راهنمایی کرد و از کردار زشت برحذر ساخت و به نیکویی دعوت نمود. پیامبر(ص) پیروان خود را به این منقبت ستود که شما بهترین امت من هستید و می توانید دنیای بشریت را با اجرای قانون متین قرآن به سعادت مطلوب برسانید.

رسول خدا(ص) در روز 27رجب در مکه مکرمه دعوت به خدا را آغاز کرد و سالها بعد در مدینه حکومت اسلامی را تشکیل داد .

حضرت محمد(ص)دین مبین اسلام را به مردمی عرضه کرد که جملگی در آتش جهل می سوختند و دعوت او چنان دلنشین بود که به سرعت دیوارهای جهل و خرافات را فرو ریخت و مردم موج موج به اسلام گرویدند.

رسول خدا در مدینه منشور حکومتی اسلام را پایه ریزی و همه مردم را در اداره حکومت شریک کرد.

حضرت محمد(ص) سالها به صورت پنهانی مردم مکه را به سوی خدا دعوت کرد و آن زمان ندا آمد که دعوت آشکار کن؛ دشمنان چنان عرصه را بر او تنگ کردند که به دستور خدا هجرت آغاز کرد. پیامبر گرامی اسلام پس از 13سال توقف در مکه در اثر فشار  و اذیت و آزار قریش از طرف خداوند مامور شد به مدینه هجرت  کند؛ هجرت پیامبر و مسلمانان به مدینه؛ فصل تازه ای در زندگی  پیغمبر اکرم(ص) و اسلام گشود؛ همچون کسی که از محیط آلوده و خفقان آور به هوای آزاد و سالم پناه برد. هجرت پیامبر(ص) و مسلمانان از مکه به مدینه برای پی ریزی زندگی
اجتماعی اسلام؛ نخستین گام بلند در پیروزی و گسترش اسلام و جهانی شدن آن بود .مبعث نبی اکرم اسلام در سراسر ایران اسلامی با شکوه خاصی گرامی داشته می شود.

شهروندان تهرانی نیز همه ساله به همین مناسبت مراسم و جشن هایی را در اماکن  مذهبی  مساجد و حسینیه ها برگزار می کنند و  سالروز بعثت پیامبر بزرگوار اسلام را گرامی می دارند. مردم با آذین بندی و چراغانی خیابانها؛ معابر؛ مساجد و شرکت در مراسم جشن ارادت خالصانه خود را به خاتم الانبیا حضرت محمد بن عبدالله(ص) نشان می دهند.

 

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: مهدی میرچی

تصویربردار: کیوان محمدی

صدابردار: آروین اسدنژاد

تدوین: امید محمدی

دستیار تهیه: هانا گلباغی