سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

ویژه برنامه 13 آبان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه برنامه 13 آبان

ویژه برنامه 13 آبان


تهیه کننده: مهدی آزادی

تصویربرداران: زارعی، محمدی، بهمنی

صدابردار: اسعدنژاد

تدوین گر: وریا خلیلی

روز سیزده آبان روز تسخیر لانه جاسوسی و روز مبارزه با استکبار جهانی در تاریخ انقلاب اسلامی برگی زرین، و مقطعی حساس، و مناسبتی پرخاطره است ، به خصوص كه چهارده سال بعد از تبعید حضرت امام ( ره ) در همین روز ( 13 آبان 1357 ) فرزندانش در مقابل دانشگاه تهران و خیابان های اطراف با شعار درود بر خمینی، مرگ بر شاه، پایه های حكومت را به لرزه در آورده و با گلوله های ماموران شاه به خاك و خون غلتیدند.

صبح روز 13 آبان 1357 دانش آموزان در حالی كه مدارس را تعطیل كرده بودند، رو به سوی دانشگاه نهادند تا بار دیگر پیوندشان را با رهبر بت شكن خویش به جهانیان اعلام نمایند. این جوانان پرشور ، گروه گروه وارد دانشگاه شده و در آنجا اجتماع نمودند. ماموران شاه دانشگاه را به محاصره خود در آوردندساعت یازده صبح، ماموران، ابتدا چند گلوله گاز اشك آور در میان دانش آموزان و دانشجویان پرتاب كردند، اجتماع كنندگان در حالی كه به سختی نفس می کشیدند ، صدای خود را رساتر كرده با صدای بلند" الله اكبر" می گفتند. سپس تیراندازی آغاز شد و لاله های انقلاب یكی پس از دیگری درخون غلتیدند . در این فاجعه 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند و جنگ و گریز ماموران فرمانداری نظامی با دانشجویان و دانش آموزان تا پاسی از شب ادامه داشت.

مردم استان کردستان همانند مردم سراسر ایران عزیز، هر ساله روز 13 آبان 97 با شکوه هر چه تمام تر در راهپیمایی شرکت می کنند و شعار مرگ بر آمریکا را سر می دهند. حضور با شکوه دانش آموزان، دانشجویان، و اقشار مختلف مردم، همه ساله تداعی کننده این مطلب است که روز 13 آبان روزی تاریخی است و جایگاه خاصی در انقلاب اسلامی ایران دارد.

سال تولید: 97/08/13