رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

ویژه تحویل سال - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه تحویل سال

ویژه تحویل سال


 

اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی، در نیم کره شمالی در ستاره شناسی  به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می‌گذرد و حرکت خود به سمت شمال آسمان را در پیش می گیرد. اعتدال بهاری یکی از دو اعتدال زمین است که در هر سال رخ می‌دهد (اعتدال دیگر اعتدال پائیزی است). اعتدال بهاری در نیم‌کره شمالی برابر است با اعتدال پائیزی.

در نیم کره جنوبی حرکت زمین به دور خورشید در هر سال باعث می شود تا ناظر زمینی تصور کند خورشید روی یک مدار دایروی که با مدار استوای زمین ۲۳/۵ درجه اختلاف دارد، به دور سیاره ما می چرخد.  در این میان چهار نقطه از مدار فرضی گردش خورشید به دور زمین بسیار مهم می شود. دو اعتدال بهاری و پاییزی که محل تلاقی دو مدار گردش خورشید به دور زمین و دایره استوای سماوی است و دو انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی که به نظر می رسد خورشید در بیشترین ارتفاع نسبت به استوای سماوی قرار گرفته است.

اعتدال بهاری آغاز بهار نجومی در نیم‌کره شمالی است. جشن باستانی نوروز از لحظه اعتدال بهاری (اصطلاحآ قرار گرفتن خورشید در نقطه اول حمل) در نیم‌کره شمالی شروع می‌شود و در ایران به لحظه تحویل سال معروف است.

 

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: فرید آریانژاد

کارگردان ویدیو: صمد وطن خواه

صدابردار: فرید صداقت

تصویربردار: حمدی فیروزی – رضا سلطانیان – فاتح صلاحی – فیروز رضایی – کیوان نجفی

نویسنده: اسعد امجدی

دستیار: شاهو رحیمی – سیروان کریمی

گوینده: رضوان خدامی